Oy Upotec Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alavus, rekisteröity vuonna 1991. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 47 t€; omavaraisuusaste 9,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 21 t€ ja tuloverot 4 236 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 3 668 € | 2,0 M€ | 862 t€ | 521 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 29514,9 % | -99,8 % | 134,9 % | 65,3 % | – |
| Käyttökate | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Käyttökate-% | 4,3 % | 288,8 % | 1,2 % | -4,8 % | -6,9 % |
| Liikevoitto | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,3 % | 288,8 % | 1,2 % | -4,8 % | -6,9 % |
| Tilikauden tulos | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | -12 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 75 t€ |
| Omavaraisuusaste | 9,8 % | 88,9 % | 47,2 % | 6,0 % | 10,2 % |
| Quick ratio | 1,10 | 1,05 | 1,70 | 1,00 | 1,01 |
| Current ratio | 1,10 | 1,05 | 1,70 | 1,00 | 1,01 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 35,9 % | 124,0 % | 1,1 % | 18,6 % | 32,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,9 % | 46,7 % | 47,0 % | -85,0 % | 1,5 % |
| Taseen loppusumma | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Oma pääoma | 42 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 427 t€ | 4 917 € | 768 € | 495 t€ | 750 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 3 668 € | 2,0 M€ | 862 t€ | 521 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,0 M€ | 0 € | -1,9 M€ | -818 t€ | -495 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 12 t€ | -73 t€ | -77 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 825 € | -5 034 € | -8 619 € | -7 463 € | -5 999 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 t€ | 11 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 57 t€ | 21 t€ | 48 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Tuloverot | 1 369 € | -4 236 € | -41 € | 0 € | -67 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Saamiset | 459 € | 672 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 427 t€ | 4 917 € | 768 € | 495 t€ | 750 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 427 t€ | 677 t€ | 37 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Vastaavaa | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 42 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Vieras pääoma | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 3 668 € | 2,0 M€ | 862 t€ | 521 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,0 M€ | 0 € | -1,9 M€ | -818 t€ | -495 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 12 t€ | -73 t€ | -77 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 825 € | -5 034 € | -8 619 € | -7 463 € | -5 999 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 t€ | 11 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 57 t€ | 21 t€ | 48 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Tuloverot | 1 369 € | -4 236 € | -41 € | 0 € | -67 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
| Pysyvät vastaavat | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Saamiset | 459 € | 672 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 427 t€ | 4 917 € | 768 € | 495 t€ | 750 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 427 t€ | 677 t€ | 37 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Vastaavaa | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 42 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Vieras pääoma | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 3 671 € | 3 367 € | 4 059 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | 9 532 € | -61 t€ | -65 t€ | -63 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 7 322 € | 0 € | -6 638 € | -2 196 € | -2 163 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | 15 t€ | 8 656 € | 28 t€ | 23 t€ | 17 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 016 € | 1 930 € | 1 845 € | 1 759 € | 1 673 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 0 € | 641 t€ | 0 € | 1,6 M€ | 1,9 M€ |
| Eläkekulut | 0 € | 488 € | -9 621 € | -10 t€ | -9 788 € |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 389 t€ | 0 € | 0 € | 139 t€ | 146 t€ |
| Vastattavaa | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 40 € | 804 € | 99 € | 86 € | 117 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 671 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Sijoitukset | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | 1 938 € | -1 561 € | -1 895 € | -1 935 € |
| Konserniavustukset | 50 t€ | 0 € | -39 t€ | 10 t€ | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
| Palvelujen ostot | – | – | – | 0 € | -165 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 34 t€ | 17 t€ | 7 723 € | 16 t€ | 16 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,0 M€ | 0 € | -1,9 M€ | -818 t€ | -495 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 419 € | 214 € | 87 € | 0 € | 199 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 441 € | 0 € | 193 € | 20 € | 293 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 4 236 € | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 459 € | 672 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 36 € | 0 € | -12 € | -100 € | -188 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 197 € | 312 € | 584 € | 880 € | 479 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Upotec Ab kuuluu toimialaluokassa puutalojen valmistus pienempään puoliskoon (39 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Alavus
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta