Tampereen Teatterin Palvelu Oy on osakeyhtiö, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 813 t€ ja liikevoitto -20 t€; omavaraisuusaste 83,7 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 12 t€ vuosina 2022–2023; suurin ostaja on Etelä-Suomen aluehallintovirasto (Valtiovarainministeriön hallinnonala). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 813 t€ | 943 t€ | 1,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,9 % | -45,4 % | – |
| Käyttökate | -30 t€ | 40 t€ | 85 t€ |
| Käyttökate-% | -3,7 % | 4,3 % | 4,9 % |
| Liikevoitto | -20 t€ | 31 t€ | 72 t€ |
| Liikevoitto-% | -2,5 % | 3,2 % | 4,2 % |
| Tilikauden tulos | -21 t€ | 32 t€ | 72 t€ |
| Henkilöstökulut | -241 t€ | 268 t€ | 349 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,7 % | 90,9 % | 69,8 % |
| Quick ratio | 2,95 | 4,83 | 2,04 |
| Current ratio | 3,15 | 4,93 | 2,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,7 % | 5,1 % | 11,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -4,7 % | 6,6 % | 15,5 % |
| Taseen loppusumma | 545 t€ | 539 t€ | 666 t€ |
| Oma pääoma | 445 t€ | 476 t€ | 465 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 262 t€ | 288 t€ | 221 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 813 t€ | 943 t€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 16 t€ | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 280 t€ | -317 t€ | -777 t€ |
| Henkilöstökulut | 241 t€ | -268 t€ | -349 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -9 834 € | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 318 t€ | -335 t€ | -542 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -20 t€ | 31 t€ | 72 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 811 € | 974 € | 238 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -21 t€ | 32 t€ | 72 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -21 t€ | 32 t€ | 72 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 232 t€ | 230 t€ | 240 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 19 t€ | 6 229 € | 16 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 14 t€ | 189 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 262 t€ | 288 t€ | 221 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 313 t€ | 309 t€ | 426 t€ |
| Vastaavaa | 545 t€ | 539 t€ | 666 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 445 t€ | 476 t€ | 465 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 63 t€ | 201 t€ |
| Vieras pääoma | 100 t€ | 63 t€ | 201 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 813 t€ | 943 t€ | 1,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 16 t€ | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 280 t€ | -317 t€ | -777 t€ |
| Henkilöstökulut | 241 t€ | -268 t€ | -349 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -9 834 € | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 318 t€ | -335 t€ | -542 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -20 t€ | 31 t€ | 72 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 811 € | 974 € | 238 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -21 t€ | 32 t€ | 72 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -21 t€ | 32 t€ | 72 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 232 t€ | 230 t€ | 240 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 19 t€ | 6 229 € | 16 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 14 t€ | 189 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 262 t€ | 288 t€ | 221 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 313 t€ | 309 t€ | 426 t€ |
| Vastaavaa | 545 t€ | 539 t€ | 666 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 445 t€ | 476 t€ | 465 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 63 t€ | 201 t€ |
| Vieras pääoma | 100 t€ | 63 t€ | 201 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 8 665 € | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 13 t€ | 15 t€ | 28 € |
| Vastattavaa | 545 t€ | 539 t€ | 666 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 28 t€ | 10 t€ | 185 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 327 € | 2 457 € | 131 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 82 € | 974 € | 522 € |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 30 t€ | 39 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 464 t€ | 442 t€ | 390 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 33 t€ | 2 324 € | 65 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 206 t€ | -229 t€ | -294 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 201 t€ | 201 t€ | 201 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 17 t€ | 6 232 € | 54 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -21 t€ | 32 t€ | 72 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 013 € | 0 € | -283 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 686 € | 3 630 € | 3 612 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 938 € | 1 704 € | 475 € |
| Eläkekulut | 30 t€ | -34 t€ | -47 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 5 494 € | -4 684 € | -8 114 € |
| Palvelujen ostot | 47 t€ | -29 t€ | -224 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 686 € | 3 630 € | 3 612 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 30 t€ | 39 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 246 t€ | -278 t€ | -544 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 19 t€ | 6 229 € | 16 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 10 t€ | -9 834 € | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 40 t€ | 37 t€ | 97 t€ |
| Sijoitukset | 201 t€ | 201 t€ | 201 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -13 t€ | -9 519 € | -9 434 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Kulttuuriravintola KiviKeskustori 2Anniskelu
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta