Asennuspalvelu Vainionpää Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Teuva, rekisteröity vuonna 1991. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,1 M€ ja liikevoitto 135 t€; omavaraisuusaste 56,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 382 € ja tuloverot 1 876 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 26,7 % | -32,6 % | 17,4 % | 11,6 % | 9,4 % | – |
| Käyttökate | 66 t€ | 117 t€ | 420 t€ | 123 t€ | 268 t€ | 216 t€ |
| Käyttökate-% | 3,1 % | 6,9 % | 16,7 % | 5,8 % | 14,0 % | 12,3 % |
| Liikevoitto | 135 t€ | 37 t€ | 269 t€ | -10 t€ | 124 t€ | 90 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,3 % | 2,2 % | 10,7 % | -0,5 % | 6,5 % | 5,2 % |
| Tilikauden tulos | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Omavaraisuusaste | 56,6 % | 42,6 % | 44,8 % | 33,2 % | 36,3 % | 38,1 % |
| Quick ratio | 1,93 | 1,57 | 1,83 | 1,26 | 1,65 | 1,63 |
| Current ratio | 1,98 | 1,60 | 1,86 | 1,34 | 1,72 | 1,69 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,2 % | 45,8 % | 32,1 % | 47,0 % | 52,9 % | 52,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,9 % | 1,3 % | 29,8 % | -6,6 % | 14,1 % | 9,2 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Oma pääoma | 622 t€ | 575 t€ | 654 t€ | 499 t€ | 578 t€ | 567 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 341 t€ | 184 t€ | 621 t€ | 155 t€ | 289 t€ | 294 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 325 t€ | -93 t€ | -417 t€ | -538 t€ | -296 t€ | -159 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 69 t€ | -81 t€ | -151 t€ | -133 t€ | -144 t€ | -125 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 388 t€ | -350 t€ | -394 t€ | -327 t€ | -271 t€ | -285 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 135 t€ | 37 t€ | 269 t€ | -10 t€ | 124 t€ | 90 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 t€ | -28 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 116 t€ | 8 395 € | 237 t€ | -32 t€ | 102 t€ | 66 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -975 € | -42 t€ | -326 € | -21 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 545 t€ | 608 t€ | 619 t€ | 759 t€ | 846 t€ | 822 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 201 t€ | 544 t€ | 203 t€ | 546 t€ | 429 t€ | 350 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 341 t€ | 184 t€ | 621 t€ | 155 t€ | 289 t€ | 294 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 554 t€ | 743 t€ | 841 t€ | 748 t€ | 747 t€ | 666 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 622 t€ | 575 t€ | 654 t€ | 499 t€ | 578 t€ | 567 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 197 t€ | 311 t€ | 354 t€ | 450 t€ | 580 t€ | 527 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 280 t€ | 465 t€ | 451 t€ | 557 t€ | 435 t€ | 394 t€ |
| Vieras pääoma | 477 t€ | 776 t€ | 805 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 921 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | 325 t€ | -93 t€ | -417 t€ | -538 t€ | -296 t€ | -159 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 69 t€ | -81 t€ | -151 t€ | -133 t€ | -144 t€ | -125 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 388 t€ | -350 t€ | -394 t€ | -327 t€ | -271 t€ | -285 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 135 t€ | 37 t€ | 269 t€ | -10 t€ | 124 t€ | 90 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 t€ | -28 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 116 t€ | 8 395 € | 237 t€ | -32 t€ | 102 t€ | 66 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -975 € | -42 t€ | -326 € | -21 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 545 t€ | 608 t€ | 619 t€ | 759 t€ | 846 t€ | 822 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Saamiset | 201 t€ | 544 t€ | 203 t€ | 546 t€ | 429 t€ | 350 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 341 t€ | 184 t€ | 621 t€ | 155 t€ | 289 t€ | 294 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 554 t€ | 743 t€ | 841 t€ | 748 t€ | 747 t€ | 666 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 622 t€ | 575 t€ | 654 t€ | 499 t€ | 578 t€ | 567 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 197 t€ | 311 t€ | 354 t€ | 450 t€ | 580 t€ | 527 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 280 t€ | 465 t€ | 451 t€ | 557 t€ | 435 t€ | 394 t€ |
| Vieras pääoma | 477 t€ | 776 t€ | 805 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 921 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 154 t€ | 163 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 198 t€ | 166 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | – | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
| Sijoitukset | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 930 € | 9 947 € | 9 912 € | 9 914 € | 2 067 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 55 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 139 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | – | 0 € | -20 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 2 583 € | 3 138 € | 2 241 € | 2 614 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 527 t€ | 565 t€ | 457 t€ | 530 t€ | 495 t€ | 512 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 42 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 25 t€ | 46 t€ | 61 t€ | 176 t€ | 76 t€ | 57 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 149 t€ | 521 t€ | 180 t€ | 513 t€ | 408 t€ | 338 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 188 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -142 t€ | -202 t€ | -80 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 201 t€ | 544 t€ | 203 t€ | 546 t€ | 429 t€ | 350 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -26 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 529 t€ | 592 t€ | 604 t€ | 743 t€ | 833 t€ | 809 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 12 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 27 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 950 t€ | -909 t€ | -982 t€ | -909 t€ | -837 t€ | -854 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 138 t€ | 168 t€ | 190 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 136 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 583 € | 3 138 € | 2 241 € | 2 614 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 228 € | 963 € | 99 € | 52 € | 1 194 € | 1 018 € |
| Muut henkilösivukulut | 62 t€ | -54 t€ | -69 t€ | -69 t€ | -56 t€ | -46 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 197 t€ | 311 t€ | 354 t€ | 450 t€ | 580 t€ | 527 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 5 330 € | 6 091 € | 6 853 € | 0 € | – | – |
| Koneet ja kalusto | 360 t€ | 413 t€ | 414 t€ | 548 t€ | 625 t€ | 633 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 69 t€ | -81 t€ | -151 t€ | -133 t€ | -144 t€ | -125 t€ |
| Palvelujen ostot | 136 t€ | -20 t€ | -339 t€ | -393 t€ | -101 t€ | -71 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 62 t€ | 95 t€ | 95 t€ | 95 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 320 € | -2 331 € | -10 t€ | -3 020 € | 7 298 € | -7 537 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eläkekulut | 216 t€ | -168 t€ | -212 t€ | -195 t€ | -191 t€ | -193 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Asennuspalvelu Vainionpää Oy kuuluu toimialaluokassa teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus pienempään puoliskoon (302 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.