Oulaisten Autovaraosapalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulainen, rekisteröity vuonna 1969. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 49 t€; omavaraisuusaste 49,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 5 044 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 209 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Konsernipalvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -9,6 % | 28,3 % | 8,2 % | -21,8 % | 20,5 % | – |
| Bruttotulos | 282 t€ | 312 t€ | 243 t€ | 225 t€ | 287 t€ | 239 t€ |
| Käyttökate | 47 t€ | 58 t€ | -18 t€ | -12 t€ | 57 t€ | 7 375 € |
| Liikevoitto | 49 t€ | 58 t€ | -19 t€ | -13 t€ | 48 t€ | -2 015 € |
| Tilikauden tulos | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
| Henkilöstökulut | -138 t€ | 141 t€ | 139 t€ | 133 t€ | 128 t€ | 129 t€ |
| Omavaraisuusaste | 49,4 % | 46,7 % | 52,4 % | 56,1 % | 59,5 % | 56,1 % |
| Quick ratio | 0,48 | 0,65 | 0,46 | 0,55 | 0,60 | 0,56 |
| Current ratio | 1,97 | 1,95 | 1,85 | 2,03 | 2,34 | 2,33 |
| Oman pääoman tuotto | 14,7 % | 22,5 % | -9,4 % | -5,5 % | 14,4 % | -1,4 % |
| Taseen loppusumma | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Oma pääoma | 248 t€ | 230 t€ | 194 t€ | 231 t€ | 264 t€ | 246 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 56 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 282 t€ | 312 t€ | 243 t€ | 225 t€ | 287 t€ | 239 t€ |
| Henkilöstökulut | 138 t€ | -141 t€ | -139 t€ | -133 t€ | -128 t€ | -129 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 594 € | -271 € | -362 € | -481 € | -9 165 € | -9 390 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 93 t€ | -112 t€ | -123 t€ | -104 t€ | -103 t€ | -102 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 49 t€ | 58 t€ | -19 t€ | -13 t€ | 48 t€ | -2 015 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 368 € | -1 483 € | 365 € | -161 € | -742 € | -1 413 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 46 t€ | 57 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 47 t€ | -3 428 € |
| Tuloverot | 9 152 € | -5 047 € | 0 € | 0 € | -8 575 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 108 t€ | 104 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 54 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 298 t€ | 259 t€ | 246 t€ | 268 t€ | 298 t€ | 293 t€ |
| Saamiset | 56 t€ | 72 t€ | 69 t€ | 84 t€ | 60 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 56 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 393 t€ | 388 t€ | 326 t€ | 367 t€ | 400 t€ | 384 t€ |
| Vastaavaa | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 248 t€ | 230 t€ | 194 t€ | 231 t€ | 264 t€ | 246 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 63 t€ | 0 € | 0 € | 9 000 € | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 200 t€ | 199 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 171 t€ | 165 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 262 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 180 t€ | 192 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 282 t€ | 312 t€ | 243 t€ | 225 t€ | 287 t€ | 239 t€ |
| Henkilöstökulut | 138 t€ | -141 t€ | -139 t€ | -133 t€ | -128 t€ | -129 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 594 € | -271 € | -362 € | -481 € | -9 165 € | -9 390 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 93 t€ | -112 t€ | -123 t€ | -104 t€ | -103 t€ | -102 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 49 t€ | 58 t€ | -19 t€ | -13 t€ | 48 t€ | -2 015 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 368 € | -1 483 € | 365 € | -161 € | -742 € | -1 413 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 46 t€ | 57 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 47 t€ | -3 428 € |
| Tuloverot | 9 152 € | -5 047 € | 0 € | 0 € | -8 575 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
| Pysyvät vastaavat | 108 t€ | 104 t€ | 43 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 54 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 298 t€ | 259 t€ | 246 t€ | 268 t€ | 298 t€ | 293 t€ |
| Saamiset | 56 t€ | 72 t€ | 69 t€ | 84 t€ | 60 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 56 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 393 t€ | 388 t€ | 326 t€ | 367 t€ | 400 t€ | 384 t€ |
| Vastaavaa | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 248 t€ | 230 t€ | 194 t€ | 231 t€ | 264 t€ | 246 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 54 t€ | 63 t€ | 0 € | 0 € | 9 000 € | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 200 t€ | 199 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 171 t€ | 165 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 262 t€ | 176 t€ | 181 t€ | 180 t€ | 192 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 203 t€ | 170 t€ | 204 t€ | 235 t€ | 218 t€ | 241 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 103 t€ | 119 t€ | 95 t€ | 82 t€ | 65 t€ | 52 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 37 t€ | 52 t€ | -18 t€ | -13 t€ | 38 t€ | -3 428 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 0 € | 0 € | – | 0 € | 0 € |
| Valmiit tuotteet | 298 t€ | 259 t€ | 246 t€ | 268 t€ | 298 t€ | 293 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 54 t€ | 41 t€ | 59 t€ | 69 t€ | 66 t€ | 63 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 300 € | 200 € | 430 € | 160 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 594 € | -271 € | -362 € | -481 € | -9 165 € | -9 390 € |
| Palkat ja palkkiot | 113 t€ | -113 t€ | -110 t€ | -105 t€ | -101 t€ | -104 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 54 t€ | 70 t€ | 54 t€ | 79 t€ | 54 t€ | 48 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 017 € | -1 829 € | -199 € | -448 € | -1 173 € | -1 596 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 529 € | 346 € | 263 € | 86 € | 1 € | 23 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 788 € | -3 326 € | -4 072 € | -3 689 € | -3 827 € | -3 542 € |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 8 523 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 784 € | 816 € | 1 087 € | 1 449 € | 1 930 € | 2 572 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 34 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 56 t€ | 72 t€ | 69 t€ | 84 t€ | 60 t€ | 53 t€ |
| Eläkekulut | 22 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 54 t€ | 63 t€ | 0 € | 0 € | 9 000 € | 27 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 784 € | 816 € | 1 087 € | 1 449 € | 1 930 € | 2 572 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 103 t€ | 103 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 8 523 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 9 474 € | 9 474 € | 0 € | 9 000 € | 18 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 839 € | 2 887 € | 15 t€ | 5 786 € | 5 171 € | 5 079 € |
| Sijoitukset | 103 t€ | 103 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Vastattavaa | 501 t€ | 492 t€ | 370 t€ | 411 t€ | 444 t€ | 438 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oulaisten Autovaraosapalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (299 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 35 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.