Turkistarha Olli ja Timo Mäntylä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Evijärvi, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 11 t€ ja liikevoitto 59 t€; omavaraisuusaste 93,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 72 t€ ja tuloverot 15 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 50 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -78,4 % | – |
| Käyttökate | 62 t€ | 118 t€ |
| Käyttökate-% | 574,6 % | 235,4 % |
| Liikevoitto | 59 t€ | 113 t€ |
| Liikevoitto-% | 540,5 % | 225,7 % |
| Tilikauden tulos | 46 t€ | 99 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | 1 148 € |
| Omavaraisuusaste | 93,1 % | 89,5 % |
| Quick ratio | 12,57 | 5,80 |
| Current ratio | 12,81 | 6,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 116,3 % | 32,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 27,1 % | 70,6 % |
| Taseen loppusumma | 184 t€ | 156 t€ |
| Oma pääoma | 171 t€ | 140 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 65 t€ | 94 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 50 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 65 t€ | 283 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -3 843 € | -190 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | -1 148 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 685 € | -4 873 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -9 801 € | -24 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 59 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 € | 199 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 59 t€ | 113 t€ |
| Tuloverot | -12 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 46 t€ | 99 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 54 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 022 € | 6 728 € |
| Saamiset | 93 t€ | 983 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 65 t€ | 94 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 161 t€ | 102 t€ |
| Vastaavaa | 184 t€ | 156 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 171 t€ | 140 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 11 t€ | 50 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 65 t€ | 283 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -3 843 € | -190 t€ |
| Henkilöstökulut | 0 € | -1 148 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 685 € | -4 873 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -9 801 € | -24 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 59 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 € | 199 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 59 t€ | 113 t€ |
| Tuloverot | -12 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 46 t€ | 99 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 22 t€ | 54 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 022 € | 6 728 € |
| Saamiset | 93 t€ | 983 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 65 t€ | 94 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 161 t€ | 102 t€ |
| Vastaavaa | 184 t€ | 156 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 171 t€ | 140 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 869 € | 2 336 € |
| Sijoitukset | 8 485 € | 8 485 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 639 € | 261 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 645 € | 3 301 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 116 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 787 € | 722 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 43 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 92 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | -57 € | -23 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 46 t€ | 99 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 2 346 € | 2 346 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 93 t€ | 983 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 43 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 022 € | 6 728 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 13 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 346 € | 2 346 € |
| Vastattavaa | 184 t€ | 156 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 17 € | 199 € |
| Koneet ja kalusto | 9 653 € | 13 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 685 € | -4 873 € |
| Palvelujen ostot | -80 € | -397 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 0 € | 28 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -3 706 € | -167 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 8 485 € | 8 485 € |
| Eläkekulut | 0 € | -1 148 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Turkistarha Olli ja Timo Mäntylä Oy kuuluu toimialaluokassa turkiseläinten kasvatus ylimpään neljännekseen (88 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 6,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.