Asianajotoimisto Haara & Tuomivaara Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 320 t€ och rörelseresultatet 46 t€; soliditet 57,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 67 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Offentliga köpare köpte för 3 062 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 320 t€ | 334 t€ | 315 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,1 % | 5,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 45 t€ | 67 t€ | 46 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,1 % | 20,1 % | 14,5 % |
| Rörelseresultat | 46 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | 19,9 % | 14,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
| Personalkostnader | -192 t€ | 185 t€ | 190 t€ |
| Soliditet | 57,9 % | 67,1 % | 49,2 % |
| Kassalikviditet | 2,27 | 2,92 | 1,87 |
| Current ratio | 2,27 | 2,92 | 1,87 |
| Relativ skuldsättning | 9,8 % | 8,9 % | 14,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 83,7 % | 86,6 % | 78,6 % |
| Balansomslutning | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 43 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Kassa och bank | 49 t€ | 36 t€ | 58 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 320 t€ | 334 t€ | 315 t€ |
| Material och tjänster | 8 898 € | -5 253 € | -5 396 € |
| Personalkostnader | 192 t€ | -185 t€ | -190 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 549 € | -733 € | -977 € |
| Övriga rörelsekostnader | 73 t€ | -76 t€ | -74 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 46 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -257 € | -373 € | -298 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 46 t€ | 66 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 9 922 € | -13 t€ | -8 885 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 139 € | 3 689 € | 4 421 € |
| Fordringar | 22 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 49 t€ | 36 t€ | 58 t€ |
| Rörliga aktiva | 71 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
| Aktiva | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 43 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 320 t€ | 334 t€ | 315 t€ |
| Material och tjänster | 8 898 € | -5 253 € | -5 396 € |
| Personalkostnader | 192 t€ | -185 t€ | -190 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 549 € | -733 € | -977 € |
| Övriga rörelsekostnader | 73 t€ | -76 t€ | -74 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 46 t€ | 67 t€ | 45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -257 € | -373 € | -298 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 46 t€ | 66 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 9 922 € | -13 t€ | -8 885 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
| Bestående aktiva | 3 139 € | 3 689 € | 4 421 € |
| Fordringar | 22 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 49 t€ | 36 t€ | 58 t€ |
| Rörliga aktiva | 71 t€ | 87 t€ | 87 t€ |
| Aktiva | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 43 t€ | 61 t€ | 45 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 31 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 36 t€ | 53 t€ | 36 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 648 € | 2 198 € | 2 930 € |
| Pensionskostnader | 36 t€ | -27 t€ | -27 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 347 € | 769 € | 635 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 496 € | 343 € | 0 € |
| Passiva | 74 t€ | 91 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 621 € | 9 208 € | 20 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 18 t€ | 46 t€ | 26 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 281 € | -423 € | -315 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 51 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 212 € | 4 090 € | 3 200 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4 486 € | 5 657 € | 7 153 € |
| Övriga materiella tillgångar | 1 491 € | 1 491 € | 1 491 € |
| Avskrivningar enligt plan | 549 € | -733 € | -977 € |
| Materiella tillgångar | 3 139 € | 3 689 € | 4 421 € |
| Köp av tjänster | 8 196 € | -4 196 € | -3 420 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 702 € | -1 058 € | -1 976 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 538 € | 50 € | 17 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 032 € | -2 934 € | -12 t€ |
| Löner och arvoden | 152 t€ | -156 t€ | -151 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Asianajotoimisto Haara & Tuomivaara Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen advokatbyråer (455 företag med beskattningsbar inkomst; median 76 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.