Tehoelektroniikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 1989. Företaget är i likvidation sedan 24.3.2026. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 69 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 98,2 %. Senaste anteckning i handelsregistret: likvidation 26.4.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 t€ | 29 t€ | 68 t€ | 89 t€ | 57 t€ |
| Förändring i omsättning | 135,5 % | -56,7 % | -23,8 % | 57,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 29 t€ | -8 202 € | 17 t€ | 32 t€ | 20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 41,8 % | -27,8 % | 25,6 % | 35,5 % | 36,0 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Rörelsemarginal | 46,9 % | -42,6 % | 16,6 % | 27,2 % | 19,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
| Personalkostnader | -12 t€ | 12 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 9 065 € |
| Soliditet | 98,2 % | 97,7 % | 95,8 % | 93,7 % | 98,2 % |
| Kassalikviditet | 26,13 | 15,52 | 10,47 | 6,83 | 17,16 |
| Current ratio | 26,13 | 15,52 | 10,47 | 6,83 | 17,16 |
| Relativ skuldsättning | 3,7 % | 9,9 % | 9,4 % | 11,0 % | 4,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | -10,2 % | 6,3 % | 14,2 % | 6,4 % |
| Balansomslutning | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Eget kapital | 141 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 146 t€ | 136 t€ |
| Kassa och bank | 63 t€ | 37 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 t€ | 29 t€ | 68 t€ | 89 t€ | 57 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 87 € | 0 € | 0 € | 5 000 € |
| Material och tjänster | 1 733 € | -5 151 € | -5 324 € | -1 798 € | -6 468 € |
| Personalkostnader | 12 t€ | -12 t€ | -26 t€ | -29 t€ | -9 065 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 522 € | -4 359 € | -6 169 € | -7 406 € | -9 325 € |
| Övriga rörelsekostnader | 19 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -130 € | 56 € | 10 € | 13 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Inkomstskatt | 3 999 € | 6 € | -2 188 € | -3 522 € | -2 333 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 76 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 89 t€ | 96 t€ |
| Fordringar | 4 614 € | 8 333 € | 3 786 € | 3 563 € | 2 179 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 37 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 68 t€ | 45 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Aktiva | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 141 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 146 t€ | 136 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
| Främmande kapital | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 t€ | 29 t€ | 68 t€ | 89 t€ | 57 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 87 € | 0 € | 0 € | 5 000 € |
| Material och tjänster | 1 733 € | -5 151 € | -5 324 € | -1 798 € | -6 468 € |
| Personalkostnader | 12 t€ | -12 t€ | -26 t€ | -29 t€ | -9 065 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 522 € | -4 359 € | -6 169 € | -7 406 € | -9 325 € |
| Övriga rörelsekostnader | 19 t€ | -20 t€ | -19 t€ | -27 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -130 € | 56 € | 10 € | 13 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 33 t€ | -13 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 11 t€ |
| Inkomstskatt | 3 999 € | 6 € | -2 188 € | -3 522 € | -2 333 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
| Bestående aktiva | 76 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 89 t€ | 96 t€ |
| Fordringar | 4 614 € | 8 333 € | 3 786 € | 3 563 € | 2 179 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 37 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 68 t€ | 45 t€ | 67 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Aktiva | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 141 t€ | 122 t€ | 145 t€ | 146 t€ | 136 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
| Främmande kapital | 2 587 € | 2 928 € | 6 401 € | 9 836 € | 2 466 € |
| Pensionskostnader | – | – | – | 0 € | -885 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 522 € | -4 359 € | -6 169 € | -7 406 € | -9 325 € |
| Materiella tillgångar | 76 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 89 t€ | 96 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 104 t€ | 126 t€ | 127 t€ | 117 t€ | 119 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 4 614 € | 8 333 € | 3 786 € | 3 563 € | 2 179 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 164 € | 2 928 € | 6 167 € | 7 046 € | 2 466 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 789 € | 4 887 € | 231 € | 57 € | 1 447 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 130 € | 56 € | 21 € | 13 € | 5 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -1 € | -10 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 423 € | 0 € | – | – | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 234 € | 2 790 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | -12 t€ | 9 100 € | 21 t€ | 8 751 € |
| Övriga lönebikostnader | 386 € | -288 € | -2 041 € | -2 638 € | -579 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 733 € | -5 151 € | -5 324 € | -1 798 € | -3 968 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 825 € | 3 446 € | 3 555 € | 3 506 € | 733 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 17 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ |
| Löner och arvoden | 12 t€ | -12 t€ | -24 t€ | -26 t€ | -7 600 € |
| Passiva | 144 t€ | 125 t€ | 151 t€ | 156 t€ | 139 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | – | 0 € | -2 500 € |
| Maskiner och inventarier | 6 648 € | 8 864 € | 12 t€ | 15 t€ | 20 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Likvidation
Gratis månadslista: Kangasala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis