Ravintola Carelia Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 101 t€; soliditet 38,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 58 t€ och inkomstskatterna 12 t€. Offentliga köpare köpte för 14 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 825 t€ | 561 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,0 % | -7,5 % | 1,0 % | 72,1 % | 47,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 62 t€ | 95 t€ | 168 t€ | 234 t€ | 132 t€ | -48 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,4 % | 7,1 % | 11,7 % | 16,5 % | 16,0 % | -8,6 % |
| Rörelseresultat | 101 t€ | 59 t€ | 134 t€ | 212 t€ | 117 t€ | -81 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 4,4 % | 9,3 % | 14,9 % | 14,2 % | -14,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Personalkostnader | -537 t€ | 577 t€ | 559 t€ | 484 t€ | 359 t€ | 309 t€ |
| Soliditet | 38,2 % | 31,6 % | 25,2 % | 9,1 % | -39,2 % | -86,6 % |
| Kassalikviditet | 2,01 | 1,80 | 0,97 | 1,73 | 1,50 | 0,96 |
| Current ratio | 2,68 | 2,36 | 1,31 | 2,14 | 1,88 | 1,32 |
| Relativ skuldsättning | 29,9 % | 31,7 % | 33,3 % | 38,8 % | 65,3 % | 102,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,3 % | 23,7 % | 65,6 % | 373,0 % | – | – |
| Balansomslutning | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Eget kapital | 260 t€ | 195 t€ | 161 t€ | 55 t€ | -152 t€ | -267 t€ |
| Kassa och bank | 250 t€ | 166 t€ | 197 t€ | 305 t€ | 226 t€ | 127 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 825 t€ | 561 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 25 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 36 t€ | 165 t€ | 119 t€ |
| Material och tjänster | 474 t€ | -390 t€ | -423 t€ | -445 t€ | -258 t€ | -186 t€ |
| Personalkostnader | 537 t€ | -577 t€ | -559 t€ | -484 t€ | -359 t€ | -309 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -33 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 280 t€ | -299 t€ | -312 t€ | -293 t€ | -240 t€ | -234 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 101 t€ | 59 t€ | 134 t€ | 212 t€ | 117 t€ | -81 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -330 € | -1 023 € | -961 € | -899 € | -1 652 € | -3 157 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 102 t€ | 58 t€ | 133 t€ | 211 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -12 t€ | -27 t€ | -4 061 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 201 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 88 t€ | 50 t€ | 57 t€ |
| Omsättningstillgångar | 120 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 99 t€ | 69 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 113 t€ | 153 t€ | 129 t€ | 116 t€ | 41 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 250 t€ | 166 t€ | 197 t€ | 305 t€ | 226 t€ | 127 t€ |
| Rörliga aktiva | 483 t€ | 418 t€ | 441 t€ | 520 t€ | 337 t€ | 251 t€ |
| Aktiva | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 260 t€ | 195 t€ | 161 t€ | 55 t€ | -152 t€ | -267 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 244 t€ | 244 t€ | 140 t€ | 309 t€ | 360 t€ | 384 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 180 t€ | 177 t€ | 338 t€ | 243 t€ | 179 t€ | 191 t€ |
| Främmande kapital | 424 t€ | 421 t€ | 478 t€ | 553 t€ | 539 t€ | 575 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 825 t€ | 561 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 25 t€ | 33 t€ | 26 t€ | 36 t€ | 165 t€ | 119 t€ |
| Material och tjänster | 474 t€ | -390 t€ | -423 t€ | -445 t€ | -258 t€ | -186 t€ |
| Personalkostnader | 537 t€ | -577 t€ | -559 t€ | -484 t€ | -359 t€ | -309 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -33 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 280 t€ | -299 t€ | -312 t€ | -293 t€ | -240 t€ | -234 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 101 t€ | 59 t€ | 134 t€ | 212 t€ | 117 t€ | -81 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -330 € | -1 023 € | -961 € | -899 € | -1 652 € | -3 157 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 102 t€ | 58 t€ | 133 t€ | 211 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | -12 t€ | -27 t€ | -4 061 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Bestående aktiva | 201 t€ | 198 t€ | 198 t€ | 88 t€ | 50 t€ | 57 t€ |
| Omsättningstillgångar | 120 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 99 t€ | 69 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 113 t€ | 153 t€ | 129 t€ | 116 t€ | 41 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 250 t€ | 166 t€ | 197 t€ | 305 t€ | 226 t€ | 127 t€ |
| Rörliga aktiva | 483 t€ | 418 t€ | 441 t€ | 520 t€ | 337 t€ | 251 t€ |
| Aktiva | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 260 t€ | 195 t€ | 161 t€ | 55 t€ | -152 t€ | -267 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 244 t€ | 244 t€ | 140 t€ | 309 t€ | 360 t€ | 384 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 180 t€ | 177 t€ | 338 t€ | 243 t€ | 179 t€ | 191 t€ |
| Främmande kapital | 424 t€ | 421 t€ | 478 t€ | 553 t€ | 539 t€ | 575 t€ |
| Pensionskostnader | 82 t€ | -98 t€ | -84 t€ | -73 t€ | -49 t€ | -44 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 39 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -22 t€ | -15 t€ | -33 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 1 812 € | 0 € | – | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 62 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 163 t€ | 132 t€ | 39 t€ | -168 t€ | -283 t€ | -199 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 113 t€ | 153 t€ | 129 t€ | 116 t€ | 41 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 44 t€ | 37 t€ | 171 t€ | 60 t€ | 48 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 27 t€ | 50 t€ | 74 t€ | 81 t€ | 34 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 43 t€ | 41 t€ | 41 t€ | 35 t€ | 7 081 € | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 120 € | 0 € | 172 € | 97 € | 270 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 495 € | -1 698 € | -1 779 € | -1 610 € | -2 507 € | -3 712 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 53 t€ | 61 t€ | 62 t€ | 87 t€ | 55 t€ | 18 t€ |
| Material och förnödenheter | 120 t€ | 98 t€ | 115 t€ | 99 t€ | 69 t€ | 68 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 138 t€ | 153 t€ | 159 t€ | 44 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 30 t€ | 30 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 80 t€ | 72 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 51 t€ | 72 t€ |
| Immateriella tillgångar | 138 t€ | 153 t€ | 159 t€ | 44 t€ | 26 t€ | 32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 81 t€ | 46 t€ | 106 t€ | 207 t€ | 115 t€ | -84 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 4 682 € | 1 040 € | 50 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga skulder till ägarintresseföretag | 110 t€ | 110 t€ | 0 € | – | – | – |
| Placeringar | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € |
| Övriga lönebikostnader | 19 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 372 t€ | -321 t€ | -375 t€ | -390 t€ | -224 t€ | -150 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 938 € | 32 t€ | 14 t€ | 0 € | 0 € | 1 € |
| Långfristiga kapitallån | 134 t€ | 134 t€ | 134 t€ | 277 t€ | 302 t€ | 302 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 6 469 € | 32 t€ | 57 t€ | 82 t€ |
| Köp av tjänster | 124 t€ | -52 t€ | -63 t€ | -85 t€ | -36 t€ | -18 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 705 € | 675 € | 645 € | 615 € | 585 € | 555 € |
| Löner och arvoden | 436 t€ | -463 t€ | -463 t€ | -402 t€ | -298 t€ | -253 t€ |
| Passiva | 684 t€ | 615 t€ | 639 t€ | 608 t€ | 387 t€ | 308 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -21 t€ | -16 t€ | 15 t€ | 30 t€ | 1 161 € | -18 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 2 743 € | 0 € | 0 € | 1 372 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € | 1 228 € |
| Maskiner och inventarier | 62 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 6 469 € | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ravintola Carelia Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Cafe CareliaMannerheimintie 56Anniskelu
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis