Kilpihovi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 809 t€ och rörelseresultatet 48 t€; soliditet 40,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 82 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Offentliga köpare köpte för 18 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Ruokavirasto (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 809 t€ | 799 t€ | 624 t€ | 1,0 M€ | 679 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,2 % | 28,0 % | -39,0 % | 50,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -22 t€ | 124 t€ | 110 t€ | 151 t€ | 77 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,7 % | 15,5 % | 17,6 % | 14,8 % | 11,4 % |
| Rörelseresultat | 48 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 122 t€ | 45 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 12,1 % | 13,6 % | 11,9 % | 6,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
| Personalkostnader | -306 t€ | 279 t€ | 183 t€ | 363 t€ | 230 t€ |
| Soliditet | 40,8 % | 73,3 % | 68,2 % | 47,6 % | 26,7 % |
| Kassalikviditet | 1,29 | 2,61 | 1,67 | 2,31 | 1,01 |
| Current ratio | 1,32 | 2,67 | 1,80 | 2,33 | 1,68 |
| Relativ skuldsättning | 50,2 % | 14,3 % | 18,2 % | 20,5 % | 39,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 % | 27,3 % | 30,2 % | 48,5 % | 28,6 % |
| Balansomslutning | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Eget kapital | 281 t€ | 313 t€ | 245 t€ | 190 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 809 t€ | 799 t€ | 624 t€ | 1,0 M€ | 679 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 52 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 55 t€ |
| Material och tjänster | 229 t€ | -239 t€ | -210 t€ | -343 t€ | -235 t€ |
| Personalkostnader | 306 t€ | -279 t€ | -183 t€ | -363 t€ | -230 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 70 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 208 t€ | -192 t€ | -155 t€ | -200 t€ | -191 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 48 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 122 t€ | 45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | 11 t€ | -3 841 € | -12 t€ | -9 869 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 35 t€ | 107 t€ | 81 t€ | 110 t€ | 35 t€ |
| Inkomstskatt | 7 482 € | -22 t€ | -7 013 € | -18 t€ | -7 216 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 523 t€ | 235 t€ | 230 t€ | 157 t€ | 153 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 028 € | 4 802 € | 9 763 € | 1 859 € | 86 t€ |
| Fordringar | 98 t€ | 159 t€ | 76 t€ | 124 t€ | 93 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
| Rörliga aktiva | 164 t€ | 192 t€ | 129 t€ | 243 t€ | 215 t€ |
| Aktiva | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 281 t€ | 313 t€ | 245 t€ | 190 t€ | 98 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 282 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 105 t€ | 142 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 124 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 104 t€ | 128 t€ |
| Främmande kapital | 406 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 209 t€ | 270 t€ |
Alla poster i bokslutet (62)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 809 t€ | 799 t€ | 624 t€ | 1,0 M€ | 679 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 52 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 55 t€ |
| Material och tjänster | 229 t€ | -239 t€ | -210 t€ | -343 t€ | -235 t€ |
| Personalkostnader | 306 t€ | -279 t€ | -183 t€ | -363 t€ | -230 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 70 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 208 t€ | -192 t€ | -155 t€ | -200 t€ | -191 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 48 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 122 t€ | 45 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | 11 t€ | -3 841 € | -12 t€ | -9 869 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 35 t€ | 107 t€ | 81 t€ | 110 t€ | 35 t€ |
| Inkomstskatt | 7 482 € | -22 t€ | -7 013 € | -18 t€ | -7 216 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
| Bestående aktiva | 523 t€ | 235 t€ | 230 t€ | 157 t€ | 153 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 028 € | 4 802 € | 9 763 € | 1 859 € | 86 t€ |
| Fordringar | 98 t€ | 159 t€ | 76 t€ | 124 t€ | 93 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
| Rörliga aktiva | 164 t€ | 192 t€ | 129 t€ | 243 t€ | 215 t€ |
| Aktiva | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 281 t€ | 313 t€ | 245 t€ | 190 t€ | 98 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 282 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 105 t€ | 142 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 124 t€ | 72 t€ | 71 t€ | 104 t€ | 128 t€ |
| Främmande kapital | 406 t€ | 114 t€ | 114 t€ | 209 t€ | 270 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 409 € | 18 t€ | 4 195 € | 22 t€ | 23 t€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 605 € | 605 € | 605 € | 605 € | 605 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 21 t€ | 0 € | – | – | – |
| Passiva | 687 t€ | 427 t€ | 359 t€ | 400 t€ | 368 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 1 581 € | -2 415 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 251 t€ | 0 € | 16 t€ | 70 t€ | 123 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 13 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 88 t€ | 149 t€ | 66 t€ | 114 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 486 € | 9 472 € | 4 024 € | 3 450 € | 3 450 € |
| Långfristiga övriga skulder | 600 € | 600 € | 600 € | 600 € | 600 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 26 € | 2 559 € | -1 € | -78 € | 18 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 4 028 € | 4 802 € | 9 763 € | 1 859 € | 86 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 31 t€ | 42 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 170 t€ | 53 t€ | 60 t€ | 70 t€ | 78 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 250 t€ | 225 t€ | 168 t€ | 76 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 43 t€ | 31 t€ | 7 097 € | 4 903 € | 34 t€ |
| Löner och arvoden | 257 t€ | -241 t€ | -142 t€ | -238 t€ | -188 t€ |
| Immateriella tillgångar | 21 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 254 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 18 t€ | 1 132 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 48 t€ | 127 t€ | 45 t€ | 93 t€ | 60 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 28 t€ | 86 t€ | 74 t€ | 92 t€ | 28 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -4 770 € | -8 443 € | -12 t€ | -9 887 € |
| Långfristiga fordringar | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 31 t€ | 3 515 € | 2 621 € | 2 186 € | 4 226 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 64 t€ | 72 t€ | 62 t€ | 67 t€ | 73 t€ |
| Pensionskostnader | 41 t€ | -32 t€ | -37 t€ | -117 t€ | -37 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 958 € | -5 496 € | -4 121 € | -8 123 € | -4 847 € |
| Köp av tjänster | 84 t€ | -84 t€ | -87 t€ | -71 t€ | -57 t€ |
| Materiella tillgångar | 247 t€ | 138 t€ | 135 t€ | 138 t€ | 152 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 145 t€ | -150 t€ | -130 t€ | -188 t€ | -159 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 15 t€ | 15 t€ | 4 603 € | 0 € | – |
| Andelar i ägarintresseföretag | 1 032 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 58 t€ | 13 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 72 € | 9 297 € | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 9 778 € | 14 t€ | 20 t€ | 461 € |
| Avskrivningar enligt plan | 70 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -29 t€ | -32 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 774 € | -4 961 € | 7 903 € | -84 t€ | -19 t€ |
| Placeringar | 255 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 18 t€ | 1 132 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kilpihovi Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen direkt- och utomhusreklam (254 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 4,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis