Kiinteistö Oy Inarin Liiketalo är ett aktiebolag med hemort i Enare, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 222 t€ och rörelseresultatet 59 t€; soliditet 37,6 %.
Omsättning 2024222 t€+3 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat59 t€26,8 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat403 €rörelsebidrag 160 t€
Soliditet37,6 %quick ratio 1,82
Verksamt41 årregistrerat 14.2.1985
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 222 t€ | 215 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Förändring i omsättning | 3,2 % | 9,6 % | 3,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 160 t€ | 152 t€ | 142 t€ | 143 t€ |
| Rörelsebidrag % | 72,3 % | 70,7 % | 72,4 % | 75,2 % |
| Rörelseresultat | 59 t€ | 53 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Rörelsemarginal | 26,8 % | 24,8 % | 12,1 % | 12,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Soliditet | 37,6 % | 35,7 % | 33,7 % | 32,4 % |
| Kassalikviditet | 1,82 | 1,91 | 1,85 | 2,17 |
| Current ratio | 1,82 | 1,91 | 1,85 | 2,17 |
| Relativ skuldsättning | 566,4 % | 634,1 % | 761,3 % | 831,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,4 % |
| Balansomslutning | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Eget kapital | 758 t€ | 757 t€ | 757 t€ | 757 t€ |
| Kassa och bank | 6 090 € | 8 952 € | 17 t€ | 262 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 222 t€ | 215 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -101 t€ | -99 t€ | -118 t€ | -119 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -61 t€ | -63 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 53 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -59 t€ | -53 t€ | -24 t€ | -21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Fordringar | 225 t€ | 227 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 6 090 € | 8 952 € | 17 t€ | 262 t€ |
| Rörliga aktiva | 231 t€ | 236 t€ | 267 t€ | 262 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 758 t€ | 757 t€ | 757 t€ | 757 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 127 t€ | 124 t€ | 144 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 222 t€ | 215 t€ | 196 t€ | 190 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -101 t€ | -99 t€ | -118 t€ | -119 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -61 t€ | -63 t€ | -54 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 53 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -59 t€ | -53 t€ | -24 t€ | -21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Fordringar | 225 t€ | 227 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 6 090 € | 8 952 € | 17 t€ | 262 t€ |
| Rörliga aktiva | 231 t€ | 236 t€ | 267 t€ | 262 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 758 t€ | 757 t€ | 757 t€ | 757 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 127 t€ | 124 t€ | 144 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 630 t€ | 630 t€ | 630 t€ | 630 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 403 € | 88 € | 87 € | 2 759 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 8 210 € | 34 t€ | 2 683 € |
| Passiva | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 996 € | 7 038 € | 0 € | – |
| Långfristiga lånefordringar | 220 t€ | 220 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 944 € | 7 038 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -68 t€ | -60 t€ | -24 t€ | -21 t€ |
| Långfristiga fordringar | 220 t€ | 220 t€ | 250 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 975 € | 6 206 € | 685 € | 8 378 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ | 109 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 4 996 € | 7 038 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -184 t€ | -184 t€ | -184 t€ | -187 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 194 t€ | 194 t€ | 194 t€ | 186 t€ |
| Övriga fonder | 291 t€ | 291 t€ | 291 t€ | 291 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -101 t€ | -99 t€ | -118 t€ | -119 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).