Maxideal Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Järvenpää, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 29 t€ ja liikevoitto 2 943 €; omavaraisuusaste 61,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 863 € ja tuloverot 573 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 23.12.2025.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 29 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 9,7 % | 0,3 % | 7,2 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Käyttökate | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Käyttökate-% | 10,1 % | 10,8 % | 10,8 % | 6,0 % | 31,3 % | 27,7 % |
| Liikevoitto | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Liikevoitto-% | 10,1 % | 10,8 % | 10,8 % | 6,0 % | 31,3 % | 27,7 % |
| Tilikauden tulos | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
| Omavaraisuusaste | 61,8 % | 73,4 % | 63,2 % | 72,4 % | 75,0 % | 84,0 % |
| Quick ratio | 2,66 | 4,57 | 5,55 | 4,49 | 5,51 | 47,71 |
| Current ratio | 2,66 | 4,57 | 5,55 | 4,49 | 5,51 | 47,71 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 196,2 % | 123,2 % | 192,9 % | 130,9 % | 112,6 % | 59,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,3 % | 2,5 % | 2,6 % | 1,2 % | 7,1 % | 6,9 % |
| Taseen loppusumma | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Oma pääoma | 92 t€ | 90 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 83 t€ | 78 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 114 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 61 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 29 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 168 € | -7 130 € | -6 687 € | -6 732 € | -5 784 € | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -1 644 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 235 € | -55 € | -50 € | -215 € | -251 € | -117 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 708 € | 2 789 € | 2 809 € | 1 261 € | 7 435 € | 6 680 € |
| Tuloverot | 552 € | -573 € | -561 € | -264 € | -1 525 € | -1 336 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 3 602 € | 78 € | 0 € | 1 770 € | 966 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 114 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 61 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 118 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 85 t€ | 80 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € |
| Oma pääoma | 92 t€ | 90 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 83 t€ | 78 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 13 t€ | 32 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 44 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 14 t€ | 1 287 € |
| Vieras pääoma | 57 t€ | 33 t€ | 51 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 29 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 168 € | -7 130 € | -6 687 € | -6 732 € | -5 784 € | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -1 644 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 235 € | -55 € | -50 € | -215 € | -251 € | -117 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2 708 € | 2 789 € | 2 809 € | 1 261 € | 7 435 € | 6 680 € |
| Tuloverot | 552 € | -573 € | -561 € | -264 € | -1 525 € | -1 336 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 3 602 € | 78 € | 0 € | 1 770 € | 966 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 114 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 61 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 118 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 85 t€ | 80 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € |
| Oma pääoma | 92 t€ | 90 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 83 t€ | 78 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 13 t€ | 32 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 44 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 14 t€ | 1 287 € |
| Vieras pääoma | 57 t€ | 33 t€ | 51 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 993 € | 762 € | 902 € | 1 108 € | 1 972 € | 1 287 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 5 150 € | 5 150 € | 23 t€ | 5 150 € | 5 150 € | 5 150 € |
| Vastattavaa | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 675 € | 963 € | 0 € |
| Sijoitukset | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
| Verovaraukset | – | – | – | – | 0 € | 292 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | 0 € | 1 017 € | 555 € | 555 € | 555 € |
| Pitkäaikaiset saadut ennakot | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 81 t€ | 79 t€ | 77 t€ | 75 t€ | 69 t€ | 64 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 8 168 € | -7 130 € | -6 687 € | -6 732 € | -5 784 € | -16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 88 € | 78 € | 0 € | 1 096 € | 2 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 183 € | 38 € | 3 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 1 097 € | 561 € | 0 € | 130 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 514 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 602 € | 78 € | 0 € | 1 770 € | 966 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 243 € | -238 € | -88 € | -217 € | -251 € | -117 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 43 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maxideal Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing pienempään puoliskoon (191 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Järvenpää
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta