M. ja H. Rintamäki Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1989. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 5,1 M€ ja liikevoitto 473 t€; omavaraisuusaste 54,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 396 t€ ja tuloverot 81 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 5,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,3 % | 3,7 % | -9,5 % | – |
| Käyttökate | 148 t€ | 856 t€ | 874 t€ | 546 t€ |
| Käyttökate-% | 2,9 % | 17,7 % | 18,7 % | 10,6 % |
| Liikevoitto | 473 t€ | 442 t€ | 559 t€ | 376 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,4 % | 9,1 % | 12,0 % | 7,3 % |
| Tilikauden tulos | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
| Henkilöstökulut | -890 t€ | 829 t€ | 784 t€ | 691 t€ |
| Omavaraisuusaste | 54,8 % | 36,9 % | 38,8 % | 37,1 % |
| Quick ratio | 1,93 | 0,64 | 1,56 | 1,17 |
| Current ratio | 1,93 | 0,64 | 1,56 | 1,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,5 % | 42,1 % | 33,7 % | 22,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,2 % | 24,9 % | 40,7 % | 42,0 % |
| Taseen loppusumma | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 997 t€ | 681 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,1 M€ | 588 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 5,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 58 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,8 M€ | -2,7 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 890 t€ | -829 t€ | -784 t€ | -691 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 325 t€ | -413 t€ | -315 t€ | -169 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 548 t€ | -512 t€ | -511 t€ | -604 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 473 t€ | 442 t€ | 559 t€ | 376 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 47 t€ | -60 t€ | -52 t€ | -18 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 426 t€ | 382 t€ | 507 t€ | 358 t€ |
| Tuloverot | 92 t€ | -85 t€ | -101 t€ | -72 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 1,5 M€ | 981 t€ |
| Saamiset | 161 t€ | 80 t€ | 267 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,1 M€ | 588 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 669 t€ | 1,1 M€ | 855 t€ |
| Vastaavaa | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 997 t€ | 681 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 556 t€ | 995 t€ | 888 t€ | 427 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 629 t€ | 1,0 M€ | 688 t€ | 728 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 5,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 58 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,8 M€ | -2,7 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 890 t€ | -829 t€ | -784 t€ | -691 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 325 t€ | -413 t€ | -315 t€ | -169 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 548 t€ | -512 t€ | -511 t€ | -604 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 473 t€ | 442 t€ | 559 t€ | 376 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 47 t€ | -60 t€ | -52 t€ | -18 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 426 t€ | 382 t€ | 507 t€ | 358 t€ |
| Tuloverot | 92 t€ | -85 t€ | -101 t€ | -72 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 1,5 M€ | 981 t€ |
| Saamiset | 161 t€ | 80 t€ | 267 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,1 M€ | 588 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 669 t€ | 1,1 M€ | 855 t€ |
| Vastaavaa | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 997 t€ | 681 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 556 t€ | 995 t€ | 888 t€ | 427 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 629 t€ | 1,0 M€ | 688 t€ | 728 t€ |
| Vieras pääoma | 1,2 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 693 t€ | -675 t€ | -647 t€ | -570 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 234 t€ | 246 t€ | 264 t€ | 284 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 91 t€ | 77 t€ | 252 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 161 t€ | 80 t€ | 267 t€ | 53 t€ |
| Eläkekulut | 136 t€ | -134 t€ | -117 t€ | -105 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 2 415 € | 2 787 € | 3 282 € | 3 943 € |
| Vastattavaa | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Koneet ja kalusto | 1,0 M€ | 2,2 M€ | 1,2 M€ | 627 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 272 t€ | 312 t€ | 221 t€ | 312 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 484 t€ | -504 t€ | -545 t€ | -625 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 118 t€ | 609 t€ | 125 t€ | 112 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,3 M€ | 2,4 M€ | 1,5 M€ | 966 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 128 t€ | 141 t€ | 161 t€ | 135 t€ |
| Sijoitukset | 102 t€ | 102 t€ | 2 459 € | 2 459 € |
| Muut henkilösivukulut | 60 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -16 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 2 459 € | 2 459 € | 2 459 € | 2 459 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 556 t€ | 995 t€ | 888 t€ | 427 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
| Palvelujen ostot | 2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,0 M€ | -2,8 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 58 € | 197 € | 10 € | 3 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 53 t€ | 0 € | 13 t€ | 25 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 325 t€ | -413 t€ | -315 t€ | -169 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 100 t€ | 100 t€ | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 47 t€ | -61 t€ | -52 t€ | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 112 t€ | -17 t€ | 180 t€ | 169 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 888 t€ | 582 t€ | 387 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 17 t€ | 2 788 € | 2 788 € | 2 788 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna M. ja H. Rintamäki Oy kuuluu toimialaluokassa puunkorjuu ylimpään 10 %:iin (777 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 49 t€, 8,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Seinäjoki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta