RR-Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuusamo, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 193 t€; soliditet 24,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 95 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 4 193 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Suomen ympäristökeskus (Ympäristöministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,6 % | 8,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -63 t€ | 267 t€ | 200 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,8 % | 15,6 % | 12,7 % |
| Rörelseresultat | 193 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 2,9 % | 3,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
| Personalkostnader | -514 t€ | 591 t€ | 524 t€ |
| Soliditet | 24,5 % | 22,0 % | 29,1 % |
| Kassalikviditet | 1,13 | 1,04 | 1,24 |
| Current ratio | 1,13 | 1,04 | 1,24 |
| Relativ skuldsättning | 70,9 % | 69,5 % | 54,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 % | 3,4 % | -13,6 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 384 t€ | 335 t€ | 352 t€ |
| Kassa och bank | 207 t€ | 261 t€ | 128 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 36 t€ | 10 t€ | 43 t€ |
| Material och tjänster | 625 t€ | -747 t€ | -686 t€ |
| Personalkostnader | 514 t€ | -591 t€ | -524 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 257 t€ | -218 t€ | -151 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 113 t€ | -116 t€ | -207 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 193 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 48 t€ | -35 t€ | -78 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 145 t€ | 14 t€ | -29 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | -3 061 € | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 970 t€ | 788 t€ |
| Fordringar | 258 t€ | 294 t€ | 291 t€ |
| Kassa och bank | 207 t€ | 261 t€ | 128 t€ |
| Rörliga aktiva | 465 t€ | 555 t€ | 420 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 384 t€ | 335 t€ | 352 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 770 t€ | 655 t€ | 517 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 412 t€ | 534 t€ | 339 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 36 t€ | 10 t€ | 43 t€ |
| Material och tjänster | 625 t€ | -747 t€ | -686 t€ |
| Personalkostnader | 514 t€ | -591 t€ | -524 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 257 t€ | -218 t€ | -151 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 113 t€ | -116 t€ | -207 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 193 t€ | 49 t€ | 49 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 48 t€ | -35 t€ | -78 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 145 t€ | 14 t€ | -29 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | -3 061 € | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 970 t€ | 788 t€ |
| Fordringar | 258 t€ | 294 t€ | 291 t€ |
| Kassa och bank | 207 t€ | 261 t€ | 128 t€ |
| Rörliga aktiva | 465 t€ | 555 t€ | 420 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 384 t€ | 335 t€ | 352 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 770 t€ | 655 t€ | 517 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 412 t€ | 534 t€ | 339 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 856 t€ |
| Pensionskostnader | 52 t€ | -64 t€ | -57 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 257 t€ | -218 t€ | -151 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 8 605 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,1 M€ | 959 t€ | 777 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 251 t€ | 307 t€ | 383 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 258 t€ | 294 t€ | 236 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 638 t€ | 438 t€ | 267 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 60 t€ | 45 t€ | 50 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 223 t€ | 156 t€ | 165 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 24 t€ | 38 t€ | 51 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 351 € | 380 € | 43 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 49 t€ | -35 t€ | -37 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 37 t€ | 119 t€ | 39 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 63 t€ | 63 t€ | 63 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 55 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 155 t€ | 147 t€ | 112 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | 0 € | -41 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 116 t€ | 11 t€ | -48 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Placeringar | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 19 t€ | -24 t€ | -11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 622 t€ | -740 t€ | -679 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 273 € | 88 t€ | 9 114 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 132 t€ | 217 t€ | 250 t€ |
| Köp av tjänster | 3 104 € | -7 190 € | -6 704 € |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | – | 0 € | 55 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 340 t€ | 322 t€ | 341 t€ |
| Löner och arvoden | 443 t€ | -503 t€ | -456 t€ |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 076 € | 1 076 € | 1 076 € |
| Maskiner och inventarier | 687 t€ | 573 t€ | 372 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 160 t€ | 222 t€ | 139 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör RR-Invest Oy till den övre halvan inom näringsgrenen icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik (97 företag med beskattningsbar inkomst; median 41 t€, 2,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Kuusamon kaupungin kuljetukset vuosille 2026-2030(-2032)Kuusamon kaupunki7,8 M€
Gratis månadslista: Kuusamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis