Toijalan Koneterä Oy är ett aktiebolag med hemort i Ackas, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,0 M€ och rörelseresultatet 17 t€; soliditet 49,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 20 t€ och inkomstskatterna 3 959 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 17,7 % | -8,8 % | -2,4 % | 19,2 % | 13,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -74 t€ | 96 t€ | 183 t€ | 242 t€ | 266 t€ | 224 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,8 % | 5,7 % | 9,9 % | 12,8 % | 16,8 % | 16,1 % |
| Rörelseresultat | 17 t€ | 24 t€ | 89 t€ | 142 t€ | 125 t€ | 99 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 1,4 % | 4,8 % | 7,5 % | 7,9 % | 7,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Personalkostnader | -1,0 M€ | 871 t€ | 927 t€ | 880 t€ | 794 t€ | 622 t€ |
| Soliditet | 49,4 % | 59,5 % | 55,1 % | 50,8 % | 43,7 % | 41,5 % |
| Kassalikviditet | 0,48 | 0,62 | 0,58 | 0,70 | 0,76 | 0,76 |
| Current ratio | 1,42 | 1,56 | 1,48 | 1,64 | 1,53 | 1,55 |
| Relativ skuldsättning | 26,7 % | 22,5 % | 26,0 % | 29,2 % | 40,9 % | 45,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 2,5 % | 10,8 % | 18,9 % | 18,5 % | 15,7 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 517 t€ | 556 t€ | 589 t€ | 571 t€ | 504 t€ | 447 t€ |
| Kassa och bank | 13 € | 85 t€ | 107 t€ | 164 t€ | 208 t€ | 205 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 771 € | 1 512 € | 10 t€ | 0 € | 99 t€ | 7 000 € |
| Material och tjänster | 581 t€ | -427 t€ | -460 t€ | -477 t€ | -396 t€ | -343 t€ |
| Personalkostnader | 1,0 M€ | -871 t€ | -927 t€ | -880 t€ | -794 t€ | -622 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 91 t€ | -72 t€ | -95 t€ | -101 t€ | -141 t€ | -125 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 315 t€ | -312 t€ | -275 t€ | -271 t€ | -229 t€ | -191 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | 24 t€ | 89 t€ | 142 t€ | 125 t€ | 99 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 625 € | -5 868 € | -9 016 € | -6 495 € | -8 620 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 036 € | 18 t€ | 80 t€ | 135 t€ | 117 t€ | 88 t€ |
| Inkomstskatt | 2 307 € | -3 959 € | -16 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 475 t€ | 353 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 487 t€ | 499 t€ |
| Omsättningstillgångar | 377 t€ | 350 t€ | 402 t€ | 400 t€ | 341 t€ | 295 t€ |
| Fordringar | 196 t€ | 146 t€ | 153 t€ | 136 t€ | 130 t€ | 81 t€ |
| Kassa och bank | 13 € | 85 t€ | 107 t€ | 164 t€ | 208 t€ | 205 t€ |
| Rörliga aktiva | 572 t€ | 581 t€ | 663 t€ | 700 t€ | 680 t€ | 581 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Eget kapital | 517 t€ | 556 t€ | 589 t€ | 571 t€ | 504 t€ | 447 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 125 t€ | 5 095 € | 32 t€ | 125 t€ | 219 t€ | 257 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 404 t€ | 373 t€ | 448 t€ | 428 t€ | 443 t€ | 376 t€ |
| Främmande kapital | 530 t€ | 378 t€ | 480 t€ | 553 t€ | 662 t€ | 633 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 771 € | 1 512 € | 10 t€ | 0 € | 99 t€ | 7 000 € |
| Material och tjänster | 581 t€ | -427 t€ | -460 t€ | -477 t€ | -396 t€ | -343 t€ |
| Personalkostnader | 1,0 M€ | -871 t€ | -927 t€ | -880 t€ | -794 t€ | -622 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 91 t€ | -72 t€ | -95 t€ | -101 t€ | -141 t€ | -125 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 315 t€ | -312 t€ | -275 t€ | -271 t€ | -229 t€ | -191 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | 24 t€ | 89 t€ | 142 t€ | 125 t€ | 99 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 625 € | -5 868 € | -9 016 € | -6 495 € | -8 620 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 036 € | 18 t€ | 80 t€ | 135 t€ | 117 t€ | 88 t€ |
| Inkomstskatt | 2 307 € | -3 959 € | -16 t€ | -27 t€ | -23 t€ | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Bestående aktiva | 475 t€ | 353 t€ | 406 t€ | 424 t€ | 487 t€ | 499 t€ |
| Omsättningstillgångar | 377 t€ | 350 t€ | 402 t€ | 400 t€ | 341 t€ | 295 t€ |
| Fordringar | 196 t€ | 146 t€ | 153 t€ | 136 t€ | 130 t€ | 81 t€ |
| Kassa och bank | 13 € | 85 t€ | 107 t€ | 164 t€ | 208 t€ | 205 t€ |
| Rörliga aktiva | 572 t€ | 581 t€ | 663 t€ | 700 t€ | 680 t€ | 581 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Eget kapital | 517 t€ | 556 t€ | 589 t€ | 571 t€ | 504 t€ | 447 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 125 t€ | 5 095 € | 32 t€ | 125 t€ | 219 t€ | 257 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 404 t€ | 373 t€ | 448 t€ | 428 t€ | 443 t€ | 376 t€ |
| Främmande kapital | 530 t€ | 378 t€ | 480 t€ | 553 t€ | 662 t€ | 633 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 8 300 € | 0 € | 3 550 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 47 t€ | -33 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -28 t€ | -19 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 585 € | 468 € | 80 € | 0 € | 48 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 155 t€ | 152 t€ | 147 t€ | 176 t€ | 160 t€ | 135 t€ |
| Materiella tillgångar | 474 t€ | 353 t€ | 406 t€ | 423 t€ | 486 t€ | 498 t€ |
| Färdiga produkter | 55 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 24 t€ | 42 t€ |
| Pensionskostnader | 142 t€ | -125 t€ | -135 t€ | -130 t€ | -119 t€ | -85 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 25 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -20 t€ | -68 t€ | -817 € | 85 t€ | 43 t€ | -26 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 37 € | 0 € | – | – | – | – |
| Passiva | 1,0 M€ | 934 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Maskiner och inventarier | 279 t€ | 186 t€ | 252 t€ | 259 t€ | 361 t€ | 350 t€ |
| Varor under tillverkning | 29 t€ | 59 t€ | 36 t€ | 47 t€ | 65 t€ | 49 t€ |
| Köp av tjänster | 91 t€ | -29 t€ | -49 t€ | -66 t€ | -62 t€ | -74 t€ |
| Löner och arvoden | 815 t€ | -713 t€ | -754 t€ | -715 t€ | -648 t€ | -518 t€ |
| Tillverkning för eget bruk | 7 480 € | 0 € | – | – | – | – |
| Förskottsbetalningar | 8 063 € | 9 953 € | 13 t€ | 675 € | 4 615 € | 0 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 165 t€ | 128 t€ | 123 t€ | 131 t€ | 96 t€ | 112 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 125 t€ | 5 095 € | 32 t€ | 125 t€ | 219 t€ | 257 t€ |
| Immateriella tillgångar | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 485 t€ | 515 t€ | 499 t€ | 436 t€ | 384 t€ | 350 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 48 t€ | 13 t€ | 7 714 € | 0 € | 1 337 € | 2 590 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 510 t€ | -330 t€ | -411 t€ | -496 t€ | -378 t€ | -244 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 8 272 € | 19 t€ | -10 t€ | -22 t€ | -1 460 € | -23 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 147 t€ | 133 t€ | 146 t€ | 136 t€ | 129 t€ | 79 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 640 € | 0 € | – | 0 € | 14 t€ | 2 966 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 729 € | 14 t€ | 63 t€ | 108 t€ | 93 t€ | 70 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 125 t€ | 124 t€ | 124 t€ | 92 t€ | 101 t€ | 85 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € | 400 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 210 € | -6 336 € | -9 096 € | -6 495 € | -8 669 € | -11 t€ |
| Material och förnödenheter | 285 t€ | 264 t€ | 332 t€ | 333 t€ | 248 t€ | 204 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 124 t€ | 97 t€ | 177 t€ | 160 t€ | 168 t€ | 127 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 91 t€ | -72 t€ | -95 t€ | -101 t€ | -141 t€ | -125 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 196 t€ | 146 t€ | 153 t€ | 136 t€ | 130 t€ | 81 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Toijalan Koneterä Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av verktyg och redskap (53 företag med beskattningsbar inkomst; median 60 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Ackas
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis