Toijalan Koneterä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Akaa, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,0 M€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 49,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 20 t€ ja tuloverot 3 959 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 17,7 % | -8,8 % | -2,4 % | 19,2 % | 13,6 % | – |
| Käyttökate | -74 t€ | 96 t€ | 183 t€ | 242 t€ | 266 t€ | 224 t€ |
| Käyttökate-% | -3,8 % | 5,7 % | 9,9 % | 12,8 % | 16,8 % | 16,1 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | 24 t€ | 89 t€ | 142 t€ | 125 t€ | 99 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,8 % | 1,4 % | 4,8 % | 7,5 % | 7,9 % | 7,1 % |
| Tilikauden tulos | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,0 M€ | 871 t€ | 927 t€ | 880 t€ | 794 t€ | 622 t€ |
| Omavaraisuusaste | 49,4 % | 59,5 % | 55,1 % | 50,8 % | 43,7 % | 41,5 % |
| Quick ratio | 0,48 | 0,62 | 0,58 | 0,70 | 0,76 | 0,76 |
| Current ratio | 1,42 | 1,56 | 1,48 | 1,64 | 1,53 | 1,55 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,7 % | 22,5 % | 26,0 % | 29,2 % | 40,9 % | 45,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,1 % | 2,5 % | 10,8 % | 18,9 % | 18,5 % | 15,7 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 517 t€ | 556 t€ | 589 t€ | 571 t€ | 504 t€ | 447 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 € | 85 t€ | 107 t€ | 164 t€ | 208 t€ | 205 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 771 € | 1 512 € | 10 t€ | 0 € | 99 t€ | 7 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 581 t€ | -427 t€ | -460 t€ | -477 t€ | -396 t€ | -343 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,0 M€ | -871 t€ | -927 t€ | -880 t€ | -794 t€ | -622 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 91 t€ | -72 t€ | -95 t€ | -101 t€ | -141 t€ | -125 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 315 t€ | -312 t€ | -275 t€ | -271 t€ | -229 t€ | -191 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 24 t€ | 89 t€ | 142 t€ | 125 t€ | 99 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 625 € | -5 868 € | -9 016 € | -6 495 € | -8 620 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 036 € | 18 t€ | 80 t€ | 135 t€ | 117 t€ | 88 t€ |
| Tuloverot | 2 307 € | -3 959 € | -16 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 475 t€ | 353 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 487 t€ | 499 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 377 t€ | 350 t€ | 402 t€ | 400 t€ | 341 t€ | 295 t€ |
| Saamiset | 196 t€ | 146 t€ | 153 t€ | 136 t€ | 130 t€ | 81 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 € | 85 t€ | 107 t€ | 164 t€ | 208 t€ | 205 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 572 t€ | 581 t€ | 663 t€ | 700 t€ | 680 t€ | 581 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Oma pääoma | 517 t€ | 556 t€ | 589 t€ | 571 t€ | 504 t€ | 447 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 125 t€ | 5 095 € | 32 t€ | 125 t€ | 219 t€ | 257 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 404 t€ | 373 t€ | 448 t€ | 428 t€ | 443 t€ | 376 t€ |
| Vieras pääoma | 530 t€ | 378 t€ | 480 t€ | 553 t€ | 662 t€ | 633 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 771 € | 1 512 € | 10 t€ | 0 € | 99 t€ | 7 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 581 t€ | -427 t€ | -460 t€ | -477 t€ | -396 t€ | -343 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,0 M€ | -871 t€ | -927 t€ | -880 t€ | -794 t€ | -622 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 91 t€ | -72 t€ | -95 t€ | -101 t€ | -141 t€ | -125 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 315 t€ | -312 t€ | -275 t€ | -271 t€ | -229 t€ | -191 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 24 t€ | 89 t€ | 142 t€ | 125 t€ | 99 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 625 € | -5 868 € | -9 016 € | -6 495 € | -8 620 € | -11 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 8 036 € | 18 t€ | 80 t€ | 135 t€ | 117 t€ | 88 t€ |
| Tuloverot | 2 307 € | -3 959 € | -16 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 475 t€ | 353 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 487 t€ | 499 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 377 t€ | 350 t€ | 402 t€ | 400 t€ | 341 t€ | 295 t€ |
| Saamiset | 196 t€ | 146 t€ | 153 t€ | 136 t€ | 130 t€ | 81 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 € | 85 t€ | 107 t€ | 164 t€ | 208 t€ | 205 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 572 t€ | 581 t€ | 663 t€ | 700 t€ | 680 t€ | 581 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Oma pääoma | 517 t€ | 556 t€ | 589 t€ | 571 t€ | 504 t€ | 447 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 125 t€ | 5 095 € | 32 t€ | 125 t€ | 219 t€ | 257 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 404 t€ | 373 t€ | 448 t€ | 428 t€ | 443 t€ | 376 t€ |
| Vieras pääoma | 530 t€ | 378 t€ | 480 t€ | 553 t€ | 662 t€ | 633 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 37 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 125 t€ | 124 t€ | 124 t€ | 92 t€ | 101 t€ | 85 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 8 300 € | 0 € | 3 550 € | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 815 t€ | -713 t€ | -754 t€ | -715 t€ | -648 t€ | -518 t€ |
| Ennakkomaksut | 8 063 € | 9 953 € | 13 t€ | 675 € | 4 615 € | 0 € |
| Keskeneräiset tuotteet | 29 t€ | 59 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 65 t€ | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 640 € | 0 € | – | 0 € | 14 t€ | 2 966 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 125 t€ | 5 095 € | 32 t€ | 125 t€ | 219 t€ | 257 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -20 t€ | -68 t€ | -817 € | 85 t€ | 43 t€ | -26 t€ |
| Eläkekulut | 142 t€ | -125 t€ | -135 t€ | -130 t€ | -119 t€ | -85 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 474 t€ | 353 t€ | 406 t€ | 423 t€ | 486 t€ | 498 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 91 t€ | -72 t€ | -95 t€ | -101 t€ | -141 t€ | -125 t€ |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Muut henkilösivukulut | 47 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -28 t€ | -19 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 165 t€ | 128 t€ | 123 t€ | 131 t€ | 96 t€ | 112 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 8 272 € | 19 t€ | -10 t€ | -22 t€ | -1 460 € | -23 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 285 t€ | 264 t€ | 332 t€ | 333 t€ | 248 t€ | 204 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Palvelujen ostot | 91 t€ | -29 t€ | -49 t€ | -66 t€ | -62 t€ | -74 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 485 t€ | 515 t€ | 499 t€ | 436 t€ | 384 t€ | 350 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 510 t€ | -330 t€ | -411 t€ | -496 t€ | -378 t€ | -244 t€ |
| Valmiit tuotteet | 55 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 24 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 48 t€ | 13 t€ | 7 714 € | 0 € | 1 337 € | 2 590 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 585 € | 468 € | 80 € | 0 € | 48 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 155 t€ | 152 t€ | 147 t€ | 176 t€ | 160 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 147 t€ | 133 t€ | 146 t€ | 136 t€ | 129 t€ | 79 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 196 t€ | 146 t€ | 153 t€ | 136 t€ | 130 t€ | 81 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 9 210 € | -6 336 € | -9 096 € | -6 495 € | -8 669 € | -11 t€ |
| Valmistus omaan käyttöön | 7 480 € | 0 € | – | – | – | – |
| Koneet ja kalusto | 279 t€ | 186 t€ | 252 t€ | 259 t€ | 361 t€ | 350 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 124 t€ | 97 t€ | 177 t€ | 160 t€ | 168 t€ | 127 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Toijalan Koneterä Oy kuuluu toimialaluokassa työkalujen valmistus pienempään puoliskoon (53 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 60 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Akaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta