Matti Hannuniemi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raahe, rekisteröity vuonna 1985. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevoitto 19 t€. Verotettava tulo oli vuonna 2024 79 t€ ja tuloverot 16 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -9,2 % | -12,4 % | -7,7 % | 15,1 % | – |
| Bruttotulos | 314 t€ | 345 t€ | 394 t€ | 427 t€ | 371 t€ |
| Käyttökate | 17 t€ | 56 t€ | 62 t€ | 109 t€ | 71 t€ |
| Liikevoitto | 19 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 105 t€ | 67 t€ |
| Tilikauden tulos | 27 t€ | 58 t€ | 64 t€ | 97 t€ | 63 t€ |
| Henkilöstökulut | -157 t€ | 125 t€ | 173 t€ | 159 t€ | 156 t€ |
| Taseen loppusumma | 445 t€ | 498 t€ | 590 t€ | 649 t€ | 637 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 65 t€ | 60 t€ | 147 t€ | 176 t€ | 146 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 314 t€ | 345 t€ | 394 t€ | 427 t€ | 371 t€ |
| Henkilöstökulut | 157 t€ | -125 t€ | -173 t€ | -159 t€ | -156 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 257 € | -2 608 € | -3 018 € | -3 497 € | -4 058 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 135 t€ | -165 t€ | -160 t€ | -159 t€ | -145 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 105 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 8 999 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 31 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 118 t€ | 76 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 58 t€ | 64 t€ | 97 t€ | 63 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 293 t€ | 337 t€ | 353 t€ | 378 t€ | 390 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 29 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 65 t€ | 60 t€ | 147 t€ | 176 t€ | 146 t€ |
| Vastaavaa | 445 t€ | 498 t€ | 590 t€ | 649 t€ | 637 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 14 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (18)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 314 t€ | 345 t€ | 394 t€ | 427 t€ | 371 t€ |
| Henkilöstökulut | 157 t€ | -125 t€ | -173 t€ | -159 t€ | -156 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 257 € | -2 608 € | -3 018 € | -3 497 € | -4 058 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 135 t€ | -165 t€ | -160 t€ | -159 t€ | -145 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 105 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 8 999 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 31 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 118 t€ | 76 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 58 t€ | 64 t€ | 97 t€ | 63 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 293 t€ | 337 t€ | 353 t€ | 378 t€ | 390 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 29 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 65 t€ | 60 t€ | 147 t€ | 176 t€ | 146 t€ |
| Vastaavaa | 445 t€ | 498 t€ | 590 t€ | 649 t€ | 637 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 14 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 24 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 15 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 23 t€ | 27 t€ |
| Tilinpäätössiirrot + (-) | -1 926 € | 2 166 € | 2 429 € | 2 711 € | 3 011 € |
| Välittömät verot | 6 724 € | -14 t€ | -16 t€ | -24 t€ | -16 t€ |
| Sijoitukset | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Vastattavaa | 445 t€ | 498 t€ | 590 t€ | 649 t€ | 637 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Matti Hannuniemi Oy kuuluu toimialaluokassa vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään ylimpään neljännekseen (252 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 6,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.