Hekes Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 241 t€ ja liikevoitto -76 t€; omavaraisuusaste 99,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,0 M€ ja tuloverot 209 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 2 604 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Työterveysliikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 241 t€ | 349 t€ | 1,8 M€ | 766 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -30,9 % | -80,2 % | 130,3 % | – |
| Käyttökate | -76 t€ | 35 t€ | 431 t€ | 391 t€ |
| Käyttökate-% | -31,8 % | 10,0 % | 24,5 % | 51,1 % |
| Liikevoitto | -76 t€ | 35 t€ | 391 t€ | 347 t€ |
| Liikevoitto-% | -31,8 % | 10,0 % | 22,2 % | 45,3 % |
| Tilikauden tulos | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,8 % | 99,9 % | 98,0 % | 99,2 % |
| Quick ratio | 434,98 | 889,33 | 24,11 | 134,64 |
| Current ratio | 556,16 | 1133,36 | 29,42 | 156,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,1 % | 4,1 % | 19,9 % | 16,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -0,5 % | 0,2 % | 4,8 % | 1,7 % |
| Taseen loppusumma | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Oma pääoma | 16,9 M€ | 17,1 M€ | 17,2 M€ | 16,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 233 t€ | 422 t€ | 705 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 241 t€ | 349 t€ | 1,8 M€ | 766 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 111 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 207 t€ | -224 t€ | -1,2 M€ | -301 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -11 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -41 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 110 t€ | -200 t€ | -96 t€ | -63 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -76 t€ | 35 t€ | 391 t€ | 347 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 € | 1 836 € | 639 t€ | 70 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -77 t€ | 37 t€ | 1,0 M€ | 347 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -7 534 € | -206 t€ | -69 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 813 t€ | 813 t€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 12,6 M€ | 12,6 M€ | 12,5 M€ | 11,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 233 t€ | 422 t€ | 705 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 16,1 M€ | 16,3 M€ | 15,8 M€ | 14,6 M€ |
| Vastaavaa | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 16,9 M€ | 17,1 M€ | 17,2 M€ | 16,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 13 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 14 t€ | 538 t€ | 94 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 14 t€ | 551 t€ | 127 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 241 t€ | 349 t€ | 1,8 M€ | 766 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 111 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 207 t€ | -224 t€ | -1,2 M€ | -301 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -11 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -41 t€ | -44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 110 t€ | -200 t€ | -96 t€ | -63 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -76 t€ | 35 t€ | 391 t€ | 347 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 19 € | 1 836 € | 639 t€ | 70 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -77 t€ | 37 t€ | 1,0 M€ | 347 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -7 534 € | -206 t€ | -69 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 813 t€ | 813 t€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 12,6 M€ | 12,6 M€ | 12,5 M€ | 11,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 233 t€ | 422 t€ | 705 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 16,1 M€ | 16,3 M€ | 15,8 M€ | 14,6 M€ |
| Vastaavaa | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 16,9 M€ | 17,1 M€ | 17,2 M€ | 16,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 13 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 14 t€ | 538 t€ | 94 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 14 t€ | 551 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 651 € | 10 t€ | 134 t€ | 51 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | – | 0 € | -9 000 € |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 39 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 200 t€ | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -7 120 € | 651 t€ | 814 t€ | -195 t€ |
| Eläkekulut | – | – | 0 € | -1 993 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | 0 € | -41 t€ | -44 t€ |
| Vastattavaa | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 473 € | 32 € | 4 088 € | 4 077 € |
| Sijoitukset | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ |
| Muut henkilösivukulut | – | – | 0 € | -123 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | 0 € | 544 t€ | 585 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 11,8 M€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | 0 € | 533 t€ | 533 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | 0 € | 13 t€ | 33 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -21 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 16,3 M€ | 16,2 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 214 t€ | -854 t€ | -2,0 M€ | -106 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 11,9 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 2 145 € | 639 t€ | 70 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 450 € | 13 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 192 t€ | 38 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 1 681 € | 1 681 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 924 € | 13 t€ | 5 769 € | 5 758 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 24 € | -309 € | -41 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 24 t€ | 4 260 € | 12 t€ | 4 018 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hekes Capital Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään 10 %:iin (6953 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 47-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta