SUOMEN VAURIOTURVA OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1991. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,1 M€ ja liikevoitto 309 t€; omavaraisuusaste 50,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 754 t€ ja tuloverot 153 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 27,3 % | -1,6 % | 22,0 % | 5,0 % | 16,9 % | – |
| Käyttökate | 257 t€ | 543 t€ | 296 t€ | 127 t€ | 246 t€ | 149 t€ |
| Käyttökate-% | 12,0 % | 32,2 % | 17,3 % | 9,0 % | 18,3 % | 13,0 % |
| Liikevoitto | 309 t€ | 541 t€ | 238 t€ | 76 t€ | 196 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,4 % | 32,1 % | 13,9 % | 5,4 % | 14,6 % | 8,3 % |
| Tilikauden tulos | 128 t€ | 434 t€ | 178 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 60 t€ |
| Henkilöstökulut | -750 t€ | 697 t€ | 799 t€ | 664 t€ | 528 t€ | 487 t€ |
| Omavaraisuusaste | 50,1 % | 52,9 % | 49,8 % | 46,6 % | 37,0 % | 27,9 % |
| Quick ratio | 2,85 | 1,81 | 1,48 | 1,19 | 0,43 | 0,31 |
| Current ratio | 3,06 | 1,96 | 1,56 | 1,38 | 0,77 | 0,58 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 28,6 % | 27,9 % | 29,2 % | 34,1 % | 44,1 % | 58,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,8 % | 81,7 % | 35,9 % | 31,3 % | 39,7 % | 23,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 998 t€ | 899 t€ | 938 t€ | 929 t€ |
| Oma pääoma | 617 t€ | 531 t€ | 497 t€ | 419 t€ | 348 t€ | 259 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 100 t€ | 46 t€ | 26 t€ | 113 t€ | 87 t€ | 77 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 41 t€ | 502 t€ | 75 t€ | 37 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 763 t€ | -590 t€ | -517 t€ | -462 t€ | -402 t€ | -393 t€ |
| Henkilöstökulut | 750 t€ | -697 t€ | -799 t€ | -664 t€ | -528 t€ | -487 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 52 t€ | -1 982 € | -58 t€ | -51 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -361 t€ | -180 t€ | -191 t€ | -205 t€ | -211 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 309 t€ | 541 t€ | 238 t€ | 76 t€ | 196 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 011 € | -12 t€ | -15 t€ | 87 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 303 t€ | 530 t€ | 223 t€ | 163 t€ | 173 t€ | 74 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -96 t€ | -45 t€ | -32 t€ | -35 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 128 t€ | 434 t€ | 178 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 60 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 442 t€ | 488 t€ | 554 t€ | 544 t€ | 646 t€ | 668 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 54 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 50 t€ | 128 t€ | 124 t€ |
| Saamiset | 634 t€ | 430 t€ | 394 t€ | 192 t€ | 78 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 100 t€ | 46 t€ | 26 t€ | 113 t€ | 87 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 789 t€ | 515 t€ | 444 t€ | 355 t€ | 293 t€ | 261 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 998 t€ | 899 t€ | 938 t€ | 929 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 617 t€ | 531 t€ | 497 t€ | 419 t€ | 348 t€ | 259 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 356 t€ | 209 t€ | 216 t€ | 224 t€ | 211 t€ | 222 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 258 t€ | 263 t€ | 284 t€ | 257 t€ | 380 t€ | 447 t€ |
| Vieras pääoma | 614 t€ | 472 t€ | 501 t€ | 481 t€ | 591 t€ | 670 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 41 t€ | 502 t€ | 75 t€ | 37 t€ | 41 t€ | 95 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 763 t€ | -590 t€ | -517 t€ | -462 t€ | -402 t€ | -393 t€ |
| Henkilöstökulut | 750 t€ | -697 t€ | -799 t€ | -664 t€ | -528 t€ | -487 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 52 t€ | -1 982 € | -58 t€ | -51 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -361 t€ | -180 t€ | -191 t€ | -205 t€ | -211 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 309 t€ | 541 t€ | 238 t€ | 76 t€ | 196 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 011 € | -12 t€ | -15 t€ | 87 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 303 t€ | 530 t€ | 223 t€ | 163 t€ | 173 t€ | 74 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -96 t€ | -45 t€ | -32 t€ | -35 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 128 t€ | 434 t€ | 178 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 60 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 442 t€ | 488 t€ | 554 t€ | 544 t€ | 646 t€ | 668 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 54 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 50 t€ | 128 t€ | 124 t€ |
| Saamiset | 634 t€ | 430 t€ | 394 t€ | 192 t€ | 78 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 100 t€ | 46 t€ | 26 t€ | 113 t€ | 87 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 789 t€ | 515 t€ | 444 t€ | 355 t€ | 293 t€ | 261 t€ |
| Vastaavaa | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 998 t€ | 899 t€ | 938 t€ | 929 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 617 t€ | 531 t€ | 497 t€ | 419 t€ | 348 t€ | 259 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 356 t€ | 209 t€ | 216 t€ | 224 t€ | 211 t€ | 222 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 258 t€ | 263 t€ | 284 t€ | 257 t€ | 380 t€ | 447 t€ |
| Vieras pääoma | 614 t€ | 472 t€ | 501 t€ | 481 t€ | 591 t€ | 670 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 109 t€ | 114 t€ | 230 t€ | 244 t€ | 258 t€ | 273 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 128 t€ | 434 t€ | 178 t€ | 131 t€ | 138 t€ | 60 t€ |
| Koneet ja kalusto | 142 t€ | 184 t€ | 133 t€ | 110 t€ | 95 t€ | 106 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | – | – | – | 0 € | 84 € |
| Eläkekulut | 113 t€ | -103 t€ | -120 t€ | -96 t€ | -81 t€ | -67 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 460 € | 100 € | 5 400 € | 11 t€ | 2 639 € | 2 922 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 77 t€ | 60 t€ | 118 t€ | 70 t€ | 85 t€ | 147 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 111 t€ | 6 360 € | 17 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 11 t€ |
| Vastattavaa | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 998 t€ | 899 t€ | 938 t€ | 929 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 45 t€ | 35 t€ | 24 t€ | 50 t€ | 128 t€ | 124 t€ |
| Valmiit tuotteet | 8 969 € | 3 700 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 104 t€ | 146 t€ | 92 t€ | 94 t€ | 85 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 160 t€ | 105 t€ | 225 t€ | 160 t€ | 54 t€ | 47 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 762 € | -16 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 24 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 178 t€ | 203 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 53 t€ | 32 t€ | 49 t€ | 69 t€ | 33 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 634 t€ | 430 t€ | 394 t€ | 192 t€ | 78 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | – | 0 € | 147 t€ | 5 718 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 480 t€ | 89 t€ | 310 t€ | 279 t€ | 201 t€ | 191 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 108 t€ | 0 € | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 292 t€ | 286 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 2 741 € |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 267 t€ | 96 t€ | 0 € | – | – | – |
| Sijoitukset | – | – | – | – | 0 € | 84 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -15 t€ | 11 t€ | -26 t€ | -34 t€ | 4 560 € | -3 055 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 52 t€ | -1 982 € | -58 t€ | -51 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 442 t€ | 488 t€ | 554 t€ | 544 t€ | 646 t€ | 668 t€ |
| Palvelujen ostot | 24 t€ | -26 t€ | -17 t€ | -29 t€ | -27 t€ | -22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 362 t€ | 318 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 89 t€ | 113 t€ | 216 t€ | 224 t€ | 211 t€ | 222 t€ |
| Konserniavustukset | 130 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 0 € | 494 € | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 754 t€ | -576 t€ | -473 t€ | -399 t€ | -379 t€ | -367 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 751 € | 4 072 € | 3 210 € | 265 € | 408 € | 203 € |
| Muut henkilösivukulut | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 620 t€ | -573 t€ | -657 t€ | -551 t€ | -432 t€ | -404 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna SUOMEN VAURIOTURVA OY kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 38-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.