Ansin Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 1992. Tilikaudella, joka päättyi 1.1.2026, liikevaihto oli 11 t€ ja liikevoitto 2 781 €; omavaraisuusaste 92,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 381 € ja tuloverot 76 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 8 753 € | 8 710 € | 8 531 € | 8 266 € |
| Liikevaihdon muutos | 24,3 % | 0,5 % | 2,1 % | 3,2 % | – |
| Käyttökate | 2 779 € | 454 € | 386 € | 5 663 € | 4 146 € |
| Käyttökate-% | 25,5 % | 5,2 % | 4,4 % | 66,4 % | 50,2 % |
| Liikevoitto | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Liikevoitto-% | 25,6 % | 5,1 % | 4,4 % | 66,3 % | 23,4 % |
| Tilikauden tulos | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
| Henkilöstökulut | -7 844 € | 7 081 € | 8 115 € | 14 t€ | 1 625 € |
| Omavaraisuusaste | 92,2 % | 99,5 % | 88,5 % | 87,2 % | 90,1 % |
| Quick ratio | 12,85 | 182,02 | 8,71 | 7,79 | 6,18 |
| Current ratio | 12,85 | 182,02 | 8,71 | 7,79 | 6,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,2 % | 1,0 % | 26,0 % | 32,2 % | 20,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,0 % | 2,2 % | 1,7 % | 24,2 % | 10,0 % |
| Taseen loppusumma | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 577 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 8 753 € | 8 710 € | 8 531 € | 8 266 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 7 844 € | -7 081 € | -8 115 € | -14 t€ | -1 625 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 € | -3 € | -5 € | -6 € | -2 212 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 248 € | -1 217 € | -209 € | -2 028 € | -2 495 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Tuloverot | 556 € | -90 € | -77 € | -1 131 € | -387 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
Tase
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 € | 11 € | 15 € | 19 € | 6 637 € |
| Saamiset | – | 0 € | 6 574 € | 4 974 € | 932 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 577 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
| Vieras pääoma | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 8 753 € | 8 710 € | 8 531 € | 8 266 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | 7 844 € | -7 081 € | -8 115 € | -14 t€ | -1 625 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 € | -3 € | -5 € | -6 € | -2 212 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 248 € | -1 217 € | -209 € | -2 028 € | -2 495 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Tuloverot | 556 € | -90 € | -77 € | -1 131 € | -387 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
| Pysyvät vastaavat | 9 € | 11 € | 15 € | 19 € | 6 637 € |
| Saamiset | – | 0 € | 6 574 € | 4 974 € | 932 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 577 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
| Vieras pääoma | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
| Sijoitukset | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 882 € | 0 € | 1 692 € | 2 443 € | 1 650 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | 0 € | 932 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 1 600 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | – | 0 € | 496 € | 0 € | 51 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | – | 0 € | 6 574 € | 4 974 € | 932 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 € | 10 € | 14 € | 18 € | 6 636 € |
| Palkat ja palkkiot | 7 700 € | -7 000 € | -8 000 € | -14 t€ | -1 500 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 556 € | 90 € | 76 € | 304 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | 0 € | 4 974 € | 4 974 € | 0 € |
| Vastattavaa | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 144 € | -81 € | -115 € | -228 € | -125 € |
| Koneet ja kalusto | 8 € | 10 € | 14 € | 18 € | 6 636 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 € | -3 € | -5 € | -6 € | -2 212 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ansin Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.