Tehoelektroniikka Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 1989. Yritys on selvitystilassa 24.3.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 69 t€ ja liikevoitto 33 t€; omavaraisuusaste 98,2 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: selvitystila 26.4.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 69 t€ | 29 t€ | 68 t€ | 89 t€ | 57 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 135,5 % | -56,7 % | -23,8 % | 57,6 % | – |
| Käyttökate | 29 t€ | -8 202 € | 17 t€ | 32 t€ | 20 t€ |
| Käyttökate-% | 41,8 % | -27,8 % | 25,6 % | 35,5 % | 36,0 % |
| Liikevoitto | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Liikevoitto-% | 46,9 % | -42,6 % | 16,6 % | 27,2 % | 19,5 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
| Henkilöstökulut | -12 t€ | 12 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 9 065 € |
| Omavaraisuusaste | 98,2 % | 97,7 % | 95,8 % | 93,7 % | 98,2 % |
| Quick ratio | 26,13 | 15,52 | 10,47 | 6,83 | 17,16 |
| Current ratio | 26,13 | 15,52 | 10,47 | 6,83 | 17,16 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,7 % | 9,9 % | 9,4 % | 11,0 % | 4,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,3 % | -10,2 % | 6,3 % | 14,2 % | 6,4 % |
| Taseen loppusumma | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Oma pääoma | 141 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 146 t€ | 136 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 37 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 40 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 69 t€ | 29 t€ | 68 t€ | 89 t€ | 57 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 87 € | 0 € | 0 € | 5 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 733 € | -5 151 € | -5 324 € | -1 798 € | -6 468 € |
| Henkilöstökulut | 12 t€ | -12 t€ | -26 t€ | -29 t€ | -9 065 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 522 € | -4 359 € | -6 169 € | -7 406 € | -9 325 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -130 € | 56 € | 10 € | 13 € | 5 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Tuloverot | 3 999 € | 6 € | -2 188 € | -3 522 € | -2 333 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 76 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 89 t€ | 96 t€ |
| Saamiset | 4 614 € | 8 333 € | 3 786 € | 3 563 € | 2 179 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 37 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 68 t€ | 45 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Vastaavaa | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 141 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 146 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
| Vieras pääoma | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 69 t€ | 29 t€ | 68 t€ | 89 t€ | 57 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 87 € | 0 € | 0 € | 5 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 733 € | -5 151 € | -5 324 € | -1 798 € | -6 468 € |
| Henkilöstökulut | 12 t€ | -12 t€ | -26 t€ | -29 t€ | -9 065 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 522 € | -4 359 € | -6 169 € | -7 406 € | -9 325 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -130 € | 56 € | 10 € | 13 € | 5 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Tuloverot | 3 999 € | 6 € | -2 188 € | -3 522 € | -2 333 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
| Pysyvät vastaavat | 76 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 89 t€ | 96 t€ |
| Saamiset | 4 614 € | 8 333 € | 3 786 € | 3 563 € | 2 179 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 37 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 40 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 68 t€ | 45 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Vastaavaa | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 141 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 146 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
| Vieras pääoma | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
| Muut henkilösivukulut | 386 € | -288 € | -2 041 € | -2 638 € | -579 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 130 € | 56 € | 21 € | 13 € | 5 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 234 € | 2 790 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 76 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 89 t€ | 96 t€ |
| Eläkekulut | – | – | – | 0 € | -885 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | – | 0 € | -2 500 € |
| Vastattavaa | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 648 € | 8 864 € | 12 t€ | 15 t€ | 20 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 12 t€ | -12 t€ | -24 t€ | -26 t€ | -7 600 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 17 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 825 € | 3 446 € | 3 555 € | 3 506 € | 733 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 789 € | 4 887 € | 231 € | 57 € | 1 447 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1 733 € | -5 151 € | -5 324 € | -1 798 € | -3 968 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 104 t€ | 126 t€ | 127 t€ | 117 t€ | 119 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 164 € | 2 928 € | 6 167 € | 7 046 € | 2 466 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -1 € | -10 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 423 € | 0 € | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 522 € | -4 359 € | -6 169 € | -7 406 € | -9 325 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 614 € | 8 333 € | 3 786 € | 3 563 € | 2 179 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Selvitystila
Ilmainen kuukausilista: Kangasala
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta