Puusepänliike Nukarinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Alavo, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 313 t€ och rörelseresultatet 14 t€; soliditet 78,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 21 t€ och inkomstskatterna 4 218 €. Offentliga köpare köpte för 342 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 313 t€ | 291 t€ | 322 t€ | 313 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,9 % | -9,7 % | 2,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | -4 803 € | 24 t€ | 42 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,6 % | -1,7 % | 7,6 % | 13,3 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | -1 932 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,3 % | -0,7 % | 6,5 % | 12,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
| Personalkostnader | -102 t€ | -103 t€ | 104 t€ | 96 t€ |
| Soliditet | 78,6 % | 70,3 % | 67,8 % | 73,2 % |
| Kassalikviditet | 1,55 | 1,42 | 1,37 | 0,91 |
| Current ratio | 4,25 | 2,99 | 2,75 | 3,31 |
| Relativ skuldsättning | 7,0 % | 10,3 % | 11,5 % | 7,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,8 % | -2,7 % | 21,7 % | 48,5 % |
| Balansomslutning | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 8 342 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 313 t€ | 291 t€ | 322 t€ | 313 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 143 € |
| Material och tjänster | 128 t€ | 95 t€ | -92 t€ | -101 t€ |
| Personalkostnader | 102 t€ | 103 t€ | -104 t€ | -96 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 179 € | 2 871 € | -3 401 € | -2 358 € |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | 92 t€ | -98 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | -1 932 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 € | -32 € | 103 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | -1 900 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | 2 366 € | 0 € | -4 203 € | -7 859 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 254 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ |
| Omsättningstillgångar | 60 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 8 342 € |
| Rörliga aktiva | 94 t€ | 89 t€ | 102 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 65 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 313 t€ | 291 t€ | 322 t€ | 313 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 143 € |
| Material och tjänster | 128 t€ | 95 t€ | -92 t€ | -101 t€ |
| Personalkostnader | 102 t€ | 103 t€ | -104 t€ | -96 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 179 € | 2 871 € | -3 401 € | -2 358 € |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | 92 t€ | -98 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | -1 932 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 € | -32 € | 103 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | -1 900 € | 21 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | 2 366 € | 0 € | -4 203 € | -7 859 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 9 254 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ |
| Omsättningstillgångar | 60 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 15 t€ | 18 t€ | 32 t€ | 8 342 € |
| Rörliga aktiva | 94 t€ | 89 t€ | 102 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 71 t€ | 78 t€ | 65 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 7 859 € | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 7 695 € |
| Materiella tillgångar | 9 254 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 179 € | 2 871 € | -3 401 € | -2 358 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 11 t€ | -1 900 € | 17 t€ | 31 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 70 t€ | 73 t€ | 61 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 354 € | 3 142 € | 6 856 € | 5 620 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 552 € | 4 456 € | 10 t€ | 2 020 € |
| Material och förnödenheter | 60 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 53 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -13 t€ | 4 519 € | -1 720 € | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 19 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 138 € | 8 184 € | 9 741 € | 6 577 € |
| Långfristiga lånefordringar | 128 € | 0 € | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 66 € | 6 € | -15 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 97 € | 97 € | 18 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 104 t€ | 84 t€ | -79 t€ | -99 t€ |
| Löner och arvoden | 86 t€ | 87 t€ | -86 t€ | -79 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € | 1 346 € |
| Långfristiga fordringar | 128 € | 0 € | – | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 771 € | 1 904 € | 2 047 € | 2 201 € |
| Köp av tjänster | 37 t€ | 6 131 € | -12 t€ | -14 t€ |
| Pensionskostnader | 13 t€ | 13 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 392 € | 3 065 € | -3 613 € | -3 176 € |
| Färdiga produkter | – | – | 0 € | 3 900 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 004 € | 11 t€ | 13 t€ | 5 883 € |
| Förändring av produktlager + (-) | – | – | -3 900 € | 1 162 € |
| Passiva | 103 t€ | 101 t€ | 115 t€ | 89 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Puusepänliike Nukarinen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Alavo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis