Kilpihovi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1985. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 809 t€ ja liikevoitto 48 t€; omavaraisuusaste 40,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 82 t€ ja tuloverot 16 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 18 t€ vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Ruokavirasto (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 809 t€ | 799 t€ | 624 t€ | 1,0 M€ | 679 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,2 % | 28,0 % | -39,0 % | 50,8 % | – |
| Käyttökate | -22 t€ | 124 t€ | 110 t€ | 151 t€ | 77 t€ |
| Käyttökate-% | -2,7 % | 15,5 % | 17,6 % | 14,8 % | 11,4 % |
| Liikevoitto | 48 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 122 t€ | 45 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,9 % | 12,1 % | 13,6 % | 11,9 % | 6,6 % |
| Tilikauden tulos | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | -306 t€ | 279 t€ | 183 t€ | 363 t€ | 230 t€ |
| Omavaraisuusaste | 40,8 % | 73,3 % | 68,2 % | 47,6 % | 26,7 % |
| Quick ratio | 1,29 | 2,61 | 1,67 | 2,31 | 1,01 |
| Current ratio | 1,32 | 2,67 | 1,80 | 2,33 | 1,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 50,2 % | 14,3 % | 18,2 % | 20,5 % | 39,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,8 % | 27,3 % | 30,2 % | 48,5 % | 28,6 % |
| Taseen loppusumma | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Oma pääoma | 281 t€ | 313 t€ | 245 t€ | 190 t€ | 98 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 809 t€ | 799 t€ | 624 t€ | 1,0 M€ | 679 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 52 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 55 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 229 t€ | -239 t€ | -210 t€ | -343 t€ | -235 t€ |
| Henkilöstökulut | 306 t€ | -279 t€ | -183 t€ | -363 t€ | -230 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 70 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 208 t€ | -192 t€ | -155 t€ | -200 t€ | -191 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 48 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 122 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | 11 t€ | -3 841 € | -12 t€ | -9 869 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 35 t€ | 107 t€ | 81 t€ | 110 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 7 482 € | -22 t€ | -7 013 € | -18 t€ | -7 216 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 523 t€ | 235 t€ | 230 t€ | 157 t€ | 153 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 028 € | 4 802 € | 9 763 € | 1 859 € | 86 t€ |
| Saamiset | 98 t€ | 159 t€ | 76 t€ | 124 t€ | 93 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 164 t€ | 192 t€ | 129 t€ | 243 t€ | 215 t€ |
| Vastaavaa | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 281 t€ | 313 t€ | 245 t€ | 190 t€ | 98 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 282 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 105 t€ | 142 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 124 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 104 t€ | 128 t€ |
| Vieras pääoma | 406 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 209 t€ | 270 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (62)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 809 t€ | 799 t€ | 624 t€ | 1,0 M€ | 679 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 52 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 55 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 229 t€ | -239 t€ | -210 t€ | -343 t€ | -235 t€ |
| Henkilöstökulut | 306 t€ | -279 t€ | -183 t€ | -363 t€ | -230 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 70 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 208 t€ | -192 t€ | -155 t€ | -200 t€ | -191 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 48 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 122 t€ | 45 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 t€ | 11 t€ | -3 841 € | -12 t€ | -9 869 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 35 t€ | 107 t€ | 81 t€ | 110 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 7 482 € | -22 t€ | -7 013 € | -18 t€ | -7 216 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 523 t€ | 235 t€ | 230 t€ | 157 t€ | 153 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 4 028 € | 4 802 € | 9 763 € | 1 859 € | 86 t€ |
| Saamiset | 98 t€ | 159 t€ | 76 t€ | 124 t€ | 93 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 62 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 164 t€ | 192 t€ | 129 t€ | 243 t€ | 215 t€ |
| Vastaavaa | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 281 t€ | 313 t€ | 245 t€ | 190 t€ | 98 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 282 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 105 t€ | 142 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 124 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 104 t€ | 128 t€ |
| Vieras pääoma | 406 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 209 t€ | 270 t€ |
| Eläkekulut | 41 t€ | -32 t€ | -37 t€ | -117 t€ | -37 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 70 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 247 t€ | 138 t€ | 135 t€ | 138 t€ | 152 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 250 t€ | 225 t€ | 168 t€ | 76 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 88 t€ | 149 t€ | 66 t€ | 114 t€ | 83 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 31 t€ | 42 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 409 € | 18 t€ | 4 195 € | 22 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 48 t€ | 127 t€ | 45 t€ | 93 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 31 t€ | 3 515 € | 2 621 € | 2 186 € | 4 226 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 26 € | 2 559 € | -1 € | -78 € | 18 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | -4 770 € | -8 443 € | -12 t€ | -9 887 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 43 t€ | 31 t€ | 7 097 € | 4 903 € | 34 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1 032 € | 0 € | – | – | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 600 € | 600 € | 600 € | 600 € | 600 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 21 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 605 € | 605 € | 605 € | 605 € | 605 € |
| Valmiit tuotteet | 4 028 € | 4 802 € | 9 763 € | 1 859 € | 86 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 13 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 9 778 € | 14 t€ | 20 t€ | 461 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 21 t€ | 0 € | – | – | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 1 581 € | -2 415 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 72 € | 9 297 € | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Sijoitukset | 255 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 18 t€ | 1 132 € |
| Muut henkilösivukulut | 7 958 € | -5 496 € | -4 121 € | -8 123 € | -4 847 € |
| Ostot tilikauden aikana | 145 t€ | -150 t€ | -130 t€ | -188 t€ | -159 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 486 € | 9 472 € | 4 024 € | 3 450 € | 3 450 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 251 t€ | 0 € | 16 t€ | 70 t€ | 123 t€ |
| Palvelujen ostot | 84 t€ | -84 t€ | -87 t€ | -71 t€ | -57 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 64 t€ | 72 t€ | 62 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 257 t€ | -241 t€ | -142 t€ | -238 t€ | -188 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 15 t€ | 15 t€ | 4 603 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 774 € | -4 961 € | 7 903 € | -84 t€ | -19 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 254 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 18 t€ | 1 132 € |
| Koneet ja kalusto | 170 t€ | 53 t€ | 60 t€ | 70 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 58 t€ | 13 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 70 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kilpihovi Oy kuuluu toimialaluokassa suora- ja ulkomainonta ylimpään neljännekseen (254 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€, 4,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kotka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta