Hotel Astor Wasa Oy Ab är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2022 var omsättningen 979 t€ och rörelseresultatet 180 t€; soliditet 26,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 414 t€ och inkomstskatterna 84 t€. Offentliga köpare köpte för 10 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|
| Omsättning | 979 t€ | 524 t€ |
| Förändring i omsättning | 86,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 187 t€ | -146 t€ |
| Rörelsebidrag % | 19,1 % | -27,9 % |
| Rörelseresultat | 180 t€ | -154 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | -29,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 175 t€ | -154 t€ |
| Personalkostnader | 358 t€ | 237 t€ |
| Soliditet | 26,3 % | 24,6 % |
| Kassalikviditet | 4,19 | 1,57 |
| Current ratio | 4,32 | 1,61 |
| Relativ skuldsättning | 75,5 % | 139,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,4 % | -64,4 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Eget kapital | 264 t€ | 239 t€ |
| Kassa och bank | 396 t€ | 370 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 979 t€ | 524 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 120 t€ | 66 t€ |
| Material och tjänster | -247 t€ | -153 t€ |
| Personalkostnader | -358 t€ | -237 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -6 560 € | -7 513 € |
| Övriga rörelsekostnader | -307 t€ | -347 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 180 t€ | -154 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 653 € | 16 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 181 t€ | -154 t€ |
| Inkomstskatt | -5 331 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 175 t€ | -154 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 572 t€ | 579 t€ |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 396 t€ | 370 t€ |
| Rörliga aktiva | 431 t€ | 393 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 264 t€ | 239 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 639 t€ | 489 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 100 t€ | 244 t€ |
| Främmande kapital | 739 t€ | 733 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 979 t€ | 524 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 120 t€ | 66 t€ |
| Material och tjänster | -247 t€ | -153 t€ |
| Personalkostnader | -358 t€ | -237 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -6 560 € | -7 513 € |
| Övriga rörelsekostnader | -307 t€ | -347 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 180 t€ | -154 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 653 € | 16 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 181 t€ | -154 t€ |
| Inkomstskatt | -5 331 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 175 t€ | -154 t€ |
| Bestående aktiva | 572 t€ | 579 t€ |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 396 t€ | 370 t€ |
| Rörliga aktiva | 431 t€ | 393 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 30 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 264 t€ | 239 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 639 t€ | 489 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 100 t€ | 244 t€ |
| Främmande kapital | 739 t€ | 733 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 980 € | 9 442 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ |
| Passiva | 1,0 M€ | 972 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 528 € | 5 316 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 749 € | 75 € |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | 639 t€ | 489 t€ |
| Maskiner och inventarier | 8 579 € | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 55 t€ | 359 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 248 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 191 t€ |
| Löner och arvoden | -288 t€ | -178 t€ |
| Immateriella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 553 t€ | 553 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 16 t€ | 4 614 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 175 t€ | -154 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -96 € | -59 € |
| Pensionskostnader | -63 t€ | -49 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 505 € | 2 000 € |
| Övriga lönebikostnader | -7 608 € | -11 t€ |
| Uppskrivningsfond | 3 638 € | 3 638 € |
| Köp av tjänster | -87 t€ | -53 t€ |
| Materiella tillgångar | 8 579 € | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -161 t€ | -100 t€ |
| Material och förnödenheter | 13 t€ | 11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -6 560 € | -7 513 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 56 t€ | 43 t€ |
| Placeringar | 553 t€ | 553 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 972 € | 232 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hotel Astor Wasa Oy Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Hotel AstorStationsgatan 6Anniskelu
Gratis månadslista: Vasa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis