Ansin Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 1.1.2026 var omsättningen 11 t€ och rörelseresultatet 2 781 €; soliditet 92,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 381 € och inkomstskatterna 76 €.
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 t€ | 8 753 € | 8 710 € | 8 531 € | 8 266 € |
| Förändring i omsättning | 24,3 % | 0,5 % | 2,1 % | 3,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 779 € | 454 € | 386 € | 5 663 € | 4 146 € |
| Rörelsebidrag % | 25,5 % | 5,2 % | 4,4 % | 66,4 % | 50,2 % |
| Rörelseresultat | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 5,1 % | 4,4 % | 66,3 % | 23,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
| Personalkostnader | -7 844 € | 7 081 € | 8 115 € | 14 t€ | 1 625 € |
| Soliditet | 92,2 % | 99,5 % | 88,5 % | 87,2 % | 90,1 % |
| Kassalikviditet | 12,85 | 182,02 | 8,71 | 7,79 | 6,18 |
| Current ratio | 12,85 | 182,02 | 8,71 | 7,79 | 6,18 |
| Relativ skuldsättning | 13,2 % | 1,0 % | 26,0 % | 32,2 % | 20,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 2,2 % | 1,7 % | 24,2 % | 10,0 % |
| Balansomslutning | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Kassa och bank | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 577 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 t€ | 8 753 € | 8 710 € | 8 531 € | 8 266 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 7 844 € | -7 081 € | -8 115 € | -14 t€ | -1 625 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 € | -3 € | -5 € | -6 € | -2 212 € |
| Övriga rörelsekostnader | 248 € | -1 217 € | -209 € | -2 028 € | -2 495 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Inkomstskatt | 556 € | -90 € | -77 € | -1 131 € | -387 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
Balansräkning
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 € | 11 € | 15 € | 19 € | 6 637 € |
| Fordringar | – | 0 € | 6 574 € | 4 974 € | 932 € |
| Kassa och bank | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 577 € |
| Rörliga aktiva | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
| Främmande kapital | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
Alla poster i bokslutet (35)
| 1.1.2026 | 1.1.2025 | 1.1.2024 | 1.1.2023 | 1.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 t€ | 8 753 € | 8 710 € | 8 531 € | 8 266 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 13 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | 7 844 € | -7 081 € | -8 115 € | -14 t€ | -1 625 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 € | -3 € | -5 € | -6 € | -2 212 € |
| Övriga rörelsekostnader | 248 € | -1 217 € | -209 € | -2 028 € | -2 495 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 781 € | 451 € | 381 € | 5 657 € | 1 934 € |
| Inkomstskatt | 556 € | -90 € | -77 € | -1 131 € | -387 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
| Bestående aktiva | 9 € | 11 € | 15 € | 19 € | 6 637 € |
| Fordringar | – | 0 € | 6 574 € | 4 974 € | 932 € |
| Kassa och bank | 18 t€ | 16 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 9 577 € |
| Rörliga aktiva | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 17 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 15 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
| Främmande kapital | 1 438 € | 90 € | 2 265 € | 2 747 € | 1 701 € |
| Placeringar | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 882 € | 0 € | 1 692 € | 2 443 € | 1 650 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 12 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | 0 € | 932 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 1 600 € | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | – | 0 € | 496 € | 0 € | 51 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 225 € | 360 € | 305 € | 4 525 € | 1 547 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 € | 6 574 € | 4 974 € | 932 € |
| Materiella tillgångar | 8 € | 10 € | 14 € | 18 € | 6 636 € |
| Löner och arvoden | 7 700 € | -7 000 € | -8 000 € | -14 t€ | -1 500 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 556 € | 90 € | 76 € | 304 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | 0 € | 4 974 € | 4 974 € | 0 € |
| Passiva | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 144 € | -81 € | -115 € | -228 € | -125 € |
| Maskiner och inventarier | 8 € | 10 € | 14 € | 18 € | 6 636 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 € | -3 € | -5 € | -6 € | -2 212 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ansin Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.