RR-Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuusamo, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 1,7 M€ ja liikevoitto 193 t€; omavaraisuusaste 24,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 95 t€ ja tuloverot 19 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 193 € vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Suomen ympäristökeskus (Ympäristöministeriön hallinnonala). Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,6 % | 8,6 % | – |
| Käyttökate | -63 t€ | 267 t€ | 200 t€ |
| Käyttökate-% | -3,8 % | 15,6 % | 12,7 % |
| Liikevoitto | 193 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,6 % | 2,9 % | 3,1 % |
| Tilikauden tulos | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
| Henkilöstökulut | -514 t€ | 591 t€ | 524 t€ |
| Omavaraisuusaste | 24,5 % | 22,0 % | 29,1 % |
| Quick ratio | 1,13 | 1,04 | 1,24 |
| Current ratio | 1,13 | 1,04 | 1,24 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 70,9 % | 69,5 % | 54,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 30,2 % | 3,4 % | -13,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 335 t€ | 352 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 207 t€ | 261 t€ | 128 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 36 t€ | 10 t€ | 43 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 625 t€ | -747 t€ | -686 t€ |
| Henkilöstökulut | 514 t€ | -591 t€ | -524 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 257 t€ | -218 t€ | -151 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | -116 t€ | -207 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 193 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 48 t€ | -35 t€ | -78 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 145 t€ | 14 t€ | -29 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | -3 061 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 970 t€ | 788 t€ |
| Saamiset | 258 t€ | 294 t€ | 291 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 207 t€ | 261 t€ | 128 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 465 t€ | 555 t€ | 420 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 335 t€ | 352 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 770 t€ | 655 t€ | 517 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 412 t€ | 534 t€ | 339 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 36 t€ | 10 t€ | 43 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 625 t€ | -747 t€ | -686 t€ |
| Henkilöstökulut | 514 t€ | -591 t€ | -524 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 257 t€ | -218 t€ | -151 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | -116 t€ | -207 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 193 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 48 t€ | -35 t€ | -78 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 145 t€ | 14 t€ | -29 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | -3 061 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 970 t€ | 788 t€ |
| Saamiset | 258 t€ | 294 t€ | 291 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 207 t€ | 261 t€ | 128 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 465 t€ | 555 t€ | 420 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 384 t€ | 335 t€ | 352 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 770 t€ | 655 t€ | 517 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 412 t€ | 534 t€ | 339 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 60 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -41 t€ |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 132 t€ | 217 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 258 t€ | 294 t€ | 236 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 273 € | 88 t€ | 9 114 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 63 t€ | 63 t€ | 63 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 351 € | 380 € | 43 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 638 t€ | 438 t€ | 267 t€ |
| Koneet ja kalusto | 687 t€ | 573 t€ | 372 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 251 t€ | 307 t€ | 383 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 37 t€ | 119 t€ | 39 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 443 t€ | -503 t€ | -456 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 076 € | 1 076 € | 1 076 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 223 t€ | 156 t€ | 165 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 49 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 55 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 24 t€ | 38 t€ | 51 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 340 t€ | 322 t€ | 341 t€ |
| Eläkekulut | 52 t€ | -64 t€ | -57 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 19 t€ | -24 t€ | -11 t€ |
| Palvelujen ostot | 3 104 € | -7 190 € | -6 704 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,1 M€ | 959 t€ | 777 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 622 t€ | -740 t€ | -679 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 8 605 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 160 t€ | 222 t€ | 139 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 257 t€ | -218 t€ | -151 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 155 t€ | 147 t€ | 112 t€ |
| Sijoitukset | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 55 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna RR-Invest Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen muu kuin säännöllinen henkilökuljetus suurempaan puoliskoon (97 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 41 t€, 2,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
- Kuusamon kaupungin kuljetukset vuosille 2026-2030(-2032)Kuusamon kaupunki7,8 M€
Ilmainen kuukausilista: Kuusamo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta