Savonlinnan Herkku Pekka Pullapuoti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Savonlinna, rekisteröity vuonna 1990. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 9 501 €; omavaraisuusaste 3,4 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 57 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 6,6 % | -4,3 % | 7,2 % | 20,2 % | – |
| Bruttotulos | 432 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 395 t€ | 329 t€ |
| Käyttökate | 2 910 € | -9 944 € | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Liikevoitto | 9 501 € | -16 t€ | 4 669 € | 551 € | 13 t€ |
| Tilikauden tulos | 8 062 € | -19 t€ | 2 055 € | -1 423 € | 11 t€ |
| Henkilöstökulut | -259 t€ | 257 t€ | 251 t€ | 238 t€ | 194 t€ |
| Omavaraisuusaste | 3,4 % | -6,4 % | 12,4 % | 11,2 % | 18,8 % |
| Quick ratio | 0,62 | 0,47 | 0,88 | 0,94 | 0,93 |
| Current ratio | 1,12 | 1,03 | 1,34 | 1,38 | 1,54 |
| Oman pääoman tuotto | 267,2 % | – | 15,3 % | -11,5 % | 81,0 % |
| Taseen loppusumma | 89 t€ | 79 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 74 t€ |
| Oma pääoma | 3 017 € | -5 045 € | 13 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 9 976 € | 26 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 432 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 395 t€ | 329 t€ |
| Henkilöstökulut | 259 t€ | -257 t€ | -251 t€ | -238 t€ | -194 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 591 € | -6 255 € | -8 340 € | -11 t€ | -2 813 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 157 t€ | -158 t€ | -160 t€ | -146 t€ | -119 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 501 € | -16 t€ | 4 669 € | 551 € | 13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 439 € | -2 317 € | -2 614 € | -1 974 € | -1 689 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 062 € | -19 t€ | 2 055 € | -1 423 € | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 062 € | -19 t€ | 2 055 € | -1 423 € | 11 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 30 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 17 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 9 976 € | 26 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 67 t€ | 59 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 89 t€ | 79 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 74 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 3 017 € | -5 045 € | 13 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 26 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 57 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 41 t€ |
| Vieras pääoma | 86 t€ | 84 t€ | 96 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 432 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 395 t€ | 329 t€ |
| Henkilöstökulut | 259 t€ | -257 t€ | -251 t€ | -238 t€ | -194 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 591 € | -6 255 € | -8 340 € | -11 t€ | -2 813 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 157 t€ | -158 t€ | -160 t€ | -146 t€ | -119 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 501 € | -16 t€ | 4 669 € | 551 € | 13 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 439 € | -2 317 € | -2 614 € | -1 974 € | -1 689 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 062 € | -19 t€ | 2 055 € | -1 423 € | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 062 € | -19 t€ | 2 055 € | -1 423 € | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 30 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 17 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 9 976 € | 26 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 67 t€ | 59 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 89 t€ | 79 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 74 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 3 017 € | -5 045 € | 13 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 26 t€ | 27 t€ | 34 t€ | 43 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 57 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 41 t€ |
| Vieras pääoma | 86 t€ | 84 t€ | 96 t€ | 99 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 614 € | 6 564 € | 11 t€ | 9 244 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 375 € | 441 € | 928 € | 381 € | 451 € |
| Vastattavaa | 89 t€ | 79 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 74 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6 918 € | 8 421 € | 15 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 21 t€ | 17 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 2 158 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 20 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 32 t€ | 8 440 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -7 567 € | 11 t€ | 8 893 € | 11 t€ | 106 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 16 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 764 € | 1 764 € | 1 764 € | 2 084 € | 2 084 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 16 t€ | 11 t€ | 20 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 062 € | -19 t€ | 2 055 € | -1 423 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 164 € | 5 987 € | 8 136 € | 7 471 € | 4 931 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 20 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 32 t€ | 8 440 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 30 t€ | 32 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 836 € | 6 316 € | 6 316 € | 6 316 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 29 t€ | 29 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Sijoitukset | 1 764 € | 1 764 € | 1 764 € | 2 084 € | 2 084 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Savonlinnan Herkku PekkaOlavinkatu 53Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Savonlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta