Eyemaker's Finland Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 735 t€ och rörelseresultatet 443 t€; soliditet 91,2 %.
Omsättning 2025735 t€-31 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat443 t€60,3 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat1,1 M€rörelsebidrag 437 t€
Soliditet91,2 %quick ratio 1,86
Verksamt37 årregistrerat 17.5.1989
Tavastehus: 19 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 735 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -30,6 % | -2,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 437 t€ | 29 t€ | -584 t€ |
| Rörelsebidrag % | 59,5 % | 2,7 % | -53,9 % |
| Rörelseresultat | 443 t€ | 21 t€ | -594 t€ |
| Rörelsemarginal | 60,3 % | 2,0 % | -54,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Personalkostnader | -19 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Soliditet | 91,2 % | 76,5 % | 76,4 % |
| Kassalikviditet | 1,86 | 4,29 | 8,57 |
| Current ratio | 10,46 | 11,66 | 32,40 |
| Relativ skuldsättning | 73,9 % | 136,6 % | 143,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 % | 0,4 % | -3,9 % |
| Balansomslutning | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Eget kapital | 5,6 M€ | 4,7 M€ | 5,0 M€ |
| Kassa och bank | 167 t€ | 158 t€ | 197 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 735 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 760 € | 4 360 € | 3 110 € |
| Material och tjänster | 203 t€ | -958 t€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | 19 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 641 € | -7 522 € | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | -52 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 443 t€ | 21 t€ | -594 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -896 t€ | -1 116 € | 396 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Inkomstskatt | 233 t€ | 16 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 2,7 M€ |
| Fordringar | 364 t€ | 943 t€ | 778 t€ |
| Kassa och bank | 167 t€ | 158 t€ | 197 t€ |
| Rörliga aktiva | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,7 M€ |
| Aktiva | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 200 € | 8 200 € | 8 200 € |
| Eget kapital | 5,6 M€ | 4,7 M€ | 5,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 257 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 286 t€ | 257 t€ | 114 t€ |
| Främmande kapital | 543 t€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 735 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 760 € | 4 360 € | 3 110 € |
| Material och tjänster | 203 t€ | -958 t€ | -1,6 M€ |
| Personalkostnader | 19 t€ | -24 t€ | -31 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 641 € | -7 522 € | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | -52 t€ | -60 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 443 t€ | 21 t€ | -594 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -896 t€ | -1 116 € | 396 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Inkomstskatt | 233 t€ | 16 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 2,7 M€ |
| Fordringar | 364 t€ | 943 t€ | 778 t€ |
| Kassa och bank | 167 t€ | 158 t€ | 197 t€ |
| Rörliga aktiva | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,7 M€ |
| Aktiva | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 200 € | 8 200 € | 8 200 € |
| Eget kapital | 5,6 M€ | 4,7 M€ | 5,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 257 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 286 t€ | 257 t€ | 114 t€ |
| Främmande kapital | 543 t€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 2,7 M€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 400 t€ | 300 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,1 M€ | 20 t€ | -198 t€ |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 100 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 0 € | -1 157 € | -3 994 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 334 t€ | 348 t€ | 302 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 242 € | 2 309 € | 1 708 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 30 t€ | 195 t€ | 176 t€ |
| Passiva | 6,2 M€ | 6,1 M€ | 6,6 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 31 t€ | -210 t€ | -65 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 400 t€ | 300 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 285 t€ | 254 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 364 t€ | 543 t€ | 478 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 5,2 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1,0 M€ | 163 t€ | 298 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 103 t€ | 103 t€ | 103 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 8 910 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Placeringar | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 2,8 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -569 t€ | -820 t€ | -1,0 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 641 € | -7 522 € | -10 t€ |
| Materiella tillgångar | 129 t€ | 134 t€ | 141 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 257 t€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 773 t€ | -138 t€ | -552 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 26 t€ | 46 t€ | 162 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 149 € | -43 € | -1 010 € |
| Löner och arvoden | 19 t€ | -23 t€ | -26 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.