Suomen ympäristöopisto SYKLI Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Riihimäki, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 4,7 M€ ja liikevoitto 6 543 €; omavaraisuusaste 64,9 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 243 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki). Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,7 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 3,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,3 % | 4,5 % | 10,4 % | – |
| Käyttökate | 5 815 € | 51 t€ | 19 t€ | -47 t€ |
| Käyttökate-% | 0,1 % | 1,2 % | 0,4 % | -1,2 % |
| Liikevoitto | 6 543 € | 49 t€ | 16 t€ | -53 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,1 % | 1,1 % | 0,4 % | -1,4 % |
| Tilikauden tulos | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
| Henkilöstökulut | -3,3 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Omavaraisuusaste | 64,9 % | 66,2 % | 63,9 % | 66,1 % |
| Quick ratio | 0,71 | 0,76 | 1,07 | 0,62 |
| Current ratio | 0,71 | 0,76 | 1,07 | 0,62 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,7 % | 16,7 % | 19,4 % | 18,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,4 % | -0,8 % | 3,8 % | -7,7 % |
| Taseen loppusumma | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 421 t€ | 599 t€ | 126 t€ | 180 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,7 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 3,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 020 € | 3 333 € | 500 € | 872 € |
| Materiaalit ja palvelut | 314 t€ | -331 t€ | -363 t€ | -302 t€ |
| Henkilöstökulut | 3,3 M€ | -3,1 M€ | -2,9 M€ | -2,6 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 727 € | -1 455 € | -2 910 € | -5 820 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 994 t€ | -867 t€ | -905 t€ | -946 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 543 € | 49 t€ | 16 t€ | -53 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 136 € | -61 t€ | 40 t€ | -53 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -106 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -671 € | -1 125 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 718 t€ | 882 t€ | 963 t€ | 478 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 421 t€ | 599 t€ | 126 t€ | 180 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 658 t€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,7 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 3,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 020 € | 3 333 € | 500 € | 872 € |
| Materiaalit ja palvelut | 314 t€ | -331 t€ | -363 t€ | -302 t€ |
| Henkilöstökulut | 3,3 M€ | -3,1 M€ | -2,9 M€ | -2,6 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 727 € | -1 455 € | -2 910 € | -5 820 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 994 t€ | -867 t€ | -905 t€ | -946 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 543 € | 49 t€ | 16 t€ | -53 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 136 € | -61 t€ | 40 t€ | -53 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -106 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -671 € | -1 125 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 718 t€ | 882 t€ | 963 t€ | 478 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 421 t€ | 599 t€ | 126 t€ | 180 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 658 t€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Vieras pääoma | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Eläkekulut | 464 t€ | -445 t€ | -407 t€ | -381 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 727 € | -1 455 € | -2 910 € | -5 820 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 727 € | 1 455 € | 2 910 € | 5 820 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 718 t€ | 882 t€ | 963 t€ | 478 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 109 t€ | 114 t€ | 257 t€ | 203 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 117 t€ | 190 t€ | 299 t€ | 246 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 568 t€ | 657 t€ | 631 t€ | 232 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 435 € | 92 € | 78 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 136 € | -116 € | -551 € | -352 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 103 t€ | 109 t€ | 92 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 568 t€ | 510 t€ | 466 t€ | 408 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -76 t€ | 34 t€ | -57 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 100 € | 1 730 € | 6 € | 28 € |
| Sijoitukset | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 78 t€ | -54 t€ | -62 t€ | -48 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 42 t€ | -20 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 330 € |
| Palvelujen ostot | 272 t€ | -311 t€ | -326 t€ | -262 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 14 t€ | 6 685 € | 4 247 € |
| Palkat ja palkkiot | 2,8 M€ | -2,6 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ |
| Vastattavaa | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 820 t€ | 1,2 M€ | 205 t€ | 342 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Koneet ja kalusto | 727 € | 1 455 € | 2 910 € | 5 820 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Voitetut julkiset hankinnat
Ilmainen kuukausilista: Riihimäki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta