Oy Upotec Ab är ett aktiebolag med hemort i Alavo, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 47 t€; soliditet 9,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 21 t€ och inkomstskatterna 4 236 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 3 668 € | 2,0 M€ | 862 t€ | 521 t€ |
| Förändring i omsättning | 29514,9 % | -99,8 % | 134,9 % | 65,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,3 % | 288,8 % | 1,2 % | -4,8 % | -6,9 % |
| Rörelseresultat | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,3 % | 288,8 % | 1,2 % | -4,8 % | -6,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
| Personalkostnader | 0 € | -12 t€ | 73 t€ | 77 t€ | 75 t€ |
| Soliditet | 9,8 % | 88,9 % | 47,2 % | 6,0 % | 10,2 % |
| Kassalikviditet | 1,10 | 1,05 | 1,70 | 1,00 | 1,01 |
| Current ratio | 1,10 | 1,05 | 1,70 | 1,00 | 1,01 |
| Relativ skuldsättning | 35,9 % | 124,0 % | 1,1 % | 18,6 % | 32,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 % | 46,7 % | 47,0 % | -85,0 % | 1,5 % |
| Balansomslutning | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Eget kapital | 42 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 427 t€ | 4 917 € | 768 € | 495 t€ | 750 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 3 668 € | 2,0 M€ | 862 t€ | 521 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Material och tjänster | 1,0 M€ | 0 € | -1,9 M€ | -818 t€ | -495 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | 12 t€ | -73 t€ | -77 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3 825 € | -5 034 € | -8 619 € | -7 463 € | -5 999 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -10 t€ | 11 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 57 t€ | 21 t€ | 48 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Inkomstskatt | 1 369 € | -4 236 € | -41 € | 0 € | -67 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Fordringar | 459 € | 672 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 427 t€ | 4 917 € | 768 € | 495 t€ | 750 t€ |
| Rörliga aktiva | 427 t€ | 677 t€ | 37 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 42 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Främmande kapital | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 3 668 € | 2,0 M€ | 862 t€ | 521 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Material och tjänster | 1,0 M€ | 0 € | -1,9 M€ | -818 t€ | -495 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | 12 t€ | -73 t€ | -77 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3 825 € | -5 034 € | -8 619 € | -7 463 € | -5 999 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 47 t€ | 11 t€ | 25 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -10 t€ | 11 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 57 t€ | 21 t€ | 48 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Inkomstskatt | 1 369 € | -4 236 € | -41 € | 0 € | -67 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
| Bestående aktiva | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Fordringar | 459 € | 672 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 427 t€ | 4 917 € | 768 € | 495 t€ | 750 t€ |
| Rörliga aktiva | 427 t€ | 677 t€ | 37 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 42 t€ | 36 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Främmande kapital | 390 t€ | 645 t€ | 22 t€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | 1 938 € | -1 561 € | -1 895 € | -1 935 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 441 € | 0 € | 193 € | 20 € | 293 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 671 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 4 236 € | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Pensionskostnader | 0 € | 488 € | -9 621 € | -10 t€ | -9 788 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 389 t€ | 0 € | 0 € | 139 t€ | 146 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 7 322 € | 0 € | -6 638 € | -2 196 € | -2 163 € |
| Passiva | 432 t€ | 681 t€ | 41 t€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 15 t€ | 8 656 € | 28 t€ | 23 t€ | 17 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | 0 € | -165 € |
| Koncernbidrag | 50 t€ | 0 € | -39 t€ | 10 t€ | 20 t€ |
| Löner och arvoden | 0 € | 9 532 € | -61 t€ | -65 t€ | -63 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 40 € | 804 € | 99 € | 86 € | 117 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 419 € | 214 € | 87 € | 0 € | 199 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,0 M€ | 0 € | -1,9 M€ | -818 t€ | -495 t€ |
| Placeringar | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Övriga aktier och andelar | 4 247 € | 4 247 € | 4 247 € | 4 516 € | 4 516 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 641 t€ | 0 € | 1,6 M€ | 1,9 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 851 € | 17 t€ | 9 088 € | -8 711 € | 276 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 3 671 € | 3 367 € | 4 059 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 36 € | 0 € | -12 € | -100 € | -188 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 016 € | 1 930 € | 1 845 € | 1 759 € | 1 673 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 34 t€ | 17 t€ | 7 723 € | 16 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 197 € | 312 € | 584 € | 880 € | 479 € |
| Kortfristiga fordringar | 459 € | 672 t€ | 36 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Upotec Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av trähus (39 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Alavo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis