Kenkä-Oscar Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1981. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2024 var omsättningen 725 t€ och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 42,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 382 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 725 t€ | 776 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 17 t€ | 55 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,4 % | 7,0 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | 51 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 6,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 171 € | 40 t€ |
| Personalkostnader | 81 t€ | 74 t€ |
| Soliditet | 42,3 % | 43,6 % |
| Kassalikviditet | 1,19 | 1,28 |
| Current ratio | 1,91 | 2,00 |
| Relativ skuldsättning | 56,5 % | 52,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 12,7 % |
| Balansomslutning | 709 t€ | 724 t€ |
| Eget kapital | 300 t€ | 316 t€ |
| Kassa och bank | 323 t€ | 368 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 725 t€ | 776 t€ |
| Material och tjänster | -505 t€ | -520 t€ |
| Personalkostnader | -81 t€ | -74 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 192 € | -4 094 € |
| Övriga rörelsekostnader | -121 t€ | -127 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 51 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -403 € | -198 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | -2 382 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 171 € | 40 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 111 t€ | 111 t€ |
| Omsättningstillgångar | 226 t€ | 219 t€ |
| Fordringar | 48 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 323 t€ | 368 t€ |
| Rörliga aktiva | 598 t€ | 613 t€ |
| Aktiva | 709 t€ | 724 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 300 t€ | 316 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 97 t€ | 102 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 313 t€ | 306 t€ |
| Främmande kapital | 409 t€ | 408 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 725 t€ | 776 t€ |
| Material och tjänster | -505 t€ | -520 t€ |
| Personalkostnader | -81 t€ | -74 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 192 € | -4 094 € |
| Övriga rörelsekostnader | -121 t€ | -127 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 51 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -403 € | -198 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | -2 382 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 171 € | 40 t€ |
| Bestående aktiva | 111 t€ | 111 t€ |
| Omsättningstillgångar | 226 t€ | 219 t€ |
| Fordringar | 48 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 323 t€ | 368 t€ |
| Rörliga aktiva | 598 t€ | 613 t€ |
| Aktiva | 709 t€ | 724 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 300 t€ | 316 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 97 t€ | 102 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 313 t€ | 306 t€ |
| Främmande kapital | 409 t€ | 408 t€ |
| Placeringar | 3 236 € | 3 236 € |
| Avskrivningar enligt plan | -5 192 € | -4 094 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 924 € | 9 233 € |
| Pensionskostnader | -10 t€ | -8 143 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 171 € | 40 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -411 € | -342 € |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 1 000 € |
| Övriga aktier och andelar | 3 236 € | 3 236 € |
| Färdiga produkter | 226 t€ | 219 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 48 t€ | 25 t€ |
| Passiva | 709 t€ | 724 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 7 061 € | -70 t€ |
| Löner och arvoden | -70 t€ | -64 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 000 € |
| Långfristiga övriga skulder | 97 t€ | 102 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -1 323 € | -1 590 € |
| Materiella tillgångar | 108 t€ | 107 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 76 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 42 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 14 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 € | 143 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 195 t€ | 202 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -512 t€ | -451 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 22 t€ | 790 € |
| Maskiner och inventarier | 5 343 € | 1 279 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 45 t€ | 49 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 282 t€ | 267 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 441 € | 548 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 57 t€ | 57 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kenkä-Oscar Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med skodon (52 företag med beskattningsbar inkomst; median 51 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis