Ravintola Carelia Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1988. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,4 M€ ja liikevoitto 101 t€; omavaraisuusaste 38,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 58 t€ ja tuloverot 12 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 14 t€ vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 825 t€ | 561 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,0 % | -7,5 % | 1,0 % | 72,1 % | 47,0 % | – |
| Käyttökate | 62 t€ | 95 t€ | 168 t€ | 234 t€ | 132 t€ | -48 t€ |
| Käyttökate-% | 4,4 % | 7,1 % | 11,7 % | 16,5 % | 16,0 % | -8,6 % |
| Liikevoitto | 101 t€ | 59 t€ | 134 t€ | 212 t€ | 117 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,2 % | 4,4 % | 9,3 % | 14,9 % | 14,2 % | -14,4 % |
| Tilikauden tulos | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Henkilöstökulut | -537 t€ | 577 t€ | 559 t€ | 484 t€ | 359 t€ | 309 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,2 % | 31,6 % | 25,2 % | 9,1 % | -39,2 % | -86,6 % |
| Quick ratio | 2,01 | 1,80 | 0,97 | 1,73 | 1,50 | 0,96 |
| Current ratio | 2,68 | 2,36 | 1,31 | 2,14 | 1,88 | 1,32 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 29,9 % | 31,7 % | 33,3 % | 38,8 % | 65,3 % | 102,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 31,3 % | 23,7 % | 65,6 % | 373,0 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Oma pääoma | 260 t€ | 195 t€ | 161 t€ | 55 t€ | -152 t€ | -267 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 250 t€ | 166 t€ | 197 t€ | 305 t€ | 226 t€ | 127 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 825 t€ | 561 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 25 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 36 t€ | 165 t€ | 119 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 474 t€ | -390 t€ | -423 t€ | -445 t€ | -258 t€ | -186 t€ |
| Henkilöstökulut | 537 t€ | -577 t€ | -559 t€ | -484 t€ | -359 t€ | -309 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 39 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -33 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 280 t€ | -299 t€ | -312 t€ | -293 t€ | -240 t€ | -234 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 101 t€ | 59 t€ | 134 t€ | 212 t€ | 117 t€ | -81 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -330 € | -1 023 € | -961 € | -899 € | -1 652 € | -3 157 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 58 t€ | 133 t€ | 211 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -12 t€ | -27 t€ | -4 061 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 201 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 88 t€ | 50 t€ | 57 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 120 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 99 t€ | 69 t€ | 68 t€ |
| Saamiset | 113 t€ | 153 t€ | 129 t€ | 116 t€ | 41 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 250 t€ | 166 t€ | 197 t€ | 305 t€ | 226 t€ | 127 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 483 t€ | 418 t€ | 441 t€ | 520 t€ | 337 t€ | 251 t€ |
| Vastaavaa | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 260 t€ | 195 t€ | 161 t€ | 55 t€ | -152 t€ | -267 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 244 t€ | 244 t€ | 140 t€ | 309 t€ | 360 t€ | 384 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 180 t€ | 177 t€ | 338 t€ | 243 t€ | 179 t€ | 191 t€ |
| Vieras pääoma | 424 t€ | 421 t€ | 478 t€ | 553 t€ | 539 t€ | 575 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 825 t€ | 561 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 25 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 36 t€ | 165 t€ | 119 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 474 t€ | -390 t€ | -423 t€ | -445 t€ | -258 t€ | -186 t€ |
| Henkilöstökulut | 537 t€ | -577 t€ | -559 t€ | -484 t€ | -359 t€ | -309 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 39 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -33 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 280 t€ | -299 t€ | -312 t€ | -293 t€ | -240 t€ | -234 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 101 t€ | 59 t€ | 134 t€ | 212 t€ | 117 t€ | -81 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -330 € | -1 023 € | -961 € | -899 € | -1 652 € | -3 157 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 58 t€ | 133 t€ | 211 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -12 t€ | -27 t€ | -4 061 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 201 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 88 t€ | 50 t€ | 57 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 120 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 99 t€ | 69 t€ | 68 t€ |
| Saamiset | 113 t€ | 153 t€ | 129 t€ | 116 t€ | 41 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 250 t€ | 166 t€ | 197 t€ | 305 t€ | 226 t€ | 127 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 483 t€ | 418 t€ | 441 t€ | 520 t€ | 337 t€ | 251 t€ |
| Vastaavaa | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Oma pääoma | 260 t€ | 195 t€ | 161 t€ | 55 t€ | -152 t€ | -267 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 244 t€ | 244 t€ | 140 t€ | 309 t€ | 360 t€ | 384 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 180 t€ | 177 t€ | 338 t€ | 243 t€ | 179 t€ | 191 t€ |
| Vieras pääoma | 424 t€ | 421 t€ | 478 t€ | 553 t€ | 539 t€ | 575 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 44 t€ | 37 t€ | 171 t€ | 60 t€ | 48 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 2 743 € | 0 € | 0 € | 1 372 € | 0 € | – |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 138 t€ | 153 t€ | 159 t€ | 44 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Vastattavaa | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 6 469 € | 32 t€ | 57 t€ | 82 t€ |
| Pitkäaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 110 t€ | 110 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 113 t€ | 153 t€ | 129 t€ | 116 t€ | 41 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 938 € | 32 t€ | 14 t€ | 0 € | 0 € | 1 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 120 € | 0 € | 172 € | 97 € | 270 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 62 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 163 t€ | 132 t€ | 39 t€ | -168 t€ | -283 t€ | -199 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 53 t€ | 61 t€ | 62 t€ | 87 t€ | 55 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 134 t€ | 134 t€ | 134 t€ | 277 t€ | 302 t€ | 302 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 436 t€ | -463 t€ | -463 t€ | -402 t€ | -298 t€ | -253 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 138 t€ | 153 t€ | 159 t€ | 44 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 27 t€ | 50 t€ | 74 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 38 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 495 € | -1 698 € | -1 779 € | -1 610 € | -2 507 € | -3 712 € |
| Eläkekulut | 82 t€ | -98 t€ | -84 t€ | -73 t€ | -49 t€ | -44 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 43 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 35 t€ | 7 081 € | 18 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 19 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Palvelujen ostot | 124 t€ | -52 t€ | -63 t€ | -85 t€ | -36 t€ | -18 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 705 € | 675 € | 645 € | 615 € | 585 € | 555 € |
| Ostot tilikauden aikana | 372 t€ | -321 t€ | -375 t€ | -390 t€ | -224 t€ | -150 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 62 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 120 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 99 t€ | 69 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 30 t€ | 30 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 6 469 € | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 1 812 € | 0 € | – | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 39 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -33 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 80 t€ | 72 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 51 t€ | 72 t€ |
| Sijoitukset | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -21 t€ | -16 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 1 161 € | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 4 682 € | 1 040 € | 50 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ravintola Carelia Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat suurempaan puoliskoon (3068 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 2,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Cafe CareliaMannerheimintie 56Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta