Jarmo R Mulari Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1990. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 396 t€ ja liikevoitto 76 t€; omavaraisuusaste 69,2 %.
Liikevaihto 2025396 t€+2 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto76 t€19,1 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos437 t€käyttökate 57 t€
Omavaraisuusaste69,2 %quick ratio 1,20
Toiminut35 vrekisteröity 12.12.1990
Kotka: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 396 t€ | 388 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,2 % | 74,7 % | -0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Käyttökate | 57 t€ | 101 t€ | -319 t€ | -293 t€ | -293 t€ | -146 t€ |
| Käyttökate-% | 14,5 % | 26,1 % | -143,7 % | -132,0 % | -131,9 % | -65,5 % |
| Liikevoitto | 76 t€ | 71 t€ | -355 t€ | -329 t€ | -334 t€ | -184 t€ |
| Liikevoitto-% | 19,1 % | 18,4 % | -159,6 % | -148,2 % | -150,3 % | -83,0 % |
| Tilikauden tulos | 437 t€ | 60 t€ | 539 t€ | -145 t€ | -338 t€ | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | -169 t€ | 150 t€ | 394 t€ | 407 t€ | 406 t€ | 281 t€ |
| Omavaraisuusaste | 69,2 % | 52,4 % | 50,8 % | 6,2 % | 17,1 % | 41,6 % |
| Quick ratio | 1,20 | 0,35 | 0,27 | 0,06 | 0,12 | 0,33 |
| Current ratio | 1,20 | 0,35 | 0,27 | 0,06 | 0,12 | 0,33 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 114,4 % | 147,5 % | 265,7 % | 492,0 % | 471,4 % | 365,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 42,9 % | 9,6 % | 88,2 % | -201,2 % | -156,0 % | 3,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 631 t€ | 610 t€ | 72 t€ | 217 t€ | 579 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 309 t€ | 194 € | 194 € | 354 € | 455 € | 674 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 396 t€ | 388 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 21 t€ | 35 t€ | 54 t€ | 98 t€ | 77 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6 282 € | -8 900 € | -6 674 € | -30 t€ | -38 t€ | -10 t€ |
| Henkilöstökulut | 169 t€ | -150 t€ | -394 t€ | -407 t€ | -406 t€ | -281 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 18 t€ | -30 t€ | -35 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -39 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 143 t€ | -149 t€ | -176 t€ | -132 t€ | -169 t€ | -153 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 76 t€ | 71 t€ | -355 t€ | -329 t€ | -334 t€ | -184 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 583 € | -11 t€ | 557 t€ | -5 314 € | -3 898 € | -4 646 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 67 t€ | 60 t€ | 202 t€ | -335 t€ | -338 t€ | -189 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 437 t€ | 60 t€ | 539 t€ | -145 t€ | -338 t€ | 22 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 160 t€ | 155 t€ | 123 t€ | 52 t€ | 103 t€ | 224 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 309 t€ | 194 € | 194 € | 354 € | 455 € | 674 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 469 t€ | 156 t€ | 123 t€ | 52 t€ | 103 t€ | 225 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 631 t€ | 610 t€ | 72 t€ | 217 t€ | 579 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 122 t€ | 140 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 159 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 392 t€ | 451 t€ | 451 t€ | 932 t€ | 872 t€ | 675 t€ |
| Vieras pääoma | 454 t€ | 572 t€ | 590 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 834 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 396 t€ | 388 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 21 t€ | 35 t€ | 54 t€ | 98 t€ | 77 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 6 282 € | -8 900 € | -6 674 € | -30 t€ | -38 t€ | -10 t€ |
| Henkilöstökulut | 169 t€ | -150 t€ | -394 t€ | -407 t€ | -406 t€ | -281 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 18 t€ | -30 t€ | -35 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -39 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 143 t€ | -149 t€ | -176 t€ | -132 t€ | -169 t€ | -153 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 76 t€ | 71 t€ | -355 t€ | -329 t€ | -334 t€ | -184 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 583 € | -11 t€ | 557 t€ | -5 314 € | -3 898 € | -4 646 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 67 t€ | 60 t€ | 202 t€ | -335 t€ | -338 t€ | -189 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 437 t€ | 60 t€ | 539 t€ | -145 t€ | -338 t€ | 22 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 160 t€ | 155 t€ | 123 t€ | 52 t€ | 103 t€ | 224 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 309 t€ | 194 € | 194 € | 354 € | 455 € | 674 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 469 t€ | 156 t€ | 123 t€ | 52 t€ | 103 t€ | 225 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 631 t€ | 610 t€ | 72 t€ | 217 t€ | 579 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 122 t€ | 140 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 159 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 392 t€ | 451 t€ | 451 t€ | 932 t€ | 872 t€ | 675 t€ |
| Vieras pääoma | 454 t€ | 572 t€ | 590 t€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 834 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 273 t€ | 246 t€ | 294 t€ | 738 t€ | 756 t€ | 570 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 185 € | 0 € | 1 660 € | 1 660 € | 2 233 € |
| Sijoitukset | 963 t€ | 990 t€ | 990 t€ | 990 t€ | 990 t€ | 990 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 28 t€ | 85 t€ | 15 t€ | 60 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 11 t€ | 28 t€ | 44 t€ | 60 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 503 t€ | 492 t€ | -6 147 € | 139 t€ | 476 t€ | 479 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 406 € | 3 459 € | 2 793 € | 146 € | 838 € | 1 072 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 786 € | 5 443 € | 11 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 8 308 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 1 200 € | 99 € | 14 t€ | 0 € | 131 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 721 € | 721 € | 721 € | 721 € | 721 € | 721 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1 756 € | -3 599 € | -1 033 € | -22 t€ | -29 t€ | -3 587 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 155 t€ | 150 t€ | 120 t€ | 36 t€ | 100 t€ | 221 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 437 t€ | 60 t€ | 539 t€ | -145 t€ | -338 t€ | 22 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 34 t€ | 51 t€ | 68 t€ | 85 t€ | 102 t€ | 119 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 160 t€ | 155 t€ | 123 t€ | 52 t€ | 103 t€ | 224 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 587 € | -11 t€ | -8 043 € | -5 314 € | -3 901 € | -4 646 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 252 € | 6 462 € | 8 075 € | 10 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | – | 0 € | 565 t€ | 0 € | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 113 t€ | -89 t€ | -323 t€ | -344 t€ | -328 t€ | -229 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 69 t€ | 96 t€ | 112 t€ | 104 t€ | 62 t€ | 41 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 34 t€ | 51 t€ | 79 t€ | 113 t€ | 146 t€ | 179 t€ |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Ylikurssirahasto | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 0 € | – | 0 € | 4 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 7 636 € | -7 455 € | -10 t€ | -9 388 € | -10 t€ | -7 718 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 62 t€ | 122 t€ | 140 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 159 t€ |
| Konserniavustukset | -370 t€ | 0 € | 336 t€ | 190 t€ | 0 € | 211 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 622 € | 1 622 € | 1 622 € | 1 622 € | 1 622 € | 1 622 € |
| Koneet ja kalusto | 3 630 € | 4 840 € | 6 453 € | 8 605 € | 23 t€ | 17 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 18 t€ | -30 t€ | -35 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -39 t€ |
| Palvelujen ostot | 4 526 € | -5 300 € | -5 641 € | -7 609 € | -9 388 € | -6 768 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 848 t€ | 848 t€ | 848 t€ | 848 t€ | 848 t€ | 848 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 116 t€ | 143 t€ | 143 t€ | 143 t€ | 143 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Eläkekulut | 48 t€ | -53 t€ | -61 t€ | -54 t€ | -68 t€ | -45 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).