Kenkä-Oscar Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2024, liikevaihto oli 725 t€ ja liikevoitto 12 t€; omavaraisuusaste 42,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 382 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 725 t€ | 776 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,5 % | – |
| Käyttökate | 17 t€ | 55 t€ |
| Käyttökate-% | 2,4 % | 7,0 % |
| Liikevoitto | 12 t€ | 51 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,6 % | 6,5 % |
| Tilikauden tulos | 9 171 € | 40 t€ |
| Henkilöstökulut | 81 t€ | 74 t€ |
| Omavaraisuusaste | 42,3 % | 43,6 % |
| Quick ratio | 1,19 | 1,28 |
| Current ratio | 1,91 | 2,00 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 56,5 % | 52,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 3,1 % | 12,7 % |
| Taseen loppusumma | 709 t€ | 724 t€ |
| Oma pääoma | 300 t€ | 316 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 323 t€ | 368 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 725 t€ | 776 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -505 t€ | -520 t€ |
| Henkilöstökulut | -81 t€ | -74 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -5 192 € | -4 094 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -121 t€ | -127 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 51 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -403 € | -198 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | -2 382 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 171 € | 40 t€ |
Tase
| 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 111 t€ | 111 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 226 t€ | 219 t€ |
| Saamiset | 48 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 323 t€ | 368 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 598 t€ | 613 t€ |
| Vastaavaa | 709 t€ | 724 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 300 t€ | 316 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 313 t€ | 306 t€ |
| Vieras pääoma | 409 t€ | 408 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 725 t€ | 776 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -505 t€ | -520 t€ |
| Henkilöstökulut | -81 t€ | -74 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -5 192 € | -4 094 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -121 t€ | -127 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 51 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -403 € | -198 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | -2 382 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 171 € | 40 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 111 t€ | 111 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 226 t€ | 219 t€ |
| Saamiset | 48 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 323 t€ | 368 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 598 t€ | 613 t€ |
| Vastaavaa | 709 t€ | 724 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 300 t€ | 316 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 313 t€ | 306 t€ |
| Vieras pääoma | 409 t€ | 408 t€ |
| Sijoitukset | 3 236 € | 3 236 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -5 192 € | -4 094 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 924 € | 9 233 € |
| Eläkekulut | -10 t€ | -8 143 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 171 € | 40 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -411 € | -342 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 1 000 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3 236 € | 3 236 € |
| Valmiit tuotteet | 226 t€ | 219 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 48 t€ | 25 t€ |
| Vastattavaa | 709 t€ | 724 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 7 061 € | -70 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -70 t€ | -64 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 000 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 97 t€ | 102 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -1 323 € | -1 590 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 108 t€ | 107 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 76 t€ | 57 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 42 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 21 t€ | 14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 143 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 195 t€ | 202 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -512 t€ | -451 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 22 t€ | 790 € |
| Koneet ja kalusto | 5 343 € | 1 279 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 45 t€ | 49 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 282 t€ | 267 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 441 € | 548 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 57 t€ | 57 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kenkä-Oscar Oy kuuluu toimialaluokassa jalkineiden vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (52 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 51 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta