SMA-Konsultointi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 1986. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 314 t€ ja liikevoitto -30 t€; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 579 t€ ja tuloverot 118 t€.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 314 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 702,7 % | 60,1 % | -97,9 % | – |
| Käyttökate | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Käyttökate-% | -9,6 % | -186,5 % | -35,5 % | 31,7 % |
| Liikevoitto | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Liikevoitto-% | -9,6 % | -186,5 % | -35,5 % | 31,7 % |
| Tilikauden tulos | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 99,2 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 21531,35 | 30,95 | 52831,90 | 2064,71 |
| Current ratio | 39292,70 | 63,62 | 122485,38 | 4355,01 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,0 % | 100,9 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,6 % | 26,9 % | 13,5 % | 36,7 % |
| Taseen loppusumma | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Oma pääoma | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 902 t€ | 1,9 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 314 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Materiaalit ja palvelut | 334 t€ | -106 t€ | -30 t€ | -803 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -5 608 € | -3 551 € | -2 733 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1,4 M€ | 1,5 M€ | 610 t€ | 1,3 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 601 t€ | 1,7 M€ |
| Tuloverot | 108 t€ | -116 t€ | -39 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,9 M€ | 2,5 M€ | 1,7 M€ | 172 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Saamiset | 34 t€ | 76 t€ | 155 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 902 t€ | 1,9 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 4,2 M€ |
| Vastaavaa | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
| Vieras pääoma | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 314 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Materiaalit ja palvelut | 334 t€ | -106 t€ | -30 t€ | -803 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 t€ | -5 608 € | -3 551 € | -2 733 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1,4 M€ | 1,5 M€ | 610 t€ | 1,3 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 601 t€ | 1,7 M€ |
| Tuloverot | 108 t€ | -116 t€ | -39 t€ | -81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,9 M€ | 2,5 M€ | 1,7 M€ | 172 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Saamiset | 34 t€ | 76 t€ | 155 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 902 t€ | 1,9 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 4,2 M€ |
| Vastaavaa | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Oma pääoma | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
| Vieras pääoma | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | 0 € | -34 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 827 t€ | 1,1 M€ | 998 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 34 t€ | 69 t€ | 37 t€ | 25 t€ |
| Vastattavaa | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 75 t€ | 91 t€ | 83 t€ | 1 986 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 39 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 89 € | 109 € | 20 € | 974 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 34 t€ | 76 t€ | 155 t€ | 100 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 2,8 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 6 367 € | 118 t€ | 75 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 527 t€ | 1,4 M€ |
| Sijoitukset | 1,9 M€ | 2,5 M€ | 1,7 M€ | 172 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -265 t€ | -106 t€ | 78 t€ | -496 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 427 € | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 598 t€ | -29 € | -108 t€ | -308 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 724 t€ | 152 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna SMA-Konsultointi Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 28-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.