Kuljettajat.fi Oy Suomi on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto 117 t€; omavaraisuusaste 6,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 55 t€ ja tuloverot 11 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 3 296 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Oikeusministeriö (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 9,4 % | 16,8 % | 4,0 % | 12,6 % | 83,2 % | – |
| Käyttökate | -38 t€ | 258 t€ | 132 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 239 t€ |
| Käyttökate-% | -1,2 % | 9,1 % | 5,5 % | 4,9 % | 5,1 % | 21,2 % |
| Liikevoitto | 117 t€ | 125 t€ | 18 t€ | 1 819 € | -9 767 € | 173 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,8 % | 4,4 % | 0,8 % | 0,1 % | -0,5 % | 15,3 % |
| Tilikauden tulos | 30 t€ | 38 t€ | -12 t€ | -18 t€ | -27 t€ | 46 t€ |
| Henkilöstökulut | -2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 544 t€ |
| Omavaraisuusaste | 6,8 % | 6,2 % | 5,6 % | 9,5 % | 12,0 % | 25,6 % |
| Quick ratio | 0,31 | 0,31 | 0,45 | 0,41 | 0,46 | 0,71 |
| Current ratio | 0,31 | 0,31 | 0,45 | 0,41 | 0,46 | 0,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 60,9 % | 62,3 % | 58,5 % | 41,4 % | 44,4 % | 54,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,1 % | 32,3 % | -14,7 % | -17,9 % | -21,2 % | 21,6 % |
| Taseen loppusumma | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 825 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 117 t€ | 84 t€ | 102 t€ | 125 t€ | 211 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 707 € | 3 352 € | 71 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 159 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 8 306 € | 5 405 € | 22 t€ | 720 € | 46 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 537 t€ | -534 t€ | -455 t€ | -443 t€ | -373 t€ | -254 t€ |
| Henkilöstökulut | 2,0 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -544 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 155 t€ | -134 t€ | -114 t€ | -112 t€ | -116 t€ | -66 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 310 t€ | -302 t€ | -399 t€ | -371 t€ | -347 t€ | -137 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 117 t€ | 125 t€ | 18 t€ | 1 819 € | -9 767 € | 173 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 78 t€ | -73 t€ | -26 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -8 063 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 52 t€ | -7 577 € | -15 t€ | -26 t€ | 165 t€ |
| Tuloverot | 8 697 € | -14 t€ | -4 766 € | -2 924 € | -240 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 38 t€ | -12 t€ | -18 t€ | -27 t€ | 46 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 801 t€ | 799 t€ | 514 t€ |
| Saamiset | 335 t€ | 289 t€ | 269 t€ | 221 t€ | 181 t€ | 152 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 707 € | 3 352 € | 71 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 159 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 337 t€ | 292 t€ | 340 t€ | 264 t€ | 242 t€ | 311 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 825 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 117 t€ | 84 t€ | 102 t€ | 125 t€ | 211 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 798 t€ | 831 t€ | 657 t€ | 319 t€ | 394 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 929 t€ | 758 t€ | 644 t€ | 523 t€ | 438 t€ |
| Vieras pääoma | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 963 t€ | 917 t€ | 614 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 16 t€ | 8 306 € | 5 405 € | 22 t€ | 720 € | 46 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 537 t€ | -534 t€ | -455 t€ | -443 t€ | -373 t€ | -254 t€ |
| Henkilöstökulut | 2,0 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -544 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 155 t€ | -134 t€ | -114 t€ | -112 t€ | -116 t€ | -66 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 310 t€ | -302 t€ | -399 t€ | -371 t€ | -347 t€ | -137 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 117 t€ | 125 t€ | 18 t€ | 1 819 € | -9 767 € | 173 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 78 t€ | -73 t€ | -26 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -8 063 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 52 t€ | -7 577 € | -15 t€ | -26 t€ | 165 t€ |
| Tuloverot | 8 697 € | -14 t€ | -4 766 € | -2 924 € | -240 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 30 t€ | 38 t€ | -12 t€ | -18 t€ | -27 t€ | 46 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 801 t€ | 799 t€ | 514 t€ |
| Saamiset | 335 t€ | 289 t€ | 269 t€ | 221 t€ | 181 t€ | 152 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 707 € | 3 352 € | 71 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 159 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 337 t€ | 292 t€ | 340 t€ | 264 t€ | 242 t€ | 311 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 825 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 137 t€ | 117 t€ | 84 t€ | 102 t€ | 125 t€ | 211 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 798 t€ | 831 t€ | 657 t€ | 319 t€ | 394 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 929 t€ | 758 t€ | 644 t€ | 523 t€ | 438 t€ |
| Vieras pääoma | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 963 t€ | 917 t€ | 614 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 87 t€ | 49 t€ | 61 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 110 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 763 t€ | 703 t€ | 392 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 221 t€ | 120 t€ | 49 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 58 t€ |
| Sijoitukset | – | – | 0 € | 8 400 € | 34 t€ | 23 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 0 € | -124 € | 0 € | – | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 1,6 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ | -445 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 008 € | 1 693 € | 1 167 € | 0 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 0 € | 3 750 € | 0 € | – | – | – |
| Vastattavaa | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 825 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1,1 M€ | 959 t€ | 842 t€ | 763 t€ | 703 t€ | 392 t€ |
| Palvelujen ostot | 81 t€ | -72 t€ | -55 € | -249 € | -16 t€ | -135 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 306 t€ | 266 t€ | 250 t€ | 207 t€ | 176 t€ | 123 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 352 t€ | 268 t€ | 263 t€ | 240 t€ | 149 t€ | 125 t€ |
| Liikearvo | – | – | 0 € | 29 t€ | 62 t€ | 100 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | 0 € | 82 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 29 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 4 386 € | 15 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 386 t€ | 354 t€ | 315 t€ | 318 t€ | 355 t€ | 115 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | 0 € | 8 400 € | 34 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 398 t€ | 373 t€ | 368 t€ | 304 t€ | 245 t€ | 181 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 335 t€ | 289 t€ | 269 t€ | 221 t€ | 181 t€ | 152 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 595 t€ | 626 t€ | 235 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 55 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 113 t€ | 164 t€ | 79 t€ | 83 t€ | 87 t€ | 74 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 69 t€ | -37 t€ | -36 t€ | -37 t€ | -61 t€ | -24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 30 t€ | 38 t€ | -12 t€ | -18 t€ | -27 t€ | 46 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 60 € | 70 € | 928 € | 70 € | 212 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 78 t€ | -73 t€ | -27 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -8 063 € |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 29 t€ | 62 t€ | 100 t€ |
| Verotusperusteisten varausten lisäys (vähennys) | – | – | – | – | 0 € | -100 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 10 t€ | 20 t€ | 25 t€ | 30 t€ | 35 t€ | 45 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 456 t€ | -462 t€ | -455 t€ | -443 t€ | -357 t€ | -119 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 155 t€ | -134 t€ | -114 t€ | -112 t€ | -116 t€ | -66 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 411 t€ | 477 t€ | 342 t€ | 1 196 € | 39 t€ | 61 t€ |
| Eläkekulut | 298 t€ | -266 t€ | -228 t€ | -217 t€ | -167 t€ | -75 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuljettajat.fi Oy Suomi kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus suurempaan puoliskoon (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kotka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta