Savon Betonilattiat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapinlahti, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 225 t€ ja liikevoitto 15 t€; omavaraisuusaste 47,7 %.
Liikevaihto 2025225 t€-18 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto15 t€6,8 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos2 338 €käyttökate -127 €
Omavaraisuusaste47,7 %quick ratio 1,13
Toiminut36 vrekisteröity 8.11.1989
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 225 t€ | 273 t€ | 335 t€ | 528 t€ | 596 t€ | 525 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -17,5 % | -18,6 % | -36,6 % | -11,4 % | 13,4 % | – |
| Käyttökate | -127 € | 35 t€ | 1 870 € | 69 t€ | 110 t€ | 67 t€ |
| Käyttökate-% | -0,1 % | 12,8 % | 0,6 % | 13,1 % | 18,4 % | 12,7 % |
| Liikevoitto | 15 t€ | 15 t€ | -28 t€ | 31 t€ | 65 t€ | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,8 % | 5,6 % | -8,3 % | 5,9 % | 10,9 % | 5,2 % |
| Tilikauden tulos | 2 338 € | -2 239 € | -41 t€ | 17 t€ | 45 t€ | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -84 t€ | 160 t€ | 207 t€ | 302 t€ | 342 t€ | 300 t€ |
| Omavaraisuusaste | 47,7 % | 39,3 % | 40,3 % | 43,9 % | 40,4 % | 37,8 % |
| Quick ratio | 1,13 | 0,47 | 0,57 | 1,34 | 1,34 | 1,51 |
| Current ratio | 1,13 | 0,47 | 0,57 | 1,34 | 1,34 | 1,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 75,6 % | 94,0 % | 81,1 % | 58,9 % | 60,7 % | 68,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,5 % | -1,3 % | -22,4 % | 7,2 % | 18,4 % | 7,3 % |
| Taseen loppusumma | 325 t€ | 422 t€ | 454 t€ | 554 t€ | 607 t€ | 576 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 166 t€ | 183 t€ | 243 t€ | 245 t€ | 218 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 14 t€ | 6 293 € | 53 t€ | 79 t€ | 72 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 225 t€ | 273 t€ | 335 t€ | 528 t€ | 596 t€ | 525 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 14 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 22 t€ | -23 t€ | -58 t€ | -66 t€ | -54 t€ | -60 t€ |
| Henkilöstökulut | 84 t€ | -160 t€ | -207 t€ | -302 t€ | -342 t€ | -300 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -20 t€ | -29 t€ | -38 t€ | -45 t€ | -40 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | -75 t€ | -88 t€ | -110 t€ | -110 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 15 t€ | -28 t€ | 31 t€ | 65 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -9 971 € | -8 448 € | -7 302 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 338 € | -2 239 € | -41 t€ | 21 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | 566 € | -3 806 € | -11 t€ | -4 058 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 338 € | -2 239 € | -41 t€ | 17 t€ | 45 t€ | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 287 t€ | 398 t€ | 430 t€ | 459 t€ | 484 t€ | 471 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 14 t€ | 6 293 € | 53 t€ | 79 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 96 t€ | 124 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 325 t€ | 422 t€ | 454 t€ | 554 t€ | 607 t€ | 576 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 166 t€ | 183 t€ | 243 t€ | 245 t€ | 218 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 137 t€ | 204 t€ | 229 t€ | 240 t€ | 269 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 52 t€ | 42 t€ | 71 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 170 t€ | 256 t€ | 271 t€ | 311 t€ | 362 t€ | 358 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 225 t€ | 273 t€ | 335 t€ | 528 t€ | 596 t€ | 525 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 14 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 22 t€ | -23 t€ | -58 t€ | -66 t€ | -54 t€ | -60 t€ |
| Henkilöstökulut | 84 t€ | -160 t€ | -207 t€ | -302 t€ | -342 t€ | -300 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -20 t€ | -29 t€ | -38 t€ | -45 t€ | -40 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | -75 t€ | -88 t€ | -110 t€ | -110 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 15 t€ | 15 t€ | -28 t€ | 31 t€ | 65 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -9 971 € | -8 448 € | -7 302 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 338 € | -2 239 € | -41 t€ | 21 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | 566 € | -3 806 € | -11 t€ | -4 058 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 338 € | -2 239 € | -41 t€ | 17 t€ | 45 t€ | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 287 t€ | 398 t€ | 430 t€ | 459 t€ | 484 t€ | 471 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 14 t€ | 6 293 € | 53 t€ | 79 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 38 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 96 t€ | 124 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 325 t€ | 422 t€ | 454 t€ | 554 t€ | 607 t€ | 576 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Oma pääoma | 155 t€ | 166 t€ | 183 t€ | 243 t€ | 245 t€ | 218 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 137 t€ | 204 t€ | 229 t€ | 240 t€ | 269 t€ | 289 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 52 t€ | 42 t€ | 71 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 170 t€ | 256 t€ | 271 t€ | 311 t€ | 362 t€ | 358 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 47 t€ | 50 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 63 t€ | 67 t€ |
| Sijoitukset | 204 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 655 € | 0 € | 1 414 € | 2 150 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 011 € | 12 t€ | 3 919 € | 8 657 € | 9 891 € | 6 007 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 141 t€ | 157 t€ | 212 t€ | 214 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 974 € | 4 075 € | 7 506 € | 8 526 € | 5 109 € | 3 998 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 210 € | 3 408 € | 11 t€ | 2 098 € | 6 845 € | 7 218 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 112 € | 6 120 € | 8 704 € | 31 t€ | 27 t€ | 15 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 20 t€ | -14 t€ | -17 t€ | -47 t€ | -45 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 338 € | -2 239 € | -41 t€ | 17 t€ | 45 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 43 t€ | 45 t€ | 33 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -9 972 € | -8 450 € | -7 309 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 83 t€ | 98 t€ | 131 t€ | 159 t€ | 184 t€ | 172 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 63 t€ | -121 t€ | -152 t€ | -238 t€ | -271 t€ | -244 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 640 € | 2 147 € | 6 911 € | 12 t€ | 14 t€ | 6 659 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 500 € | 1 500 € | 1 500 € |
| Vastattavaa | 325 t€ | 422 t€ | 454 t€ | 554 t€ | 607 t€ | 576 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 0 € | 3 € | 0 € | 2 € | 7 € |
| Muut henkilösivukulut | 9 982 € | -11 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -16 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 137 t€ | 204 t€ | 229 t€ | 240 t€ | 269 t€ | 289 t€ |
| Koneet ja kalusto | 36 t€ | 47 t€ | 76 t€ | 101 t€ | 121 t€ | 104 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 15 t€ | -20 t€ | -29 t€ | -38 t€ | -45 t€ | -40 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 907 € | -9 019 € | -41 t€ | -19 t€ | -9 634 € | -21 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 62 t€ | 50 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 204 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ | 300 t€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | -28 t€ | -41 t€ | -47 t€ | -51 t€ | -40 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.