Asianajotoimisto Haara & Tuomivaara Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 320 t€ ja liikevoitto 46 t€; omavaraisuusaste 57,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 67 t€ ja tuloverot 14 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 3 062 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 320 t€ | 334 t€ | 315 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,1 % | 5,9 % | – |
| Käyttökate | 45 t€ | 67 t€ | 46 t€ |
| Käyttökate-% | 14,1 % | 20,1 % | 14,5 % |
| Liikevoitto | 46 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,3 % | 19,9 % | 14,2 % |
| Tilikauden tulos | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
| Henkilöstökulut | -192 t€ | 185 t€ | 190 t€ |
| Omavaraisuusaste | 57,9 % | 67,1 % | 49,2 % |
| Quick ratio | 2,27 | 2,92 | 1,87 |
| Current ratio | 2,27 | 2,92 | 1,87 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,8 % | 8,9 % | 14,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 83,7 % | 86,6 % | 78,6 % |
| Taseen loppusumma | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Oma pääoma | 43 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 49 t€ | 36 t€ | 58 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 320 t€ | 334 t€ | 315 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 898 € | -5 253 € | -5 396 € |
| Henkilöstökulut | 192 t€ | -185 t€ | -190 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 549 € | -733 € | -977 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 73 t€ | -76 t€ | -74 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 46 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -257 € | -373 € | -298 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 46 t€ | 66 t€ | 44 t€ |
| Tuloverot | 9 922 € | -13 t€ | -8 885 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3 139 € | 3 689 € | 4 421 € |
| Saamiset | 22 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 49 t€ | 36 t€ | 58 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 71 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
| Vastaavaa | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 43 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 320 t€ | 334 t€ | 315 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 898 € | -5 253 € | -5 396 € |
| Henkilöstökulut | 192 t€ | -185 t€ | -190 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 549 € | -733 € | -977 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 73 t€ | -76 t€ | -74 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 46 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -257 € | -373 € | -298 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 46 t€ | 66 t€ | 44 t€ |
| Tuloverot | 9 922 € | -13 t€ | -8 885 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3 139 € | 3 689 € | 4 421 € |
| Saamiset | 22 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 49 t€ | 36 t€ | 58 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 71 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
| Vastaavaa | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 43 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Palvelujen ostot | 8 196 € | -4 196 € | -3 420 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 491 € | 1 491 € | 1 491 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4 486 € | 5 657 € | 7 153 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 212 € | 4 090 € | 3 200 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 549 € | -733 € | -977 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 347 € | 769 € | 635 € |
| Ostot tilikauden aikana | 702 € | -1 058 € | -1 976 € |
| Palkat ja palkkiot | 152 t€ | -156 t€ | -151 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 18 t€ | 46 t€ | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 281 € | -423 € | -315 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 538 € | 50 € | 17 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 032 € | -2 934 € | -12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 139 € | 3 689 € | 4 421 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 621 € | 9 208 € | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Eläkekulut | 36 t€ | -27 t€ | -27 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 648 € | 2 198 € | 2 930 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 496 € | 343 € | 0 € |
| Vastattavaa | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Asianajotoimisto Haara & Tuomivaara Oy kuuluu toimialaluokassa asianajotoimistot pienempään puoliskoon (455 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 76 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.