Eyemaker's Finland Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 735 t€ ja liikevoitto 443 t€; omavaraisuusaste 91,2 %.
Liikevaihto 2025735 t€-31 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto443 t€60,3 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos1,1 M€käyttökate 437 t€
Omavaraisuusaste91,2 %quick ratio 1,86
Toiminut37 vrekisteröity 17.5.1989
Hämeenlinna: 19 uutta yritystä 30 päivässä
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 735 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -30,6 % | -2,3 % | – |
| Käyttökate | 437 t€ | 29 t€ | -584 t€ |
| Käyttökate-% | 59,5 % | 2,7 % | -53,9 % |
| Liikevoitto | 443 t€ | 21 t€ | -594 t€ |
| Liikevoitto-% | 60,3 % | 2,0 % | -54,8 % |
| Tilikauden tulos | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Henkilöstökulut | -19 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,2 % | 76,5 % | 76,4 % |
| Quick ratio | 1,86 | 4,29 | 8,57 |
| Current ratio | 10,46 | 11,66 | 32,40 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 73,9 % | 136,6 % | 143,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,7 % | 0,4 % | -3,9 % |
| Taseen loppusumma | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Oma pääoma | 5,6 M€ | 4,7 M€ | 5,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 167 t€ | 158 t€ | 197 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 735 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 760 € | 4 360 € | 3 110 € |
| Materiaalit ja palvelut | 203 t€ | -958 t€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 19 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 641 € | -7 522 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 68 t€ | -52 t€ | -60 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 443 t€ | 21 t€ | -594 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -896 t€ | -1 116 € | 396 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Tuloverot | 233 t€ | 16 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 2,7 M€ |
| Saamiset | 364 t€ | 943 t€ | 778 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 167 t€ | 158 t€ | 197 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,7 M€ |
| Vastaavaa | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 200 € | 8 200 € | 8 200 € |
| Oma pääoma | 5,6 M€ | 4,7 M€ | 5,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 257 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 286 t€ | 257 t€ | 114 t€ |
| Vieras pääoma | 543 t€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 735 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 760 € | 4 360 € | 3 110 € |
| Materiaalit ja palvelut | 203 t€ | -958 t€ | -1,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 19 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 641 € | -7 522 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 68 t€ | -52 t€ | -60 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 443 t€ | 21 t€ | -594 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -896 t€ | -1 116 € | 396 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Tuloverot | 233 t€ | 16 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 2,7 M€ |
| Saamiset | 364 t€ | 943 t€ | 778 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 167 t€ | 158 t€ | 197 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,7 M€ |
| Vastaavaa | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 200 € | 8 200 € | 8 200 € |
| Oma pääoma | 5,6 M€ | 4,7 M€ | 5,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 257 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 286 t€ | 257 t€ | 114 t€ |
| Vieras pääoma | 543 t€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 2,7 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 400 t€ | 300 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Koneet ja kalusto | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 100 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 0 € | -1 157 € | -3 994 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 334 t€ | 348 t€ | 302 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 242 € | 2 309 € | 1 708 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 30 t€ | 195 t€ | 176 t€ |
| Vastattavaa | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 31 t€ | -210 t€ | -65 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 400 t€ | 300 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 285 t€ | 254 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 364 t€ | 543 t€ | 478 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 5,2 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1,0 M€ | 163 t€ | 298 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 103 t€ | 103 t€ | 103 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 8 910 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Sijoitukset | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -569 t€ | -820 t€ | -1,0 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 641 € | -7 522 € | -10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 129 t€ | 134 t€ | 141 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 257 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 773 t€ | -138 t€ | -552 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 t€ | 46 t€ | 162 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 149 € | -43 € | -1 010 € |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -23 t€ | -26 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.