Kiinteistö Oy Inarin Liiketalo on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Inari, rekisteröity vuonna 1985. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 222 t€ ja liikevoitto 59 t€; omavaraisuusaste 37,6 %.
Liikevaihto 2024222 t€+3 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto59 t€26,8 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos403 €käyttökate 160 t€
Omavaraisuusaste37,6 %quick ratio 1,82
Toiminut41 vrekisteröity 14.2.1985
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 222 t€ | 215 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 3,2 % | 9,6 % | 3,2 % | – |
| Käyttökate | 160 t€ | 152 t€ | 142 t€ | 143 t€ |
| Käyttökate-% | 72,3 % | 70,7 % | 72,4 % | 75,2 % |
| Liikevoitto | 59 t€ | 53 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Liikevoitto-% | 26,8 % | 24,8 % | 12,1 % | 12,5 % |
| Tilikauden tulos | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Omavaraisuusaste | 37,6 % | 35,7 % | 33,7 % | 32,4 % |
| Quick ratio | 1,82 | 1,91 | 1,85 | 2,17 |
| Current ratio | 1,82 | 1,91 | 1,85 | 2,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 566,4 % | 634,1 % | 761,3 % | 831,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,4 % |
| Taseen loppusumma | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Oma pääoma | 758 t€ | 757 t€ | 757 t€ | 757 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 090 € | 8 952 € | 17 t€ | 262 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 222 t€ | 215 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -101 t€ | -99 t€ | -118 t€ | -119 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -61 t€ | -63 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 59 t€ | 53 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -59 t€ | -53 t€ | -24 t€ | -21 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Saamiset | 225 t€ | 227 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 090 € | 8 952 € | 17 t€ | 262 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 231 t€ | 236 t€ | 267 t€ | 262 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 758 t€ | 757 t€ | 757 t€ | 757 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 127 t€ | 124 t€ | 144 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 222 t€ | 215 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -101 t€ | -99 t€ | -118 t€ | -119 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -61 t€ | -63 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 59 t€ | 53 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -59 t€ | -53 t€ | -24 t€ | -21 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Saamiset | 225 t€ | 227 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 090 € | 8 952 € | 17 t€ | 262 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 231 t€ | 236 t€ | 267 t€ | 262 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 758 t€ | 757 t€ | 757 t€ | 757 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 127 t€ | 124 t€ | 144 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 975 € | 6 206 € | 685 € | 8 378 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -184 t€ | -184 t€ | -184 t€ | -187 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 220 t€ | 220 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Muut erittelemättömät rahastot | 291 t€ | 291 t€ | 291 t€ | 291 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 996 € | 7 038 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 8 210 € | 34 t€ | 2 683 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 630 t€ | 630 t€ | 630 t€ | 630 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 220 t€ | 220 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -68 t€ | -60 t€ | -24 t€ | -21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 996 € | 7 038 € | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Vastattavaa | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 944 € | 7 038 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -101 t€ | -99 t€ | -118 t€ | -119 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 194 t€ | 194 t€ | 194 t€ | 186 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).