Ab G. Koskela Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1984. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 4,9 M€ ja liikevoitto 501 t€; omavaraisuusaste 88,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 318 t€ ja tuloverot 65 t€.
Pietarsaari: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,9 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 48,1 % | -23,8 % | 27,0 % | 35,6 % | -13,3 % | – |
| Käyttökate | 412 t€ | 420 t€ | 460 t€ | 228 t€ | 295 t€ | 216 t€ |
| Käyttökate-% | 8,5 % | 12,8 % | 10,7 % | 6,7 % | 11,8 % | 7,5 % |
| Liikevoitto | 501 t€ | 317 t€ | 364 t€ | 127 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Liikevoitto-% | 10,3 % | 9,6 % | 8,4 % | 3,7 % | 7,5 % | 3,4 % |
| Tilikauden tulos | 502 t€ | 348 t€ | 474 t€ | 218 t€ | 200 t€ | 195 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,1 M€ | 1,1 M€ | 990 t€ | 888 t€ | 734 t€ | 772 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,2 % | 89,8 % | 90,1 % | 73,7 % | 85,5 % | 77,8 % |
| Quick ratio | 2,93 | 3,01 | 3,06 | 1,11 | 2,75 | 2,01 |
| Current ratio | 3,98 | 4,48 | 4,90 | 1,96 | 3,63 | 2,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,8 % | 11,4 % | 8,2 % | 30,6 % | 19,4 % | 27,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,1 % | 10,5 % | 14,7 % | 7,5 % | 7,0 % | 7,1 % |
| Taseen loppusumma | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ |
| Oma pääoma | 3,6 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 737 t€ | 693 t€ | 620 t€ | 119 t€ | 534 t€ | 298 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,9 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 533 € | 440 € | 790 € | 43 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 2,9 M€ | -1,5 M€ | -2,6 M€ | -2,1 M€ | -1,2 M€ | -1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -990 t€ | -888 t€ | -734 t€ | -772 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 90 t€ | -103 t€ | -96 t€ | -101 t€ | -108 t€ | -119 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 300 t€ | -268 t€ | -248 t€ | -249 t€ | -230 t€ | -175 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 501 t€ | 317 t€ | 364 t€ | 127 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -105 t€ | 95 t€ | 180 t€ | 120 t€ | 48 t€ | 117 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 606 t€ | 412 t€ | 544 t€ | 247 t€ | 235 t€ | 214 t€ |
| Tuloverot | 104 t€ | -64 t€ | -70 t€ | -29 t€ | -36 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 502 t€ | 348 t€ | 474 t€ | 218 t€ | 200 t€ | 195 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 495 t€ | 553 t€ | 648 t€ | 881 t€ | 324 t€ | 315 t€ |
| Saamiset | 657 t€ | 438 t€ | 462 t€ | 1,0 M€ | 489 t€ | 776 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 737 t€ | 693 t€ | 620 t€ | 119 t€ | 534 t€ | 298 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Oma pääoma | 3,6 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 114 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 475 t€ | 376 t€ | 353 t€ | 1,0 M€ | 371 t€ | 534 t€ |
| Vieras pääoma | 475 t€ | 376 t€ | 353 t€ | 1,0 M€ | 486 t€ | 786 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (55)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,9 M€ | 3,3 M€ | 4,3 M€ | 3,4 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 533 € | 440 € | 790 € | 43 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 2,9 M€ | -1,5 M€ | -2,6 M€ | -2,1 M€ | -1,2 M€ | -1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -990 t€ | -888 t€ | -734 t€ | -772 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 90 t€ | -103 t€ | -96 t€ | -101 t€ | -108 t€ | -119 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 300 t€ | -268 t€ | -248 t€ | -249 t€ | -230 t€ | -175 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 501 t€ | 317 t€ | 364 t€ | 127 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -105 t€ | 95 t€ | 180 t€ | 120 t€ | 48 t€ | 117 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 606 t€ | 412 t€ | 544 t€ | 247 t€ | 235 t€ | 214 t€ |
| Tuloverot | 104 t€ | -64 t€ | -70 t€ | -29 t€ | -36 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 502 t€ | 348 t€ | 474 t€ | 218 t€ | 200 t€ | 195 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 495 t€ | 553 t€ | 648 t€ | 881 t€ | 324 t€ | 315 t€ |
| Saamiset | 657 t€ | 438 t€ | 462 t€ | 1,0 M€ | 489 t€ | 776 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 737 t€ | 693 t€ | 620 t€ | 119 t€ | 534 t€ | 298 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Oma pääoma | 3,6 M€ | 3,3 M€ | 3,2 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | 0 € | 114 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 475 t€ | 376 t€ | 353 t€ | 1,0 M€ | 371 t€ | 534 t€ |
| Vieras pääoma | 475 t€ | 376 t€ | 353 t€ | 1,0 M€ | 486 t€ | 786 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 785 t€ | 844 t€ | 908 t€ | 976 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Valmiit tuotteet | 495 t€ | 553 t€ | 648 t€ | 881 t€ | 324 t€ | 315 t€ |
| Sijoitukset | 1,2 M€ | 971 t€ | 771 t€ | 771 t€ | 771 t€ | 836 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 60 t€ | 41 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 83 t€ | 9 509 € | 18 € | 34 t€ | 14 t€ | 89 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 34 t€ | 27 t€ | 25 t€ | 2 292 € | 0 € | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 234 t€ | 209 t€ | 208 t€ | 780 t€ | 123 t€ | 211 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 543 t€ | 411 t€ | 363 t€ | 944 t€ | 390 t€ | 641 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,4 M€ | -1,3 M€ | -2,0 M€ | -2,0 M€ | -938 t€ | -1,6 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 502 t€ | 348 t€ | 474 t€ | 218 t€ | 200 t€ | 195 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 657 t€ | 438 t€ | 462 t€ | 1,0 M€ | 489 t€ | 776 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 171 € | -9 193 € | -8 352 € | -2 829 € | -12 t€ | -6 883 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 955 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 882 t€ | -856 t€ | -804 t€ | -720 t€ | -602 t€ | -624 t€ |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä (sijoitukset) | 50 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 158 t€ | 157 t€ | 145 t€ | 111 t€ | 97 t€ | 98 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 80 t€ | 0 € | 14 t€ | 47 t€ | 77 t€ | 107 t€ |
| Vastattavaa | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 21 t€ | 11 t€ | 1 788 € | 1 240 € | 1 778 € | 2 340 € |
| Muut henkilösivukulut | 26 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 114 t€ | 252 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 7 253 € | 10 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 21 t€ |
| Koneet ja kalusto | 83 t€ | 111 t€ | 74 t€ | 73 t€ | 78 t€ | 93 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | – | 0 € | -64 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 90 t€ | -103 t€ | -96 t€ | -101 t€ | -108 t€ | -119 t€ |
| Palvelujen ostot | 434 t€ | -168 t€ | -395 t€ | -585 t€ | -316 t€ | -99 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 114 t€ | 137 t€ | 136 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 58 t€ | -95 t€ | -233 t€ | 556 t€ | 9 429 € | 15 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,1 M€ | 971 t€ | 771 t€ | 771 t€ | 771 t€ | 836 t€ |
| Eläkekulut | 170 t€ | -168 t€ | -158 t€ | -145 t€ | -109 t€ | -129 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 92 t€ | 94 t€ | 186 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab G. Koskela Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus ylimpään 10 %:iin (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 13-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.