Turkistarha Olli ja Timo Mäntylä Oy är ett aktiebolag med hemort i Evijärvi, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 11 t€ och rörelseresultatet 59 t€; soliditet 93,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 72 t€ och inkomstskatterna 15 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 11 t€ | 50 t€ |
| Förändring i omsättning | -78,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 62 t€ | 118 t€ |
| Rörelsebidrag % | 574,6 % | 235,4 % |
| Rörelseresultat | 59 t€ | 113 t€ |
| Rörelsemarginal | 540,5 % | 225,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 46 t€ | 99 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | 1 148 € |
| Soliditet | 93,1 % | 89,5 % |
| Kassalikviditet | 12,57 | 5,80 |
| Current ratio | 12,81 | 6,21 |
| Relativ skuldsättning | 116,3 % | 32,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 % | 70,6 % |
| Balansomslutning | 184 t€ | 156 t€ |
| Eget kapital | 171 t€ | 140 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 94 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 11 t€ | 50 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 65 t€ | 283 t€ |
| Material och tjänster | -3 843 € | -190 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -1 148 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 685 € | -4 873 € |
| Övriga rörelsekostnader | -9 801 € | -24 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 € | 199 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 59 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | -12 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 46 t€ | 99 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 22 t€ | 54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 022 € | 6 728 € |
| Fordringar | 93 t€ | 983 € |
| Kassa och bank | 65 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 161 t€ | 102 t€ |
| Aktiva | 184 t€ | 156 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 171 t€ | 140 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 16 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 16 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 11 t€ | 50 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 65 t€ | 283 t€ |
| Material och tjänster | -3 843 € | -190 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -1 148 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 685 € | -4 873 € |
| Övriga rörelsekostnader | -9 801 € | -24 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 € | 199 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 59 t€ | 113 t€ |
| Inkomstskatt | -12 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 46 t€ | 99 t€ |
| Bestående aktiva | 22 t€ | 54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 022 € | 6 728 € |
| Fordringar | 93 t€ | 983 € |
| Kassa och bank | 65 t€ | 94 t€ |
| Rörliga aktiva | 161 t€ | 102 t€ |
| Aktiva | 184 t€ | 156 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 171 t€ | 140 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 16 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 16 t€ |
| Köp av tjänster | -80 € | -397 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 116 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 645 € | 3 301 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 46 t€ | 99 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 639 € | 261 € |
| Avskrivningar enligt plan | -3 685 € | -4 873 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 43 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -57 € | -23 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 0 € | 28 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 92 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 706 € | -167 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 € | 199 € |
| Immateriella tillgångar | 2 346 € | 2 346 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 93 t€ | 983 € |
| Pensionskostnader | 0 € | -1 148 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 869 € | 2 336 € |
| Maskiner och inventarier | 9 653 € | 13 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 8 485 € | 8 485 € |
| Material och förnödenheter | 3 022 € | 6 728 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 787 € | 722 € |
| Placeringar | 8 485 € | 8 485 € |
| Immateriella rättigheter | 2 346 € | 2 346 € |
| Passiva | 184 t€ | 156 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Turkistarha Olli ja Timo Mäntylä Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen uppfödning av pälsdjur (88 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 6,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.