Suomen ympäristöopisto SYKLI Oy är ett aktiebolag med hemort i Riihimäki, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4,7 M€ och rörelseresultatet 6 543 €; soliditet 64,9 %. Offentliga köpare köpte för 243 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,7 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 3,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 6,3 % | 4,5 % | 10,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 5 815 € | 51 t€ | 19 t€ | -47 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 1,2 % | 0,4 % | -1,2 % |
| Rörelseresultat | 6 543 € | 49 t€ | 16 t€ | -53 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 1,1 % | 0,4 % | -1,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
| Personalkostnader | -3,3 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ |
| Soliditet | 64,9 % | 66,2 % | 63,9 % | 66,1 % |
| Kassalikviditet | 0,71 | 0,76 | 1,07 | 0,62 |
| Current ratio | 0,71 | 0,76 | 1,07 | 0,62 |
| Relativ skuldsättning | 16,7 % | 16,7 % | 19,4 % | 18,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | -0,8 % | 3,8 % | -7,7 % |
| Balansomslutning | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kassa och bank | 421 t€ | 599 t€ | 126 t€ | 180 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,7 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 3,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 020 € | 3 333 € | 500 € | 872 € |
| Material och tjänster | 314 t€ | -331 t€ | -363 t€ | -302 t€ |
| Personalkostnader | 3,3 M€ | -3,1 M€ | -2,9 M€ | -2,6 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 727 € | -1 455 € | -2 910 € | -5 820 € |
| Övriga rörelsekostnader | 994 t€ | -867 t€ | -905 t€ | -946 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 543 € | 49 t€ | 16 t€ | -53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 136 € | -61 t€ | 40 t€ | -53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -106 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -671 € | -1 125 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 718 t€ | 882 t€ | 963 t€ | 478 t€ |
| Kassa och bank | 421 t€ | 599 t€ | 126 t€ | 180 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 658 t€ |
| Aktiva | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,7 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 3,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 020 € | 3 333 € | 500 € | 872 € |
| Material och tjänster | 314 t€ | -331 t€ | -363 t€ | -302 t€ |
| Personalkostnader | 3,3 M€ | -3,1 M€ | -2,9 M€ | -2,6 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 727 € | -1 455 € | -2 910 € | -5 820 € |
| Övriga rörelsekostnader | 994 t€ | -867 t€ | -905 t€ | -946 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 543 € | 49 t€ | 16 t€ | -53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 136 € | -61 t€ | 40 t€ | -53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -106 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -671 € | -1 125 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 718 t€ | 882 t€ | 963 t€ | 478 t€ |
| Kassa och bank | 421 t€ | 599 t€ | 126 t€ | 180 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 658 t€ |
| Aktiva | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,9 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Placeringar | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 727 € | -1 455 € | -2 910 € | -5 820 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 117 t€ | 190 t€ | 299 t€ | 246 t€ |
| Pensionskostnader | 464 t€ | -445 t€ | -407 t€ | -381 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -76 t€ | 34 t€ | -57 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 407 € | -12 t€ | 55 t€ | -107 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 14 t€ | 6 685 € | 4 247 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 136 € | -116 € | -551 € | -352 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 718 t€ | 882 t€ | 963 t€ | 478 t€ |
| Passiva | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ |
| Löner och arvoden | 2,8 M€ | -2,6 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ |
| Köp av tjänster | 272 t€ | -311 t€ | -326 t€ | -262 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 820 t€ | 1,2 M€ | 205 t€ | 342 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 78 t€ | -54 t€ | -62 t€ | -48 t€ |
| Materiella tillgångar | 727 € | 1 455 € | 2 910 € | 5 820 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 103 t€ | 109 t€ | 92 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 568 t€ | 510 t€ | 466 t€ | 408 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 330 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 435 € | 92 € | 78 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 109 t€ | 114 t€ | 257 t€ | 203 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 42 t€ | -20 t€ | -37 t€ | -40 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 568 t€ | 657 t€ | 631 t€ | 232 t€ |
| Maskiner och inventarier | 727 € | 1 455 € | 2 910 € | 5 820 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 100 € | 1 730 € | 6 € | 28 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
Gratis månadslista: Riihimäki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis