SMA-Konsultointi Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1986. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 314 t€ och rörelseresultatet -30 t€; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 579 t€ och inkomstskatterna 118 t€.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 314 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 702,7 % | 60,1 % | -97,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Rörelsebidrag % | -9,6 % | -186,5 % | -35,5 % | 31,7 % |
| Rörelseresultat | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Rörelsemarginal | -9,6 % | -186,5 % | -35,5 % | 31,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
| Soliditet | 100,0 % | 99,2 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 21531,35 | 30,95 | 52831,90 | 2064,71 |
| Current ratio | 39292,70 | 63,62 | 122485,38 | 4355,01 |
| Relativ skuldsättning | 0,0 % | 100,9 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 % | 26,9 % | 13,5 % | 36,7 % |
| Balansomslutning | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Eget kapital | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Kassa och bank | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 902 t€ | 1,9 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 314 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Material och tjänster | 334 t€ | -106 t€ | -30 t€ | -803 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -5 608 € | -3 551 € | -2 733 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1,4 M€ | 1,5 M€ | 610 t€ | 1,3 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 601 t€ | 1,7 M€ |
| Inkomstskatt | 108 t€ | -116 t€ | -39 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 2,5 M€ | 1,7 M€ | 172 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Fordringar | 34 t€ | 76 t€ | 155 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 902 t€ | 1,9 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 4,2 M€ |
| Aktiva | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
| Främmande kapital | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 314 t€ | 39 t€ | 24 t€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 1 958 € |
| Material och tjänster | 334 t€ | -106 t€ | -30 t€ | -803 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -5 608 € | -3 551 € | -2 733 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -30 t€ | -73 t€ | -8 674 € | 374 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1,4 M€ | 1,5 M€ | 610 t€ | 1,3 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,3 M€ | 1,5 M€ | 601 t€ | 1,7 M€ |
| Inkomstskatt | 108 t€ | -116 t€ | -39 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
| Bestående aktiva | 1,9 M€ | 2,5 M€ | 1,7 M€ | 172 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Fordringar | 34 t€ | 76 t€ | 155 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 902 t€ | 1,9 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 4,2 M€ |
| Aktiva | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
| Främmande kapital | 89 € | 39 t€ | 20 € | 974 € |
| Placeringar | 1,9 M€ | 2,5 M€ | 1,7 M€ | 172 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 6 367 € | 118 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 89 € | 109 € | 20 € | 974 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4,2 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 2,8 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 34 t€ | 69 t€ | 37 t€ | 25 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 598 t€ | -29 € | -108 t€ | -308 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 562 t€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 34 t€ | 76 t€ | 155 t€ | 100 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 39 t€ | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 724 t€ | 152 t€ |
| Passiva | 5,4 M€ | 5,0 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 75 t€ | 91 t€ | 83 t€ | 1 986 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | 0 € | -34 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 2,2 M€ |
| Köp av tjänster | 1 427 € | 0 € | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -265 t€ | -106 t€ | 78 t€ | -496 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 827 t€ | 1,1 M€ | 998 t€ | 20 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 527 t€ | 1,4 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SMA-Konsultointi Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 28 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.