M. ja H. Rintamäki Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 5,1 M€ och rörelseresultatet 473 t€; soliditet 54,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 396 t€ och inkomstskatterna 81 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 5,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 4,3 % | 3,7 % | -9,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 148 t€ | 856 t€ | 874 t€ | 546 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,9 % | 17,7 % | 18,7 % | 10,6 % |
| Rörelseresultat | 473 t€ | 442 t€ | 559 t€ | 376 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 9,1 % | 12,0 % | 7,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
| Personalkostnader | -890 t€ | 829 t€ | 784 t€ | 691 t€ |
| Soliditet | 54,8 % | 36,9 % | 38,8 % | 37,1 % |
| Kassalikviditet | 1,93 | 0,64 | 1,56 | 1,17 |
| Current ratio | 1,93 | 0,64 | 1,56 | 1,17 |
| Relativ skuldsättning | 23,5 % | 42,1 % | 33,7 % | 22,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 % | 24,9 % | 40,7 % | 42,0 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 997 t€ | 681 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 588 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 5,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 58 t€ |
| Material och tjänster | 2,8 M€ | -2,7 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Personalkostnader | 890 t€ | -829 t€ | -784 t€ | -691 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 325 t€ | -413 t€ | -315 t€ | -169 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 548 t€ | -512 t€ | -511 t€ | -604 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 473 t€ | 442 t€ | 559 t€ | 376 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 47 t€ | -60 t€ | -52 t€ | -18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 426 t€ | 382 t€ | 507 t€ | 358 t€ |
| Inkomstskatt | 92 t€ | -85 t€ | -101 t€ | -72 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 1,5 M€ | 981 t€ |
| Fordringar | 161 t€ | 80 t€ | 267 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 588 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 669 t€ | 1,1 M€ | 855 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 997 t€ | 681 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 556 t€ | 995 t€ | 888 t€ | 427 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 629 t€ | 1,0 M€ | 688 t€ | 728 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 5,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 58 t€ |
| Material och tjänster | 2,8 M€ | -2,7 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Personalkostnader | 890 t€ | -829 t€ | -784 t€ | -691 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 325 t€ | -413 t€ | -315 t€ | -169 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 548 t€ | -512 t€ | -511 t€ | -604 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 473 t€ | 442 t€ | 559 t€ | 376 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 47 t€ | -60 t€ | -52 t€ | -18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 426 t€ | 382 t€ | 507 t€ | 358 t€ |
| Inkomstskatt | 92 t€ | -85 t€ | -101 t€ | -72 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 2,6 M€ | 1,5 M€ | 981 t€ |
| Fordringar | 161 t€ | 80 t€ | 267 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 588 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 669 t€ | 1,1 M€ | 855 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 997 t€ | 681 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 556 t€ | 995 t€ | 888 t€ | 427 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 629 t€ | 1,0 M€ | 688 t€ | 728 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 112 t€ | -17 t€ | 180 t€ | 169 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 2 415 € | 2 787 € | 3 282 € | 3 943 € |
| Passiva | 2,6 M€ | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 1,8 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 556 t€ | 995 t€ | 888 t€ | 427 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 161 t€ | 80 t€ | 267 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 53 t€ | 0 € | 13 t€ | 25 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 58 € | 197 € | 10 € | 3 € |
| Maskiner och inventarier | 1,0 M€ | 2,2 M€ | 1,2 M€ | 627 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 888 t€ | 582 t€ | 387 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 118 t€ | 609 t€ | 125 t€ | 112 t€ |
| Löner och arvoden | 693 t€ | -675 t€ | -647 t€ | -570 t€ |
| Immateriella tillgångar | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 91 t€ | 77 t€ | 252 t€ | 25 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 334 t€ | 297 t€ | 406 t€ | 286 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 47 t€ | -61 t€ | -52 t€ | -18 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 100 t€ | 100 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 136 t€ | -134 t€ | -117 t€ | -105 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 17 t€ | 2 788 € | 2 788 € | 2 788 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 234 t€ | 246 t€ | 264 t€ | 284 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 60 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -16 t€ |
| Köp av tjänster | 2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,0 M€ | -2,8 M€ |
| Materiella tillgångar | 1,3 M€ | 2,4 M€ | 1,5 M€ | 966 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 484 t€ | -504 t€ | -545 t€ | -625 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 2 459 € | 2 459 € | 2 459 € | 2 459 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 272 t€ | 312 t€ | 221 t€ | 312 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 325 t€ | -413 t€ | -315 t€ | -169 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 128 t€ | 141 t€ | 161 t€ | 135 t€ |
| Immateriella rättigheter | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Placeringar | 102 t€ | 102 t€ | 2 459 € | 2 459 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör M. ja H. Rintamäki Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 8,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Seinäjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis