Puusepänliike Nukarinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alavus, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 313 t€ ja liikevoitto 14 t€; omavaraisuusaste 78,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 21 t€ ja tuloverot 4 218 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 342 € vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 313 t€ | 291 t€ | 322 t€ | 313 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,9 % | -9,7 % | 2,7 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | -4 803 € | 24 t€ | 42 t€ |
| Käyttökate-% | 3,6 % | -1,7 % | 7,6 % | 13,3 % |
| Liikevoitto | 14 t€ | -1 932 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,3 % | -0,7 % | 6,5 % | 12,5 % |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
| Henkilöstökulut | -102 t€ | -103 t€ | 104 t€ | 96 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,6 % | 70,3 % | 67,8 % | 73,2 % |
| Quick ratio | 1,55 | 1,42 | 1,37 | 0,91 |
| Current ratio | 4,25 | 2,99 | 2,75 | 3,31 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,0 % | 10,3 % | 11,5 % | 7,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,8 % | -2,7 % | 21,7 % | 48,5 % |
| Taseen loppusumma | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 8 342 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 313 t€ | 291 t€ | 322 t€ | 313 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 143 € |
| Materiaalit ja palvelut | 128 t€ | 95 t€ | -92 t€ | -101 t€ |
| Henkilöstökulut | 102 t€ | 103 t€ | -104 t€ | -96 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 179 € | 2 871 € | -3 401 € | -2 358 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 68 t€ | 92 t€ | -98 t€ | -76 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | -1 932 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 € | -32 € | 103 € | 2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | -1 900 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Tuloverot | 2 366 € | 0 € | -4 203 € | -7 859 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 254 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 60 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 8 342 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 89 t€ | 102 t€ | 78 t€ |
| Vastaavaa | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 313 t€ | 291 t€ | 322 t€ | 313 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 143 € |
| Materiaalit ja palvelut | 128 t€ | 95 t€ | -92 t€ | -101 t€ |
| Henkilöstökulut | 102 t€ | 103 t€ | -104 t€ | -96 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 179 € | 2 871 € | -3 401 € | -2 358 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 68 t€ | 92 t€ | -98 t€ | -76 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 14 t€ | -1 932 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 € | -32 € | 103 € | 2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 14 t€ | -1 900 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Tuloverot | 2 366 € | 0 € | -4 203 € | -7 859 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9 254 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 60 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 57 t€ |
| Saamiset | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 8 342 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 89 t€ | 102 t€ | 78 t€ |
| Vastaavaa | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 86 t€ | 87 t€ | -86 t€ | -79 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 128 € | 0 € | – | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 004 € | 11 t€ | 13 t€ | 5 883 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 254 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 771 € | 1 904 € | 2 047 € | 2 201 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 128 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 20 € | 97 € | 97 € | 18 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 179 € | 2 871 € | -3 401 € | -2 358 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 7 859 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 552 € | 4 456 € | 10 t€ | 2 020 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | – | – | -3 900 € | 1 162 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 392 € | 3 065 € | -3 613 € | -3 176 € |
| Vastattavaa | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | – | 0 € | 3 900 € |
| Ostot tilikauden aikana | 104 t€ | 84 t€ | -79 t€ | -99 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 7 695 € |
| Eläkekulut | 13 t€ | 13 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | 66 € | 6 € | -15 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 60 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 53 t€ |
| Palvelujen ostot | 37 t€ | 6 131 € | -12 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -13 t€ | 4 519 € | -1 720 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 354 € | 3 142 € | 6 856 € | 5 620 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 138 € | 8 184 € | 9 741 € | 6 577 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 70 t€ | 73 t€ | 61 t€ | 33 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Puusepänliike Nukarinen Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus pienempään puoliskoon (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Alavus
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta