Hotel Astor Wasa Oy Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 1984. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2022, liikevaihto oli 979 t€ ja liikevoitto 180 t€; omavaraisuusaste 26,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 414 t€ ja tuloverot 84 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 10 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 979 t€ | 524 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 86,7 % | – |
| Käyttökate | 187 t€ | -146 t€ |
| Käyttökate-% | 19,1 % | -27,9 % |
| Liikevoitto | 180 t€ | -154 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,4 % | -29,3 % |
| Tilikauden tulos | 175 t€ | -154 t€ |
| Henkilöstökulut | 358 t€ | 237 t€ |
| Omavaraisuusaste | 26,3 % | 24,6 % |
| Quick ratio | 4,19 | 1,57 |
| Current ratio | 4,32 | 1,61 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 75,5 % | 139,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 66,4 % | -64,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Oma pääoma | 264 t€ | 239 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 396 t€ | 370 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 979 t€ | 524 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 120 t€ | 66 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -247 t€ | -153 t€ |
| Henkilöstökulut | -358 t€ | -237 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -6 560 € | -7 513 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -307 t€ | -347 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 180 t€ | -154 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 653 € | 16 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 181 t€ | -154 t€ |
| Tuloverot | -5 331 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 175 t€ | -154 t€ |
Tase
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 572 t€ | 579 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 13 t€ | 11 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 396 t€ | 370 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 431 t€ | 393 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 264 t€ | 239 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 639 t€ | 489 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 244 t€ |
| Vieras pääoma | 739 t€ | 733 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 979 t€ | 524 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 120 t€ | 66 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -247 t€ | -153 t€ |
| Henkilöstökulut | -358 t€ | -237 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -6 560 € | -7 513 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -307 t€ | -347 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 180 t€ | -154 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 653 € | 16 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 181 t€ | -154 t€ |
| Tuloverot | -5 331 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 175 t€ | -154 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 572 t€ | 579 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 13 t€ | 11 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 396 t€ | 370 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 431 t€ | 393 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 30 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 264 t€ | 239 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 639 t€ | 489 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 244 t€ |
| Vieras pääoma | 739 t€ | 733 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 980 € | 9 442 € |
| Palkat ja palkkiot | -288 t€ | -178 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 972 € | 232 € |
| Eläkekulut | -63 t€ | -49 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 248 € | 0 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 579 € | 11 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -6 560 € | -7 513 € |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 528 € | 5 316 € |
| Sijoitukset | 553 t€ | 553 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -7 608 € | -11 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 13 t€ | 11 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 11 t€ | 15 t€ |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 639 t€ | 489 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 175 t€ | -154 t€ |
| Palvelujen ostot | -87 t€ | -53 t€ |
| Arvonkorotusrahasto | 3 638 € | 3 638 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 55 t€ | 359 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -161 t€ | -100 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 505 € | 2 000 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 749 € | 75 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 553 t€ | 553 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 56 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 16 t€ | 4 614 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -96 € | -59 € |
| Koneet ja kalusto | 8 579 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 38 t€ | 191 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hotel Astor Wasa Oy Ab kuuluu toimialaluokassa hotellit ja vastaava majoitustoiminta ylimpään 10 %:iin (308 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 38 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Hotel AstorStationsgatan 6Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Vaasa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta