Oy Trans Sandås Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mustasaari, rekisteröity vuonna 1988. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 3,3 M€ ja liikevoitto -189 t€; omavaraisuusaste 65,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 € ja tuloverot 0 €.
Mustasaari: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Inhimity Solutions OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Högback Datacenter AbTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
- Kiinteistö Oy TuplakiinteistöMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,3 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,8 % | 1,2 % | -0,5 % | 14,1 % | – |
| Käyttökate | -334 t€ | 116 t€ | 103 t€ | 207 t€ | 133 t€ |
| Käyttökate-% | -10,2 % | 3,1 % | 2,8 % | 5,5 % | 4,0 % |
| Liikevoitto | -189 t€ | -93 t€ | -93 t€ | -18 t€ | -109 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,8 % | -2,5 % | -2,5 % | -0,5 % | -3,3 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 96 t€ | 75 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Omavaraisuusaste | 65,3 % | 64,7 % | 59,5 % | 55,3 % | 52,1 % |
| Quick ratio | 1,74 | 1,72 | 1,30 | 1,08 | 0,84 |
| Current ratio | 1,74 | 1,72 | 1,30 | 1,08 | 0,84 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,0 % | 15,8 % | 19,6 % | 22,9 % | 27,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 3,1 % | 11,8 % | 13,6 % | 13,6 % | 12,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Oma pääoma | 954 t€ | 925 t€ | 815 t€ | 704 t€ | 608 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 204 t€ | 260 t€ | 236 t€ | 290 t€ | 162 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,3 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 300 € | 15 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,4 M€ | -1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 145 t€ | -209 t€ | -196 t€ | -225 t€ | -241 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 513 t€ | -505 t€ | -500 t€ | -440 t€ | -420 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -189 t€ | -93 t€ | -93 t€ | -18 t€ | -109 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -90 t€ | 108 t€ | 106 t€ | 87 t€ | 65 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -99 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 69 t€ | -44 t€ |
| Tuloverot | 69 € | 192 € | -38 € | -4 € | -8 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 96 t€ | 75 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 725 t€ | 873 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 243 t€ | 253 t€ | 229 t€ | 353 t€ | 266 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 204 t€ | 260 t€ | 236 t€ | 290 t€ | 162 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 790 t€ | 809 t€ | 721 t€ | 651 t€ | 428 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 954 t€ | 925 t€ | 815 t€ | 704 t€ | 608 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 35 t€ | 164 t€ | 258 t€ | 355 t€ | 382 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 123 t€ | 175 t€ | 252 t€ | 398 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 454 t€ | 471 t€ | 555 t€ | 604 t€ | 511 t€ |
| Vieras pääoma | 525 t€ | 593 t€ | 730 t€ | 857 t€ | 909 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,3 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 300 € | 15 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,4 M€ | -1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 145 t€ | -209 t€ | -196 t€ | -225 t€ | -241 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 513 t€ | -505 t€ | -500 t€ | -440 t€ | -420 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -189 t€ | -93 t€ | -93 t€ | -18 t€ | -109 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -90 t€ | 108 t€ | 106 t€ | 87 t€ | 65 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -99 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 69 t€ | -44 t€ |
| Tuloverot | 69 € | 192 € | -38 € | -4 € | -8 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 96 t€ | 75 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 725 t€ | 873 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 243 t€ | 253 t€ | 229 t€ | 353 t€ | 266 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 204 t€ | 260 t€ | 236 t€ | 290 t€ | 162 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 790 t€ | 809 t€ | 721 t€ | 651 t€ | 428 t€ |
| Vastaavaa | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 954 t€ | 925 t€ | 815 t€ | 704 t€ | 608 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 35 t€ | 164 t€ | 258 t€ | 355 t€ | 382 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 72 t€ | 123 t€ | 175 t€ | 252 t€ | 398 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 454 t€ | 471 t€ | 555 t€ | 604 t€ | 511 t€ |
| Vieras pääoma | 525 t€ | 593 t€ | 730 t€ | 857 t€ | 909 t€ |
| Sijoitukset | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 086 € | 0 € | – | 0 € | 5 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 74 t€ | 76 t€ | 149 t€ | 169 t€ | 152 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 908 t€ | 799 t€ | 688 t€ | 592 t€ | 516 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 83 t€ | 13 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 139 t€ | 128 t€ | 200 t€ | 239 t€ | 170 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 228 t€ | 170 t€ | 216 t€ | 315 t€ | 266 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,3 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,3 M€ |
| Poistoero | 35 t€ | 164 t€ | 258 t€ | 355 t€ | 382 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | 109 t€ | 111 t€ | 96 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 243 t€ | 253 t€ | 229 t€ | 353 t€ | 266 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 296 € | -3 189 € | -4 717 € | -8 573 € | -11 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 599 t€ | 747 t€ | 957 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -128 t€ | 94 t€ | 98 t€ | 27 t€ | 119 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -986 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 241 t€ | 267 t€ | 206 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Vastattavaa | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 40 t€ | -30 t€ | -37 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 72 t€ | 123 t€ | 175 t€ | 252 t€ | 398 t€ |
| Koneet ja kalusto | 599 t€ | 731 t€ | 941 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Muut arvopaperit | 343 t€ | 296 t€ | 256 t€ | 8 000 € | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 343 t€ | 296 t€ | 256 t€ | 8 000 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 145 t€ | -209 t€ | -196 t€ | -225 t€ | -241 t€ |
| Palvelujen ostot | 41 t€ | -101 t€ | -132 t€ | -149 t€ | -180 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 0 € | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ | 126 t€ |
| Eläkekulut | 250 t€ | -184 t€ | -200 t€ | -197 t€ | -177 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 92 t€ | 111 t€ | 111 t€ | 96 t€ | 75 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Trans Sandås Ab kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.