Maxideal Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Träskända, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 29 t€ och rörelseresultatet 2 943 €; soliditet 61,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 863 € och inkomstskatterna 573 €. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 23.12.2025.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Förändring i omsättning | 9,7 % | 0,3 % | 7,2 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Rörelsebidrag % | 10,1 % | 10,8 % | 10,8 % | 6,0 % | 31,3 % | 27,7 % |
| Rörelseresultat | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 10,8 % | 10,8 % | 6,0 % | 31,3 % | 27,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
| Soliditet | 61,8 % | 73,4 % | 63,2 % | 72,4 % | 75,0 % | 84,0 % |
| Kassalikviditet | 2,66 | 4,57 | 5,55 | 4,49 | 5,51 | 47,71 |
| Current ratio | 2,66 | 4,57 | 5,55 | 4,49 | 5,51 | 47,71 |
| Relativ skuldsättning | 196,2 % | 123,2 % | 192,9 % | 130,9 % | 112,6 % | 59,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 2,5 % | 2,6 % | 1,2 % | 7,1 % | 6,9 % |
| Balansomslutning | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 90 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 83 t€ | 78 t€ |
| Kassa och bank | 114 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 61 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Material och tjänster | 8 168 € | -7 130 € | -6 687 € | -6 732 € | -5 784 € | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -1 644 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 235 € | -55 € | -50 € | -215 € | -251 € | -117 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 708 € | 2 789 € | 2 809 € | 1 261 € | 7 435 € | 6 680 € |
| Inkomstskatt | 552 € | -573 € | -561 € | -264 € | -1 525 € | -1 336 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 3 602 € | 78 € | 0 € | 1 770 € | 966 € | 0 € |
| Kassa och bank | 114 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 61 t€ |
| Rörliga aktiva | 118 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 85 t€ | 80 t€ | 61 t€ |
| Aktiva | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € |
| Eget kapital | 92 t€ | 90 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 83 t€ | 78 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 32 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 44 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 14 t€ | 1 287 € |
| Främmande kapital | 57 t€ | 33 t€ | 51 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Material och tjänster | 8 168 € | -7 130 € | -6 687 € | -6 732 € | -5 784 € | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -11 t€ | -1 644 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 943 € | 2 844 € | 2 859 € | 1 476 € | 7 686 € | 6 798 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 235 € | -55 € | -50 € | -215 € | -251 € | -117 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 708 € | 2 789 € | 2 809 € | 1 261 € | 7 435 € | 6 680 € |
| Inkomstskatt | 552 € | -573 € | -561 € | -264 € | -1 525 € | -1 336 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
| Bestående aktiva | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 3 602 € | 78 € | 0 € | 1 770 € | 966 € | 0 € |
| Kassa och bank | 114 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 61 t€ |
| Rörliga aktiva | 118 t€ | 91 t€ | 107 t€ | 85 t€ | 80 t€ | 61 t€ |
| Aktiva | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € | 8 460 € |
| Eget kapital | 92 t€ | 90 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 83 t€ | 78 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 32 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 44 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 14 t€ | 1 287 € |
| Främmande kapital | 57 t€ | 33 t€ | 51 t€ | 32 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 993 € | 762 € | 902 € | 1 108 € | 1 972 € | 1 287 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Passiva | 149 t€ | 122 t€ | 138 t€ | 116 t€ | 111 t€ | 93 t€ |
| Långfristiga erhållna förskott | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € | 7 500 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 602 € | 78 € | 0 € | 1 770 € | 966 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 675 € | 963 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 1 017 € | 555 € | 555 € | 555 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 € | 183 € | 38 € | 3 € | 0 € | – |
| Långfristiga leverantörsskulder | 5 150 € | 5 150 € | 23 t€ | 5 150 € | 5 150 € | 5 150 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 81 t€ | 79 t€ | 77 t€ | 75 t€ | 69 t€ | 64 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 43 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 156 € | 2 216 € | 2 248 € | 997 € | 5 910 € | 5 345 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 243 € | -238 € | -88 € | -217 € | -251 € | -117 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 514 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 88 € | 78 € | 0 € | 1 096 € | 2 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 8 168 € | -7 130 € | -6 687 € | -6 732 € | -5 784 € | -16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 1 097 € | 561 € | 0 € | 130 € | 0 € |
| Placeringar | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Skatteavsättningar | – | – | – | – | 0 € | 292 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maxideal Invest Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (191 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
Gratis månadslista: Träskända
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis