Asennuspalvelu Vainionpää Oy är ett aktiebolag med hemort i Östermark, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,1 M€ och rörelseresultatet 135 t€; soliditet 56,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 382 € och inkomstskatterna 1 876 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 26,7 % | -32,6 % | 17,4 % | 11,6 % | 9,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 66 t€ | 117 t€ | 420 t€ | 123 t€ | 268 t€ | 216 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,1 % | 6,9 % | 16,7 % | 5,8 % | 14,0 % | 12,3 % |
| Rörelseresultat | 135 t€ | 37 t€ | 269 t€ | -10 t€ | 124 t€ | 90 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 2,2 % | 10,7 % | -0,5 % | 6,5 % | 5,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 56,6 % | 42,6 % | 44,8 % | 33,2 % | 36,3 % | 38,1 % |
| Kassalikviditet | 1,93 | 1,57 | 1,83 | 1,26 | 1,65 | 1,63 |
| Current ratio | 1,98 | 1,60 | 1,86 | 1,34 | 1,72 | 1,69 |
| Relativ skuldsättning | 22,2 % | 45,8 % | 32,1 % | 47,0 % | 52,9 % | 52,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 1,3 % | 29,8 % | -6,6 % | 14,1 % | 9,2 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 622 t€ | 575 t€ | 654 t€ | 499 t€ | 578 t€ | 567 t€ |
| Kassa och bank | 341 t€ | 184 t€ | 621 t€ | 155 t€ | 289 t€ | 294 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Material och tjänster | 325 t€ | -93 t€ | -417 t€ | -538 t€ | -296 t€ | -159 t€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 69 t€ | -81 t€ | -151 t€ | -133 t€ | -144 t€ | -125 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 388 t€ | -350 t€ | -394 t€ | -327 t€ | -271 t€ | -285 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 135 t€ | 37 t€ | 269 t€ | -10 t€ | 124 t€ | 90 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | -28 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 8 395 € | 237 t€ | -32 t€ | 102 t€ | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -975 € | -42 t€ | -326 € | -21 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 545 t€ | 608 t€ | 619 t€ | 759 t€ | 846 t€ | 822 t€ |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 201 t€ | 544 t€ | 203 t€ | 546 t€ | 429 t€ | 350 t€ |
| Kassa och bank | 341 t€ | 184 t€ | 621 t€ | 155 t€ | 289 t€ | 294 t€ |
| Rörliga aktiva | 554 t€ | 743 t€ | 841 t€ | 748 t€ | 747 t€ | 666 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 622 t€ | 575 t€ | 654 t€ | 499 t€ | 578 t€ | 567 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 197 t€ | 311 t€ | 354 t€ | 450 t€ | 580 t€ | 527 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 280 t€ | 465 t€ | 451 t€ | 557 t€ | 435 t€ | 394 t€ |
| Främmande kapital | 477 t€ | 776 t€ | 805 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 921 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Material och tjänster | 325 t€ | -93 t€ | -417 t€ | -538 t€ | -296 t€ | -159 t€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 69 t€ | -81 t€ | -151 t€ | -133 t€ | -144 t€ | -125 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 388 t€ | -350 t€ | -394 t€ | -327 t€ | -271 t€ | -285 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 135 t€ | 37 t€ | 269 t€ | -10 t€ | 124 t€ | 90 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | -28 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 8 395 € | 237 t€ | -32 t€ | 102 t€ | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -975 € | -42 t€ | -326 € | -21 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
| Bestående aktiva | 545 t€ | 608 t€ | 619 t€ | 759 t€ | 846 t€ | 822 t€ |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 47 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 201 t€ | 544 t€ | 203 t€ | 546 t€ | 429 t€ | 350 t€ |
| Kassa och bank | 341 t€ | 184 t€ | 621 t€ | 155 t€ | 289 t€ | 294 t€ |
| Rörliga aktiva | 554 t€ | 743 t€ | 841 t€ | 748 t€ | 747 t€ | 666 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 622 t€ | 575 t€ | 654 t€ | 499 t€ | 578 t€ | 567 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 197 t€ | 311 t€ | 354 t€ | 450 t€ | 580 t€ | 527 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 280 t€ | 465 t€ | 451 t€ | 557 t€ | 435 t€ | 394 t€ |
| Främmande kapital | 477 t€ | 776 t€ | 805 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 921 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 25 t€ | 46 t€ | 61 t€ | 176 t€ | 76 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 42 t€ | 13 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 69 t€ | -81 t€ | -151 t€ | -133 t€ | -144 t€ | -125 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 62 t€ | 95 t€ | 95 t€ | 95 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € | 9 985 € |
| Övriga materiella tillgångar | 5 330 € | 6 091 € | 6 853 € | 0 € | – | – |
| Placeringar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 527 t€ | 565 t€ | 457 t€ | 530 t€ | 495 t€ | 512 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Immateriella tillgångar | 2 583 € | 3 138 € | 2 241 € | 2 614 € | 0 € | – |
| Förändring av produktlager + (-) | – | 0 € | -20 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 228 € | 963 € | 99 € | 52 € | 1 194 € | 1 018 € |
| Kortfristiga fordringar | 201 t€ | 544 t€ | 203 t€ | 546 t€ | 429 t€ | 350 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 138 t€ | 168 t€ | 190 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 136 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 188 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -142 t€ | -202 t€ | -80 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 149 t€ | 521 t€ | 180 t€ | 513 t€ | 408 t€ | 338 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 320 € | -2 331 € | -10 t€ | -3 020 € | 7 298 € | -7 537 € |
| Pensionskostnader | 216 t€ | -168 t€ | -212 t€ | -195 t€ | -191 t€ | -193 t€ |
| Köp av tjänster | 136 t€ | -20 t€ | -339 t€ | -393 t€ | -101 t€ | -71 t€ |
| Maskiner och inventarier | 360 t€ | 413 t€ | 414 t€ | 548 t€ | 625 t€ | 633 t€ |
| Färdiga produkter | – | – | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 197 t€ | 311 t€ | 354 t€ | 450 t€ | 580 t€ | 527 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 55 t€ | 155 t€ | 105 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 139 t€ |
| Materiella tillgångar | 529 t€ | 592 t€ | 604 t€ | 743 t€ | 833 t€ | 809 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 2 583 € | 3 138 € | 2 241 € | 2 614 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 62 t€ | -54 t€ | -69 t€ | -69 t€ | -56 t€ | -46 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 154 t€ | 163 t€ | 174 t€ | 186 t€ | 198 t€ | 166 t€ |
| Löner och arvoden | 950 t€ | -909 t€ | -982 t€ | -909 t€ | -837 t€ | -854 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 930 € | 9 947 € | 9 912 € | 9 914 € | 2 067 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 92 t€ | 7 420 € | 195 t€ | -33 t€ | 81 t€ | 52 t€ |
| Material och förnödenheter | 12 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 27 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 t€ | -29 t€ | -33 t€ | -22 t€ | -23 t€ | -26 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Asennuspalvelu Vainionpää Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen installation av industrimaskiner och -utrustning (302 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.