Hekes Capital Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 241 t€ och rörelseresultatet -76 t€; soliditet 99,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,0 M€ och inkomstskatterna 209 t€. Offentliga köpare köpte för 2 604 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Työterveysliikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 t€ | 349 t€ | 1,8 M€ | 766 t€ |
| Förändring i omsättning | -30,9 % | -80,2 % | 130,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -76 t€ | 35 t€ | 431 t€ | 391 t€ |
| Rörelsebidrag % | -31,8 % | 10,0 % | 24,5 % | 51,1 % |
| Rörelseresultat | -76 t€ | 35 t€ | 391 t€ | 347 t€ |
| Rörelsemarginal | -31,8 % | 10,0 % | 22,2 % | 45,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Soliditet | 99,8 % | 99,9 % | 98,0 % | 99,2 % |
| Kassalikviditet | 434,98 | 889,33 | 24,11 | 134,64 |
| Current ratio | 556,16 | 1133,36 | 29,42 | 156,51 |
| Relativ skuldsättning | 12,1 % | 4,1 % | 19,9 % | 16,6 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 % | 0,2 % | 4,8 % | 1,7 % |
| Balansomslutning | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Eget kapital | 16,9 M€ | 17,1 M€ | 17,2 M€ | 16,4 M€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 233 t€ | 422 t€ | 705 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 t€ | 349 t€ | 1,8 M€ | 766 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 111 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 207 t€ | -224 t€ | -1,2 M€ | -301 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -11 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -41 t€ | -44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 110 t€ | -200 t€ | -96 t€ | -63 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -76 t€ | 35 t€ | 391 t€ | 347 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 € | 1 836 € | 639 t€ | 70 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -77 t€ | 37 t€ | 1,0 M€ | 347 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -7 534 € | -206 t€ | -69 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 813 t€ | 813 t€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 12,6 M€ | 12,6 M€ | 12,5 M€ | 11,9 M€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 233 t€ | 422 t€ | 705 t€ |
| Rörliga aktiva | 16,1 M€ | 16,3 M€ | 15,8 M€ | 14,6 M€ |
| Aktiva | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 16,9 M€ | 17,1 M€ | 17,2 M€ | 16,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 13 t€ | 33 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 14 t€ | 538 t€ | 94 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 14 t€ | 551 t€ | 127 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 241 t€ | 349 t€ | 1,8 M€ | 766 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 111 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 207 t€ | -224 t€ | -1,2 M€ | -301 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -11 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -41 t€ | -44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 110 t€ | -200 t€ | -96 t€ | -63 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -76 t€ | 35 t€ | 391 t€ | 347 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 € | 1 836 € | 639 t€ | 70 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -77 t€ | 37 t€ | 1,0 M€ | 347 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -7 534 € | -206 t€ | -69 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
| Bestående aktiva | 813 t€ | 813 t€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 12,6 M€ | 12,6 M€ | 12,5 M€ | 11,9 M€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 233 t€ | 422 t€ | 705 t€ |
| Rörliga aktiva | 16,1 M€ | 16,3 M€ | 15,8 M€ | 14,6 M€ |
| Aktiva | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 16,9 M€ | 17,1 M€ | 17,2 M€ | 16,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 13 t€ | 33 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 14 t€ | 538 t€ | 94 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 14 t€ | 551 t€ | 127 t€ |
| Pensionskostnader | – | – | 0 € | -1 993 € |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -41 t€ | -44 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 11,8 M€ |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 16,3 M€ | 16,2 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 8 924 € | 13 t€ | 5 769 € | 5 758 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 651 € | 10 t€ | 134 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 1 681 € | 1 681 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 2 145 € | 639 t€ | 70 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 24 € | -309 € | -41 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 8 450 € | 13 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 24 t€ | 4 260 € | 12 t€ | 4 018 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | 0 € | 533 t€ | 533 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 13 t€ | 33 t€ |
| Långfristiga fordringar | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 12,5 M€ | 11,9 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 192 t€ | 38 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -77 t€ | 29 t€ | 824 t€ | 278 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ |
| Placeringar | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ | 813 t€ |
| Övriga lönebikostnader | – | – | 0 € | -123 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 214 t€ | -854 t€ | -2,0 M€ | -106 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 473 € | 32 € | 4 088 € | 4 077 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -21 t€ | -14 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 39 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | 0 € | 544 t€ | 585 t€ |
| Löner och arvoden | – | – | 0 € | -9 000 € |
| Passiva | 17,0 M€ | 17,1 M€ | 17,7 M€ | 16,6 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,0 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -7 120 € | 651 t€ | 814 t€ | -195 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 200 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hekes Capital Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6953 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 47 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis